Data modyfikacji:

Bezpieczny dom podczas urlopu: o czym pamiętać przed wyjazdem

Jest kilka rzeczy, o które powinniście zadbać przed wyjazdem na długi weekend, święta czy wakacje. Pozostawienie domu bez nadzoru bywa dość ryzykowne. Sprawdźcie, co zrobić w domu przed wyjazdem na urlop. Cieszcie się wakacjami bez zbędnego zamartwiania się o bezpieczeństwo swojego mieszkania.

Co może się wydarzyć w pustym mieszkaniu? Nie chcecie się przekonać na własnej skórze. Powroty z urlopów są zawsze trudne. Jednak mogą być jeszcze trudniejsze, gdy okazuje się, że nie macie do czego wracać. Drobnostka, niedopatrzenie, zamieszanie przed wyjazdem - pod kilku dniach urasta do Waszej prywatnej katastrofy. Zobaczcie, co powinniście zrobić w domu przed wyjazdem na urlop.

www.busydoor.com

1. Sprawdźcie ubezpieczenie

Upewnijcie się, że macie wszystkie potrzebne dokumenty, umowy i ważne świadczenia. Nieubezpieczona nieruchomość jest jak magnez na awarie i wypadki.

2. Porozmawiajcie z sąsiadem lub przyjacielem

Poinformujcie zaufaną osobę (lub największego "strażnika osiedla") o swoich planach urlopowych. Dobrze, żeby ktoś miał oko na to, co się dzieje podczas Waszej nieobecności. Zostawcie też jeden komplet kluczy odpowiedzialnej i honorowej osobie na wypadek konieczności nagłej interwencji w mieszkaniu.

3. Kwiatki

Przed krótszymi wycieczkami zadbajcie o kwiaty. Przed dłuższymi podróżami postarajcie się znaleźć opiekuna dla swoich roślinek.

Źródło: http://dailylifelab.com/xe/

4. Zwierzaki

Posiadacze zwierząt: jeżeli nie możecie zabrać milusińskich ze sobą, to koniecznie znajdźcie opiekuna! Nie wolno zostawiać zwierząt samych sobie, nawet na weekend! Nasypanie większej ilości karmy i rozstawienie misek z wodą nie jest rozwiązaniem. Wymówka "Przecież z głodu nie zdechnie" (o ile nie jest to gad i nie mamy sezonu zimowego) nie usprawiedliwia Was. Jeżeli nikt ze znajomych nie podejmie się opieki, to postarajcie się o miejsce w hotelu dla zwierząt.

Kolejną rzeczą jest wysprzątanie legowisk, terrariów, akwariów, klatek oraz kontrola urządzeń (np. lamp i filtrów wody) - opiekun nie powinien się tym zajmować. Musicie też zapewnić zapas karmy, poinformować opiekuna o tym, co robić w sytuacjach kryzysowych (gdzie iść do weterynarza, gdzie są dokumenty itp.).

5. Zabezpiecz balkon

Pościągajcie ruchome i wiszące  przedmioty z balkonu (na wypadek silnych wichur i burz), zabezpieczcie meble, poduszki itp.

6. Wynieście śmieci i sprawdź lodówkę

Zalegające śmieci gniją i przyciągają robactwo. Raczej nie chcecie wyhodować nowej cywilizacji? To samo tyczy się lodówki: upewnijcie się, że nie zostawiacie w środku jedzenia, które podczas Waszej nieobecności mogłoby się zepsuć.

7. Odłączcie nieaktywne urządzenia

Przez najbliższy czas nie będziecie korzystać z telewizora, komputera, routera. Nie włączycie też mikrofalówki i pralki. Urządzenia te wciąż pobierają prąd. Poza tym w wypadku spięcia czy awarii instalacji elektrycznej ulegną one uszkodzeniu. Odłączając je, zmniejszasz koszty eksploatacji i chronisz je przed ewentualnymi awariami. Dowiedz się więcej na temat zarządzania energią w domu [KLIK].

8. Zakręćcie zawory

Odetnijcie dopływ wody i gazu. Zmniejszacie w ten sposób ryzyko niebezpiecznych wycieków i/lub zalania sąsiada.

9. Sprawdźcie okna i drzwi

Pamiętajcie o pozamykaniu okien i drzwi. Jeżeli macie garaż, piwnicę, altankę lub szopę dodatkowo upewnijcie się, czy ich zamki i kłódki w zadowalający sposób zabezpieczają je przed włamaniem.

10. Kontrola alarmów, czujników dymu i systemów rejestrujących (smartdomy)

Zapewne bardzo polegasz na tych urządzeniach. Nie ryzykuj, że ich działanie jest nie jest efektywne. Koniecznie przetestuj alarm, czujniki dymu oraz wszystkie systemy rejestrujące i sterujące domem.

Autor: Cieplik