Data modyfikacji:

Oświetlenie w ogrodzie. Nowoczesne aranżacje świetlne

Leniwy letni wieczór spędzony we własnym ogrodzie – brzmi świetnie, prawda? Jeśli chcesz, aby twoja działka była komfortowym miejscem do wypoczynku również po zmroku, musisz zadbać o solidne oświetlenie ogrodu. Zobacz, jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie oraz jakie ciekawe pomysły z wykorzystaniem dekoracyjnych źródeł światła warto uwzględnić w stylizacji działki.
oświetlenie w ogrodzie

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

Chociaż oświetlenie ogrodu nie jest tak skomplikowaną układanką, jak w przypadku doboru lamp w domu, generalne reguły są podobne. Podstawową zasadą oświetlenia ogrodu jest podział działki na strefy. Oświetlenie musi być dostosowane do charakteru każdej części działki. I tak w części wypoczynkowej, czyli przy tarasie czy altanie, światło powinno być zróżnicowane. 
Postaw na oświetlenie ogólne, czyli lampy sufitowe, które podwiesisz przy zadaszeniu tarasu lub na pergoli, albo elewacyjne kinkiety. Takie oświetlenie zapewni w miarę równomierne światło pozwalające na swobodne korzystanie ze strefy wypoczynkowej. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe. W tej roli dobrze sprawdzą się lampy boczne, dające punktowe światło. O dekoracyjnym świetle w ogrodzie przeczytasz w następnym paragrafie.
Bardzo ważne jest także oświetlenie strefy wejściowej do domu, gdzie najlepiej sprawdzają się lampy ścienne. Z kolei przy oświetlaniu ścieżek ogrodowych dobrym patentem są lampy słupki. Te niskie oświetlą najbliższe otoczenie przy gruncie i są dobrą opcja na niedużych działkach. Jeśli twój ogród jest okazały, lepszym pomysłem mogą być wysokie odpowiedniki.

Dekoracyjne oświetlenie ogrodu

  • Oświetlenie roślin – jeśli w twoim ogrodzie znajdują się ciekawe rośliny formowane czy szczególnie efektowne odmiany, warto je podświetlić punktowo. W rezultacie będą one zdobić działkę również po zmroku, a ogród będzie prezentował się nowocześnie.
  • Sznury lampek – ogrodowe girlandy z żarówkami to stylizacyjny hit od kilku sezonów. Można nimi oświetlić nie tylko sam taras, ale także działkę. Sznury lampek tego typu dają przyjemne światło i pomagają wytworzyć klimat, jaki znamy z nadmorskich barów, wiec sprawdzą się świetnie, jeśli chcesz, aby w twoim ogrodzie panowała naprawdę miła atmosfera. Sznury lampek ogrodowych szczególnie dobrze prezentują się w zestawieniu z girlandami proporczyków – to może być świetny duet dekoracyjny na imprezę w ogrodzie.
  • Tekstylne lampiony solarne – w sprzedaży znajdziesz lampiony tego typu w najróżniejszy wydaniach, ale największa popularnością cieszą się tekstylne kule. Dają jasne i przyjemne w odbiorze światło, a dodatkowo stanowią subtelną dekorację. Można je rozwiesić w pobliżu strefy wypoczynkowej, na płocie lub drzewkach ozdobnych.
  • Lampiony w słoikach DIY – jeśli lubisz samodzielne prace warsztatowe, możesz własnoręcznie wykonać najróżniejsze dekoracje świetlne do ogrodu. Przykładowo lampiony ze słoików obwiązanych w górnej części jutowym sznurkiem. W środku możesz umieścić świeczki lub popularne lampki led na druciku zasilane na baterie. Oświetlenie tego typu pomoże wykreować przyjemną atmosferę. Lampiony można zawiesić na gałązkach drzew czy na ogrodzeniu.
Warto też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Poszukując lamp do ogrodu upewnij się, że są przeznaczone do montażu na zewnątrz i mają przynajmniej IP 44.

Jak oświetlić ogród bez prądu?

Aby oświetlić ogród w tradycyjny sposób, niezbędne jest rozprowadzenie na działce instalacji elektrycznej. To działanie z kolei nie może być przypadkowe – instalacja powinna przebiegać w przemyślany i gwarantujący bezpieczeństwo sposób. Co to oznacza w praktyce? 


Przeczytaj także: Sposób na ogród w domu - patio


Oświetlenie w ogrodzie może być zasilane przez napięcie 230 V. Do wykonania elektryki w ogrodzie, podobnie jak w domu, należy zatrudnić elektryka z uprawnieniami – specjalista wykona wszystkie niezbędne zabezpieczenia, jak np. automatyczne wyłączniki. Niestety, elementy instalacji elektrycznej w ogrodzie musza być osadzone w gruncie na głębokości co najmniej 70 cm. Jeśli dopiero zakładasz ogród, nie powinno to powodować większych problemów. Jeśli jednak chcesz oświetlić działkę już porośniętą roślinami, przekopywanie ziemi pod instalację częściowo zniszczy rabaty czy trawnik. W takim wypadku warto sięgnąć po sprytne rozwiązania, czyli oświetlenie bez prądu.
  • Solarne oświetlenie ogrodu – to dobre rozwiązanie, jeśli twoja działka jest mocno nasłoneczniona. Lampy solarne nie dają co prawda bardzo mocnego światła, ale jest ono wystarczające, aby np. podkreślić bieg ścieżek.
  • Sznury lampek – wspomniane wcześniej sznury lampek mogą się przydać również w sytuacji, gdy zastanawiasz się, jak oświetlić ogród bez prądu. Zazwyczaj gniazda elektryczne są wyprowadzone na zewnątrz budynku i osadzone np. przy tarasie. Wystarczy zatem, że zaopatrzysz się w kilka długich sznurów lampek, które można poprowadzić pod zadaszeniem tarasu czy pergolą, a nawet rozwiesić na drzewkach ozdobnych. Światełka tego typu dają dużo światła, wiec mogą stanowić komfortowe oświetlenie dla strefy wypoczynkowej przy tarasie.
  • Lampy akumulatorowe – jeśli szukasz sposobu na nowoczesne oświetlenie ogrodu, dobrym patentem mogą być przenośne lampy LED. Ładuje się je np. przez złącze mikro-USB i można zwiesić je przy zadaszeniu tarasu, przy płocie czy altance. Produkty tego typu różnią się czasem działania i na rynku znajdziesz modele zapewniające światło przez 10 godzin, jak i te najefektywniejsze, które mogą pracować nawet około 150 godzin.