Data modyfikacji:

DIY: jak odnowić drewniany stołek

"Oba stołki kosztowały mnie w sumie 30 złotych" - giełda staroci to jedno z miejsc, w których można znaleźć fantastyczne meble. Ich stan pozostawia często wiele do życzenia. Nie trać okazji i zobacz, jak przywrócić im dawną świetność. Razem z pracownią Dudeko pokazujemy, jak odnowić drewniany stołek.

Żywot mebli bywa bardzo trudny. Po latach wiernej służby ich wygląd i stan techniczny mogą budzić nasze obawy i wątpliwości. Wiele osób skłania to ku podjęciu decyzji o pozbyciu się używanego wyposażenia. Dla nas to spora szansa na wejście w posiadanie prawdziwych rarytasów: antyków czy kultowych klasyków designu. Rodzi się jednak pytanie: co zrobić z takim meblem? Nie bójcie się renowacji starych mebli. Dziś razem z pracownią Dudeko, pokażemy Wam na przykładzie zniszczonego stołka, że to prostsze niż się wydaje!

Krótko o renowacji

Przed renowacją siedziska stołków wyłożone było kafelkami. Zostały zdjęte, a na ich miejsce przygotowano nowe. Po odnowieniu stołek służy jako praktyczny i wygodny mebel do przedpokoju, na którym możemy przysiąść, ubierając buty, postawić zakupy i różne drobiazgi.

Do odnowienia drewnianego stołka potrzebujesz:

  • Kawałek płyty wielkości siedziska (np. pilśniowa).
  • Tkanina do obicia siedziska.
  • Gąbka tapicerska wielkości płyty siedziska (wykorzystaliśmy 2-centymetrową gąbkę).
  • Papier ścierny.
  • Nożyczki.
  • Klej tapicerski.
  • Taker (ręczny zszywacz tapicerski).
  • Bejca lub farba w wybranym kolorze (wykorzystaliśmy bejcę w kolorze palisander).
  • Bawełniana szmatka.
  • Mały pędzelek.
  • Krok 1.

    Wyczyść stołek z pozostałości farby za pomocą papieru ściernego. Możesz wykorzystać również szlifierkę elektryczną (jeżeli masz do niej dostęp).

    Krok 2.

    Zwiń bawełnianą szmatkę w tampon. Wcieraj nią bejcę lub farbę w drewno. Pędzlem domaluj trudno dostępne miejsca. Wystrzegaj się malowania całego stelaża pędzelkiem - jego włosie może zostawić na drewnie nierówne ślady. Ilość warstw zależy od pożądanego efektu kolorystycznego (my nałożyliśmy 3 warstwy dla głębszego koloru). Odstaw stołek do wyschnięcia.

    Krok 3.

    (a) Nanieś klej tapicerski na płytę i (b) przyklej do niej gąbkę. Odstaw do wyschnięcia.

    Krok 4.

    Postaw siedzisko na odwrocie tkaniny obiciowej. Wytnij z niej kawałek materiału, szerszy po 7 centymetrów z każdej strony względem wielkości płyty z gąbką.

    Krok 5.

    Postaw siedzisko materiału gąbką do dołu, do wnętrza tkaniny.

    Krok 6.

    Zacznij mocować obicie. Za pomocą tackera przybij materiał do płyty. Zszywki wbijaj w kilkucentymetrowych odstępach. Rogi powinny być dobrze i schludnie pozaginane.

    Krok 7.

    Wstaw obitą płytę w miejsce siedziska.

    *Projekt powstał przy współpracy z pracownią meblarską Dudeko.

    Autor: Cieplik