Data modyfikacji:

Antyki i stare meble - jak nie przesadzić

Antyki nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Zwłaszcza meble lub dodatki, które są sentymentalną pamiątką rodzinną. Osoby nie posiadające tego typu skarbów nie muszą się martwić. Na rynku dostępnych jest wiele starych mebli.

Stare meble, nowoczesny styl 

Obfite zdobienia, eleganckie dodatki, złocenia, porcelana, kryształy. Tak mogą kojarzyć się antyki. Świetnie komponują się w wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, ale coraz częściej pojawiają się w zestawieniu surowym, nowoczesnym stylem. W takim przypadku antyk należy odpowiednio wyeksponować, tak aby komponował się z otoczeniem. Bardzo popularne są zarówno stare meble, przy renowacji których zachowany został ich dawny wygląd, jak i antyki z nowoczesną nutą - zaskakującym obiciem, w nietypowym kolorze. Pięknych, starych mebli można poszukać na strychu lub w piwnicy rodzinnego domu, a także na aukcjach internetowych oraz na coraz bardziej popularnych giełdach staroci. Trzeba jednak uważnie przyjrzeć się nowym zakupom, czy na pewno nadają się do użytku, a także zorientować się, jaka będzie cena ewentualnej renowacji.  Chcąc wprowadzić do wnętrza powiew elegancji i minionych czasów, nie można zapomnieć o dodatkach: obszerne i zdobne ramy, kryształowy rozłożysty żyrandol, czy też elegancka zastawa świetnie będą współgrać z antykami. W sypialni mogą to być zdobione, złote lustra.

Dostojna prowansalska komoda, barokowy fotel z pałacowymi nóżkami, elegancka sofa, zdobny stolik - antyki są piękne, ale ich nadmiar może przytłaczać. Kupując stare meble, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, zwłaszcza w przypadku mniejszych mieszkań. Warto przyjrzeć się również nowym meblom. Projektanci czerpią ze stylów minionych epok i przeplatają stare trendy z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Autor: Ola Sztobryn