Data modyfikacji:

Gaśnica w domu – czy warto ją mieć i jaki model wybrać?

Gaśnica to obowiązkowy element wyposażenia samochodów czy miejsc pracy. A co z naszymi domami i mieszkaniami? Czy warto mieć gaśnicę we własnym mieszkaniu? Jak zabezpieczyć się na wypadek pożaru? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
gaśnica do domu

Zgodnie z polskim prawem w naszym domach i mieszkaniach nie ma obowiązku przechowywania gaśnic. Są to jednak tylko wytyczne ustawodawcy. W praktyce gaśnica może okazać się nieocenioną pomocą w przypadku zaprószenia ognia. Przekonaj się zatem, jaka gaśnica do domu będzie najlepszym rozwiązaniem oraz poznaj inne zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Jaka gaśnica do domu i gdzie ją umieścić?

Zasadniczo gaśnice możemy podzielić na kilka grup przez wzgląd na rodzaj zastosowanego środka gaśniczego. Wyróżniamy zatem:

Gaśnice proszkowe – to uniwersalne gaśnice, które wyróżniają się dużą skutecznością działania. Ich minusem jest jednak fakt, że mogą powodować duże straty w mieniu, ponieważ środek gaśniczy wchodzi w reakcje chemiczne, co może prowadzić do powstawania nieusuwalnych plam.

Gaśnice pianowe – czynnik gaśniczy to wodny roztwór piany. Jeśli zdecydujesz się wybrać taką gaśnicę do domu, zwróć uwagę, aby był to nowoczesny model, który pozwala również na gaszenie urządzeń elektrycznych.

Gaśnica na środek czysty – modele tego typu świetnie sprawdzają się w lokalach mieszkalnych, ponieważ ich zastosowanie nie powoduje powstawania szkód w mieniu. Czynnik gaśniczy, czyli gaz, powoduje zatrzymanie reakcji spalania poprzez usunięcie energii cieplnej z ognia. Następnie gaz wyparowuje, a gaszona powierzchnia pozostaje nienaruszona.

Gaśnice śniegowe – nazywane są też gaśnicami CO2. Skroplony dwutlenek węgla w efekcie rozprężenia uzyskuje temperaturę około -80 stopni Celsjusza i w rezultacie środek gaśniczy uzyskuje postać suchego śniegu. To również jest dobra opcja na gaśnicę do domu, ale z jednym zastrzeżeniem – nie można nią gasić ludzi.

Po zakupie gaśnicy do domu pamiętaj, aby przede wszystkim przeczytać jej instrukcję. To da ci pewność, do jakich pożarów możesz jej używać – przykładowo przy zapaleniu się instalacji elektrycznej może być konieczność zachowania odpowiedniej odległości od pożaru podczas gaszenia. Dodatkowo gaśnica powinna być umieszczona w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.

Nie tylko gaśnica do domu - czujnik dymu i czadu

Kolejnym ważnym elementem systemu zabezpieczającego przed pożarem są czujniki, które ostrzegą cię w razie potrzeby. Urządzenia tego typu powinny być ulokowane na każdej kondygnacji domu, najlepiej w centralnej części. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie dymu dobywającego się z różnych pomieszczeń. Jeszcze wydajniejszym rozwiązaniem byłby montaż czujnika tego typu w każdym pomieszczeniu, to jednak może być spory wydatek.

Właściciele domów ogrzewanych za pomocą kotłów na paliwo stałe powinni także pomyśleć o czujnikach czadu – często jedno urządzenie może być jednocześnie detektorem i czadu i dymu, więc jest to praktyczne rozwiązanie.

Przegląd systemu grzewczego i instalacji wentylacyjnej

Obok wyboru odpowiedniej gaśnicy do domu oraz czujników dymu i czadu, trzeba również pamiętać o systematycznym przeglądzie systemu ogrzewania centralnego. Dotyczy to wszystkich jego elementów – kotłów grzewczych, kominów oraz instalacji c.o. Najlepiej, aby taka kontrola była przeprowadzana raz do roku jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu zanim odkręcisz grzejniki, będzie jeszcze czas na usunięcie ewentualnych usterek i w rezultacie, gdy temperatury spadną, będziesz cieszyć się ciepłem i bezpieczeństwem systemu grzewczego we własnych progach.

Mimo że przepisy nie zobowiązują właścicieli domów jednorodzinnych do posiadania gaśnic do domu, przez wzgląd na własne bezpieczeństwo, warto jednak zdecydować się na taki zakup. W sytuacji kryzysowej może się bowiem okazać, że gaśnica uratuje twoje mienie a nawet zdrowie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny