Data modyfikacji:

Goście na weekend – 4 rzeczy, jakie warto zrobić, aby miło ich podjąć

Myślisz, że podejmowanie gości to kaszka z mleczkiem? Jeśli chcesz zaprezentować się jako dobry gospodarz i sprawić, że odwiedzający cię goście miło zapamiętają wizytę w twoich progach, warto nieco się wysilić. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym nawet w małym mieszkaniu miło podejmiesz swoich gości.

Stare powiedzenie mówi – gość w dom, Bóg w dom. I faktycznie podejmowanie gości to wielka przyjemność, ale też nie ma się co oszukiwać, jest to również pewnego rodzaju wyzwanie. Bo przecież musisz nie tylko przygotować swoje mieszkanie na wizytę gości, ale też przestrzegać zasad savoir vivre. Nie ma jednak co panikować – jeśli chcesz być dobrym gospodarzem, wcale nie musisz stawać na głowie i zmieniać swojego dotychczasowego trybu życia. Wystarczy kilka drobiazgów, dzięki którym goście w domu nie będą dla ciebie żadnym kłopotem.

Przeczytaj też: Goście z piekła rodem, czyli 10 najgorszych zachowań odwiedzających nas gości

Plan posiłków

Tego nie możesz zostawiać przypadkowi. W dobie coraz większej świadomości dietetycznej oraz popularności najróżniejszych żywieniowych trendów, zanim zaprosisz gości do swojego stołu, musisz przeprowadzić mały wywiad. Przede wszystkim zapytaj o preferencje żywieniowe odwiedzających cię osób – nie powinno być dla ciebie zaskoczeniem, jeśli wśród gości znajdą się weganie czy osoby na diecie eliminacyjnej. To pozwoli ci uniknąć zakłopotania, gdy np. na stole wylądują steki, podczas gdy nikt z przybyłych nie tyka mięsa.

Ponadto warto też zapytać o inne zwyczaje – ile posiłków dziennie spożywają twoi goście lub o jakich porach mają w zwyczaju zasiadać do stołu. Kilka niewielkich wskazówek tego typu sprawi, że ogarnięcie całego przedsięwzięcia będzie dla ciebie znacznie łatwiejsze. Dodatkowo postaraj się zostawić w widocznym miejscu herbatę i kawę oraz przedstaw gościom szybką instrukcję obsługi ekspresu – odwiedzający poczują się swobodniej, a ty nie będziesz musiał latać za każdym razem do kuchni, żeby przygotować ciepły napój. Podobnie warto poinstruować gości, gdzie znajdą przekąski czy zostawić gdzieś w kuchni świeże owoce.

Rozwiąż problem butów

To trudna kwestia – z jednej strony zasady savoir vivre mówią jasno, że dobry gospodarz nie powinien namawiać gości do zdejmowania butów. Z drugiej strony chodzenie w butach po mieszkaniu jest niehigieniczne, a z czasem też niewygodne. Jak z tego wybrnąć? Możesz np. przygotować dla swoich gości kapcie – oczywiście muszą być nowe, najlepiej aby czekały na odwiedzających cię gości jeszcze w opakowaniu. To powinno gładko rozwiązać problem. A jeśli goście sami z siebie zdecydują się zdejmować buty lub przywiozą swoje kapcie, problem masz z głowy.

Warto jednak jasno wyrazić swoje zdanie – wszak ty jesteś panem w swoim domu. Nie warto ryzykować, że uszkodzenia na zarysowanym butami parkiecie doprowadzą do zgrzytu w relacji z odwiedzającymi cię gośćmi.

Przeczytaj też: Gospodarze z piekła rodem, czyli jak nie podejmować gości?

Pokój gościnny

Najwięcej przygotowań czeka cię naturalnie w pokoju gościnnym. Jeśli posiadasz osobne pomieszczenie, w którym przenocują twoi weekendowi goście, sprawa jest prosta. Jeśli jednak masz małe mieszkanie i goście będą spać na kanapie w salonie, dobrym pomysłem jest dodanie do aranżacji niewielkiego parawanu. Dzięki niemu goście poczują się nieco bardziej komfortowo, a ty również nie będziesz się krępować podczas poruszania się po mieszkaniu. Poza tym parawany dają świetne pole do popisu w aranżacji wnętrz. Gdy goście już opuszczą twój dom, możesz wykorzystać parawan np. w dekoracji sypialni lub do wyeksponowania różnych ozdób.

Przy łóżku warto zostawić butelkę z wodą oraz szklankę na wypadek, gdyby twojego gościa w nocy dopadło pragnienie. Poza tym zadbaj, aby na stoliku nocnym lub w pobliżu łózka była niewielka lampka oraz hasło do wi-fi – zwłaszcza to ostatnie jest w zasadzie punktem obowiązkowym nowoczesnej gościnności.

Kolejna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to przechowywanie ubrań przez gości. Przecież nie będziesz robić miejsca we własnej szafie – byłoby to pewnie krępujące zarówno dla ciebie, jak i dla odwiedzających cię osób. Dlatego jeśli wizyta trwać będzie jedynie przez weekend, warto wygospodarować dla przyjezdnych np. stojący wieszak, na którym rozwieszą ubrania.

Przygotuj łazienkę

Następnie zadbaj o przygotowanie łazienki. Sprzątanie to rzecz oczywista, więc nie traćmy na to czasu. Przejdźmy jednak do przechowywania kosmetyków – to naturalne, że goście będą mieli w bagażu swoją kosmetyczkę. Wygospodaruj półkę lub inne miejsce w łazience, gdzie będą mogli umieścić kosmetyki na czas wizyty. Dodatkowo przydałoby się też miejsce do rozwieszenia ręcznika kąpielowego lub szlafroka, więc warto zamontować dodatkowy haczyk. Na koniec upewnij się też, że w łazience znajdują się wszystkie niezbędne przybory toaletowe, jak papier, mydło czy szampon.

To niby niewielkie rzeczy, ale mogą zrobić naprawdę sporą różnicę. Umiejętne podejmowanie gości  w domu, a zwłaszcza w małym mieszkaniu, to prawdziwa sztuka, ale nie ma też co się przesadnie spinać – wszak w swoje progi zazwyczaj zapraszamy osoby, które darzymy sympatią. A co jeszcze warto zrobić dla gości, aby podjąć ich miło? Jeśli przyjezdni planują samodzielnie zwiedzać twoją najbliższą okolice, warto zaopatrzyć ich we wskazówki pomocne w dojeździe np. jak trafić na przystanek lub która linia komunikacji miejskiej zmierza do centrum. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zostawienie dla gości kompletu kluczy, co uniezależni ich od twojej obecności w domu – to będzie wygodne rozwiązanie zarówno dla nich, jak i dla ciebie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny