Data modyfikacji:

Bohemian DIY – wiszące doniczki

Jeśli nie macie pomysłu, jak dodać nieco przestrzeni i ożywić wnętrze Waszego domu czy biurka, wybierzcie te wyjątkowe, własnoręcznie robione wiszące doniczki, które we wspaniały sposób pomogą Wam wyeksponować Waszą kolekcję domowych roślin. Koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł, by dowiedzieć się, jak je zrobić.

Znudziły Wam się zwykłe doniczki? A może szukacie efektywnego sposobu, by podwiesić Wasze ulubione rośliny pod sufitem? A może po prostu szukacie interesującego i prostego poradnika DIY? Nie ważne, co Wami kieruje, ważne, że znaleźliście się w dobrym miejscu. Wiszące doniczki w stylu bohemian, które Wam dziś zaprezentuje będą idealną odpowiedzią na Wasze żądania.

Potrzebne materiały:

- nożyczki

- szklana miska

- ręczniki papierowe

- bell cup – susz egzotyczny (tyle główek, ile doniczek chcecie robić)

- bawełniany sznurek (około 8 metra)

- barwniki w pastelowych kolorach (w oryginale mieszanki Kool-Aid w różnych smakach)

Przygotowanie:

Krok 1:

Zbierzcie wszystkie materiały na Waszej przestrzenne do pracy. Wymieszajcie w wodzie barwnik w wybranym kolorze.

Krok 2:

Zanurzcie bell cup w mieszance z barwnikiem na taką głębokość, jaką chcecie (tu ok. w połowie wysokości) i trzymajcie ją tam przez około dwie minuty. By stworzyć efekt ombre pozwólcie główce suszu unosić się na powierzchni mieszanki przez około 4 minuty. Możecie co kilka minut powtarzać cały proces barwienia, by uzyskać łagodny gradient zamiast ostrej linii oddzielającej zabarwioną powierzchnię od tej niebarwionej. Nie zostawiajcie suszu w wodzie dłużej niż przez 5 minut, inaczej główka może się rozkruszyć. Na koniec strzepnijcie nadmiar wody i odstawcie bell cup na bok, by całkowicie wyschnął.

Krok 3:

Podzielcie 8 metrowy bawełniany sznurek na osiem równych kawałków. Zbierzcie razem wszystkie kawałki w garść i zwiążcie supeł na jednym z końców, pozostawiając około 2,5 cm ogonek.

Krok 4:

Podzielcie sznurki na cztery sekcje. (dwa kawałki sznurka na jedną sekcję).  Musicie zajmować się po kolei każdą z nich. Wybierzcie jedną sekcję i zwiążcie dwa kawałki sznurka w supeł, pozostawiając około 2,5 cm pomiędzy nim a głównym supłem, który łączy wszystkie osiem kawałków sznurka.

Krok 5:

Powtórzcie ten proces z każdą z pozostałych trzech sekcji.

Krok 6:

Weźcie lewy sznurek z jednej sekcji i dopasujcie go do prawego sznurka najbliższej sekcji po jego lewej stronie. Następnie zwiążcie te dwa kawałki sznurka razem, około 2,5 cm nad poprzednim supłem.

Krok 7:

Kontynuujcie, aż uzyskacie następne trzy węzły.

Krok 8:

Po ukończeniu poprzedniego kroku, Wasza „plątanina” powinna przypominać kwadrat na brzegach i coś zbliżonego do krzyża w środku. Dopasujcie i wyrównajcie ponownie wszystkie kawałki sznurka, by móc wyraźnie rozróżnić każdą z czterech sekcji.

Krok 9:

Teraz pora na kolejną (ostatnią) rundę wiązania węzełków. Weźcie najbardziej zewnętrzny kawałek sznurka z jednej sekcji i dopasujcie go do najbliższego kawałka sznurka z innej sekcji na lewo od niego. Następnie zwiążcie ze sobą te dwa kawałki, tworząc kolejny supeł około 2,5 cm od poprzedniego supełka.

Krok 10:

Gdy powtórzycie ten proces z pozostałymi trzema sekcjami, Wasza plątanina powinna przypominać kwadrat na zewnątrz I coś na podobieństwo czteropłatkowego kwiatka.

Krok 11:

Odwróćcie całość tak, by pierwszy z węzłów, które zawiązaliście (ten łączący razem wszystkie osiem kawałków sznurka), znajdował się na spodzie każdej z doniczek. Umieśćcie jeden bell cup na środku plątaniny.

Krok 13:

Pociągnijcie luźne kawałki sznurka dookoła boków główki suszu tak, by supełkowa część sznurków utrzymywała bell cup w miejscu i dokładnie na środku.

Krok 14:

Zbierzcie razem luźne końca sznurków I określcie na jakiej wysokości chcecie zawiesić doniczki. Gdy określicie długość jaką potrzebujecie, na wybranej przez Was wysokości zwiążcie wszystkie kawałki sznurka w supeł z pętelką.

Krok 15:

Teraz pozostaje uzupełnienie doniczek roślinami. Konieczne jest podlewanie roślin poza suszem i poczekanie, aż wyschną przed ich ponownym włożeniem. Wybierzcie wiec rośliny, które nie potrzebują częstego podlewania lub ich sztuczne odpowiedniki.

Jak podobają Wam się takie doniczki?

Autor: Oliwia Górska