Data modyfikacji:

Jadalnia w małym mieszkaniu - pomysły na aranżacje

Rodzinny posiłek, niedzielny obiad czy kolacja w gronie przyjaciół – jedzenie w towarzystwie zawsze smakuje lepiej, szczególnie w funkcjonalnej i stylowej jadalni. Wbrew pozorom wcale nie musimy urządzać jej w oddzielnym pomieszczeniu. Nawet w niedużym mieszkaniu możemy zaaranżować efektowną część jadalną.

Wyposażenie jadalni opiera się na dwóch głównych elementach, którymi są oczywiście stół i krzesła. Bez tych mebli jadalnia nie ma racji bytu, jednak nie tylko one tworzą jej klimat. Aby stworzyć idealny kącik jadalny powinniśmy wybrać funkcjonalne i atrakcyjne meble, ale przede wszystkim odpowiednio wydzielić oraz podkreślić jego przestrzeń. Dokonamy tego m.in. za pomocą koloru ścian, oświetlenia i dodatków.

Zasada nr 1: nie zagracaj!

Brak miejsca to podstawowy problem małych mieszkań. Wolna przestrzeń w pomieszczeniu jest zatem na wagę złota. Nie przesadzaj z liczbą bibelotów i wzorów! Sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na ciaśniejsze niż jest w rzeczywistości. Posiłek w bałaganie może przyprawić o zgagę. Postaw raczej na minimalizm. Wybierz kilka drobnych dodatków. I najważniejsze: dbaj o porządek!

Czarno na białym

Źródło: 2buildx.com, iseecubed.com

Strefę jadalną możemy efektownie wydzielić za pomocą kontrastów kolorystycznych, w tym najmocniejszym z nich: czarno-białym. W salonie ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie ściany, przy której ustawimy stół, na czarno. Możemy zestawić ją z białymi lub drewnianymi meblami, stalowym żyrandolem oraz podkładkami z wzorem szachownicy. W kuchni, jadalnia może odznaczać się czarnymi krzesłami w zestawie z białym stołem i ścianami.

Wykorzystaj każdy kącik

Źródło: decoist.com, valiant-design.com

W pomieszczeniach, gdzie przestrzeń jest naprawdę bardzo ograniczona warto wykorzystać nawet najmniejszy kąt. Bardzo funkcjonalne będzie stworzenie siedzisk na parapetach lub niskich szafkach, w których ukryjemy kuchenne sprzęty.

Źródło: little house big city; Trevor Trondo

W niedużych jadalniach istotne znaczenie ma rozmiar oraz kształt stołu. Okrągły blat jest wbrew pozorom bardzo ustawny. Brak kątów i ostrych krawędzi umożliwia dość dogodne dostawianie do niego dodatkowych siedzisk. Co więcej, taki układ optycznie zbliża siadających do posiłku ludzi.

Na grafice: 1. Stół Raven, 619 zł; 2. Stół Spritz, 319 zł; 3. Stół Charlotte, 2130 zł

Więcej stołów w różnych wymiarach znajdziecie TUTAJ.

Jadalnia pop-up

Źródło: Apartment Therapy; Ikea

Nie w każdym małym mieszkaniu można z łatwością wygospodarować miejsce na dodatkowy mebel, tym bardziej tak "rozłożysty", jak stół czy ława. Rozwiązaniem dla kiepsko ustawnych bądź bardzo małych pomieszczeń są blaty wysuwane i rozkładane. Montujemy je przy ścianie lub meblach kuchennych. Gdy zajdzie potrzeba, wystarczy podnieść je do właściwej pozycji lub wysunąć z wmontowanej w szafce lub ścianie skrytki. W jednej chwili nasza kuchnia przemienia się w mikrojadalnię. Zaletą tego typu udogodnień jest przede wszystkim ich elastyczność. Wysuwany stolik przysłuży się w niejednym mieszkaniu studenta lub singla.

Źródło: theeverygirl.com

Jeśli odpowiednio umiejscowimy meble, to nie tylko zaoszczędzimy miejsce, ale także zaaranżujemy niezwykle uroczy kącik do pracy i romantycznych posiłków.

Autor: Kasia