Data modyfikacji:

Cegła we wnętrzach

Cegła ma wiele praktycznych zalet: wycisza pomieszczenie, jest bardzo odpornym na zniszczenia i solidnym materiałem. Ale wiele osób docenia przede wszystkim walory estetyczne tego budulca. Cegła wprowadza do wnętrz wyjątkowy klimat. Z jednej strony dodaje przytulności, z drugiej zaś potrafi być bardzo surowa.

Cegła kojarzy się ze stylem rustykalnym. Przywołuje ciepły nastrój domowego wnętrza. Z drugiej strony pojawia się także w industrialnych aranżacjach - pomalowana na biały lub szary kolor tworzy surowy klimat.  Decydując się na cegłę, należy pamiętać o tym, że jest to wymagający materiał i należy dopasować do niego wystrój wnętrza. Cegła optycznie pomniejsza, co może być w wielu przypadkach dużym minusem. Efekt można odwrócić, malując ceglastą ścianę na jasny kolor.

Mieszkańcy starszego budownictwa mogą wykorzystać ściany zbudowane z cegieł - pozbyć się tynku oraz pożądanie wypolerować powierzchnię i w ten sposób osiągnąć upragniony efekt, czyli ceglastą ścianę. To jednak nie koniec prac, odsłoniętą cegłę trzeba zaimpregnować. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców. Osoby mieszkające w nowszym budownictwie i marzące o cegle we wnętrzu, nie są na straconej pozycji. Jednym z rozwiązań jest cegła klinkierowa lub cegła cienka. Z prawdziwej, grubej cegły można natomiast postawić nowe ścianki wewnętrzne.

Współczesna cegła we wnętrzach to nie tylko tradycyjna czerwień, ale także inne odcienie: biel, szarość, beż. To zaledwie niektóre barwy, jakie dziś proponują producenci.  Kolor cegieł można dowolnie zmieniać, malując je wybranym odcieniem farby mineralnej. Dokonując wyboru cegły, należy zastanowić się również nad kształtem - dobrze znany, podłużny prostokąt czy raczej grubsza cegła?

Autor: Ola Sztobryn