Data modyfikacji:

8 zasad projektowania domowej galerii

Domowa galeria ze zdjęciami rodziny, przyjaciół i pamiątkowymi ujęciami z wakacji to jeden ze stałych elementów dekoracji domu. Niestety samo powieszenie ramek na chybił trafił nie sprawi, że będzie wyglądało to dobrze. Każdy poradzi sobie z jednym czy dwoma zdjęciami. Jeśli mami ich powiedzmy… dziesięć – tu już na pewno może pojawić się problem. Sprawdźcie 8 zasad planowania domowej galerii.

Jestem typem mocno sentymentalnym. Uwielbiam przechowywać w moim domu rzeczy, z którymi związana jest jakaś historia, który wywołują u mnie określone uczucia. Początek listopada dodatkowo podkreśla we mnie tę stronę mojego charakteru. Jest to dla mnie bardzo nostalgiczny czas, kiedy często skupiam się nad tym, co było, niż tym, co jest teraz. Listopad to okres wspominania tych, którzy odeszli i większego doceniania tych, którymi możemy się cieszyć na co dzień.

Domowa galeria

To właśnie w listopadzie wywołuję najwięcej zdjęć, nie tylko po to, by chłodne dni ogrzać się wspomnieniami upalnego lata.  Po to, by moje ulubione chwile i ukochani ludzie, byli obecni przy mnie zawsze, gdy mam gorszy dzień. To takie moje lekarstwo na smutki. Dlatego właśnie domowa galeria to jeden z moich ulubionych elementów dekoracji wnętrz. Dobrze zaprojektowana pozwoli Wam tworzyć niebanalną ozdobę – Waszą prywatną galerię sztuki.

Solo

Jeśli chcecie zawiesić jeden obraz czy zdjęcie w dużej ramie musicie pamiętać, że  powinny znajdować się na wysokości wzroku. Projektanci przyjmują, że statystyczny wzrost dorosłego człowieka to ok. 170 cm. Dlatego ramę obrazu lub zdjęcia powinniście umiejscowić na wysokości 150-160 cm nad podłogą.

W towarzystwie

Jeśli chcecie zagospodarować przestrzeń nad meblem, musicie pamiętać o ty, że obraz powinien zostać zawieszony nad meblem dokładnie po środku. Projektanci podkreślają, że istotne jest, by rama obrazu/ zdjęcia nie była szersza niż mebel (komoda, stół, szafka) – idealnie, gdy nie przekracza  ¾ jego szerokości.

W szeregu – do dołu

Gdy planujecie zawiesić kilaka zdjęć/obrazów koło siebie, które różnią się formatem, jedną z polecanych przez specjalistów opcji jest umieszczenie ich na tej samej wysokości od podłogi. Jednym z głównych grzechów popełnianych podczas tworzenia domowej galerii jest natomiast zawieszanie zdjęć od największego do najmniejszego i odwrotnie. O wiele lepiej prezentuje się kompozycja, w której różne formaty się przeplatają.

W szeregu – do góry

Jednak najpopularniejszą opcją zalecaną przez dekoratorów wnętrz jest wyrównanie górnej krawędzi ram do jednej linii, a jeśli tworzycie taką galerię na korytarzu koło okien lub drzwi, pamiętajcie, że linia ta powinna być z kolei wyrównana do górnej krawędzi framugi. W ten sposób stworzycie uporządkowaną całość, choć tak, jak w poprzednim punkcie formaty zdjęć/obrazów powinny być pomieszane.

Lustrzane odbicie

Jak poradzić sobie z dużą ilością obrazów, reprodukcji i zdjęć? Przede wszystkim traktujcie to jako pretekst do tworzenia interesujących i wyjątkowych kompozycji. Jednak podstawową zasadą, o której nie możecie zapominać to: trzymajcie wszystko w ryzach. Chaos jest Waszym wrogiem. Jedną z najprostszych wskazówek na utrzymanie porządku jest pilnowanie osi symetrii. Wasza domowa galeria nie musi zawierać obrazów o dokładnie ty samym formacie, istotne jest jednak, by ramki po obu stronach osi miały zbliżoną wielkość i wisiały na tej samej wysokości, w tych samych odstępach.

Galeria

Jeśli macie obrazy/zdjęcia o różnorodnych formatach, warto zastanowić się nad stworzeniem poziomej galerii. Oczywiście wszystkie muszą znajdować się na wysokości wzroku i choć między sobą mogą zostać ułożone w dowolnych odstępach, to bardzo ważne jest, byście wyznaczyli dolną i górną krawędź, z którymi będą się stykać (ramki powinny dotykać którejś z tej krawędzi, nie powinny za to zostać zawieszone pośrodku – bez żadnego kontaktu z ogranicznikiem).

Dalszy plan

Często wydaje się nam, że duży zbiór zdjęć i obrazów, które znacząco różnią się wielkością, powinniśmy rozbić na kilka mniejszych (najlepiej posegregowanych ze względu na format). Innym, równie mylnym przekonaniem jest zasada, by pozostawić je w nieładzie. Jednak tak, jak wspominałam Wam wcześniej, przede wszystkim musimy zachować porządek! Dlatego w takim przypadku wyznaczamy po prostu górne, dolne i boczne granice, których obowiązkowo musimy się trzymać (takie ramy dużego obrazu, który będzie się składał ze wszystkich Waszych zdjęć). Natomiast wewnątrz tych ram możecie przestawiać do woli ;)

Nad schodami

Jednym z moich ulubionych przykładów na piękną prezentację zdjęć jest domowa galeria nad schodami. To bardzo klasyczne rozwiązanie sprawdzi się sprawdzi się w każdym domu. Musicie jednak pamiętać o kilku zasadach. 1. Albo przyjmujecie jedną linię, która przecinać będzie wszystkie obrazy (linii ta musi być oczywiście równoległa do schodów). 2. Wyznaczacie górną i dolą granicę (również równoległe do schodów), w obrębie których rozwieszacie ramy. Jak zawsze pamiętajcie o mieszaniu formatów i osi symetrii!

Lubicie zdjęcia zawieszone na ścianach? Macie w domu takie galerie?

Autor: Oliwia Górska