Data modyfikacji:

4 zasady łączenia wzorów we wnętrzu

Twoje aranżacje nie muszą być nudne. Kolory i wzory ożywią każde wnętrze. Nie musisz jednak obawiać się chaosu. Oto kilka podstawowych zasad łączenia wzorów we wnętrzu.

Wielu z Was ma problem z zapanowaniem nad kolorami i wzorami. Chcąc stworzyć ciekawą aranżację, kombinujemy. Z różnym skutkiem. Łączenie różnych deseni bywa trudne. Wymaga poczucia estetyki oraz umiejętnego przemieszczania się między jedną estetyką a drugą, czasem trzecią i czwartą. Możecie jednak wesprzeć się na kilku prostych regułach. Przedstawiamy zasady łączenia wzorów we wnętrzu.

Wskazówka: pamiętaj o zgodności kolorystycznej. Dąż do znalezienia dominującej barwy bazowej lub stwórz kompozycję nawiązującą do palety znajdującej się we wzorze. Nawet najwierniejsze trzymanie się tych zasad da mierny skutek, jeśli nie będziesz dobierać pasujących kolorów. Zawsze możesz sięgnąć do wzorników lub skorzystać z koła  kolorów.

Źródło: belk.com; bhg.com

1. Poziom łatwy: printy z gładkimi tkaninami

Wzory możesz wykorzystać jako uzupełnienie aranżacji. Deseń urozmaica gładkie powierzchnie: jednolity kolor ścian i materiałów zostanie w ten sposób ożywiony. Na początku najlepiej zacząć od jednego motywu, a z czasem można stopniowo dodawać kolejne (gdy będziesz mieć już konkretną wizję i nabierzesz większej wprawy).

2. Poziom łatwy: wzory kolorowe z monochromatycznymi

Monochromatyczne palety, a najlepiej połączenia czerni, bieli i szarości, działają jak równoważnia. Zestawienie ich z mocniejszymi i wyrazistszymi wzorami uspokaja połączenie. Nadal pozostaje dynamiczne i ciekawe, jednak nie wywołuje wrażenia bałaganu. Uwaga: pamiętaj o zachowaniu proporcji!

Źródło: bhg.com; Arro Home

3. Przeciwieństwa się przyciągają, czyli zachowanie proporcji

Kompozycja wzorów powinna stanowić kompromis pomiędzy różnymi deseniami. Podstawowe zasady:

  • Małe, średnie, duże: zestawiaj wzory, uwzględniając różnice w ich wielkości; małe łącz z dużym i średnim. Duże wzory nie zawsze będą wyglądać dobrze z innymi dużymi wzorami. Drobne kwiatki lepiej uzupełnią szeroką kratę czy wielkie groszki.
  • Okrągłe z prostymi: pasy i groszki w sąsiedztwie wyglądają bardzo ciekawie. Proste, geometryczne wzory komponują się z obłymi kształtami.
  • Szerokie z wąskim: zasada poniekąd wynikająca z pierwszej (małe, średnie, duże). Wąskie pasy uzupełniaj szerokimi.
  • Tradycyjne ze nowoczesnymi: tradycyjne, stylizowane wzory, hafty, wykończenia łącz z motywami nowoczesnymi i geometrycznymi (np. haft ludowy z geometrycznym odwzorowaniem kształtu jelenia).
  • Naturalne ze schematycznymi: wzory inspirowane naturą, m.in. kwiaty i liście pasują do deseni geometrycznych.
  • 4. Zwierzęce równa się neutralne

    W świecie designu wzory zwierzęce uznawane są za neutralne (podobnie jak monochromatyzm i jednolity kolor). Dotyczy to w szczególności panterki. Neutralne wzory i kolory łagodzą i równoważą połączenie.

    Jeśli planujesz remont lub zmianę wystroju, to zajrzyj również TUTAJ.

    Autor: Cieplik