Data modyfikacji:

Handmade: świat dobrego designu

Otaczające nas przedmioty codziennego użytku mają dla człowieka różną wartość. Co sprawia jednak, że przy pewnych rzeczach zatrzymujemy się na dłużej? Dobry design, solidne wykonanie, a przede wszystkim innowacyjny lub zaskakujący pomysł. Dlatego produkty handmade zdobywają coraz szersze grono fanów.

Współcześnie powracamy do dawnego modelu opartego na szacunku dla człowieka samodzielnego. Internet pęka w szwach od inspiracji DIY, a coraz więcej osób decyduje się na produkcję własną i własnoręczne restaurowanie przedmiotów codziennego użytku. Handmade, czyli dziedzina ręcznego wytwarzania rzeczy, podbija rynek i serca konsumentów. Z czego wynika ta fascynacja?

Na przekór produkcji masowej

Rewolucja przemysłowa i gwałtowny przyrost ludzkości doprowadziły do przemiany sposobu produkowania. Lokalni producenci nie byli w stanie zaspokoić popytu społeczeństwa. Szansą na zagwarantowanie dostępu do artykułów pierwszej potrzeby była produkcja masowa oparta na seryjności. Czasy się zmieniają, a z nimi dojrzewa świadomość konsumencka. Stajemy się bardziej krytyczni i wymagający. Żarty o "chińszczyźnie" przestają nas już bawić, a i aspekt fair trade nie jest nam obcy. Z tego punktu startują wszystkie poszukiwania nowych, alternatywnych dojść do potrzebnego nam asortymentu. Rozwiązaniem dla coraz większej grupy klientów stają się produkty handmade.

Najistotniejszymi cechami ręcznie wykonywanych przedmiotów jest ich niepowtarzalność, silnie wpisana w nie stylistyka i tożsamość designera oraz gotowość do ciągłego poszukiwania najciekawszych i praktycznych rozwiązań. Każdy projekt jest nośnikiem idei i wartościowej historii, z którą odbiorcy chętnie się utożsamiają.

Sztuka użytkowa wysokiej jakości

Nawet najdrobniejszy przedmiot wykonany ręcznie wyróżnia się wysoką jakością i pieczołowitą starannością wykonania. Nic dziwnego - to wizytówka młodego projektanta marki no name. Dla niego praca jest jednocześnie pasją. Każdy przedmiot opuszczający jego pracownię jest małym dziełem sztuki użytkowej. Wprawne oko dostrzeże to i doceni.

Jak dotrzeć do producentów handmade?

Znane marki i większe firmy prowadzą sprzedaż w sklepach sieciowych i butikach. Młodzi właściciele niszowych marek nie mają z reguły możliwości uruchomienia sklepu stacjonarnego. Docierają do klientów, uczestnicząc w ważnych imprezach branżowych, prezentując się na targach i startując w konkursach designerskich. Wydarzenia te ściągają miłośników dobrego designu, y chcących poznać nowe osobowości na rynku i zaopatrzyć się w atrakcyjne elementy wyposażenia.

Produkty handmade dostępne są również w internecie: platformy e-sklepów, portale aukcyjne oraz prywatne profile artystów pełne są ofert atrakcyjnych wytworów ręcznej roboty. Cenne źródło stanowią także specjalne strefy wspierające producentów handmade'u. Jedną z takich stref w ostatnim czasie uruchomił portal Ceneo.pl. Za jej pośrednictwem swoją pracę mogą wypromować przedsiębiorcy, którzy nie posiadają własnego sklepu, a chcieliby dotrzeć do właściwych odbiorców.

Autor: Cieplik