Data modyfikacji:

Jak dekorować wnętrze za pomocą książek i magazynów?

Uwielbiasz książki i czasopisma, a półki w twoim domu uginają się pod ich ciężarem? Nie chowaj swojego księgozbioru na regałach, tylko udekoruj za jego pomocą mieszkanie. Przecież książki i czasopisma to piękne przedmioty! Dzięki nim nadasz aranżacji wnętrza spersonalizowany charakter i dodatkowo udekorujesz pomieszczenia. Przekonaj się więc, jak to zrobić.

Wszyscy ci, którzy naprawdę uwielbiają książki, z miejsca zrozumieją o co chodzi – regały na książki pełne najnowszych wydań reportaży, półki uginające się pod ciężarem trudnodostępnych białych kruków, a to wszystko przeplatane rocznikami ambitnych czasopism i magazynów – marzenie, prawda? Ale teraz zastanówmy się – czy warto chować te wszystkie skarby na półkach z książkami, gdzie pozostaną niewidoczne? Oczywiście, że nie! Więc jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem pokaźnego księgozbioru, przekonaj się, jak wykorzystać swoje książki i czasopisma w aranżacji wnętrza.

Nie taki zwykły regał na książki – eksperymenty z układem

Najłatwiejszym sposobem na dekorowanie wnętrza za pomocą książek i magazynów, jest mała rewolucja na regałach na książki. Ty też układasz swoje książki w równe rzędy, kompletując ze sobą woluminy pod względem wielkości lub wedle porządku alfabetycznego? Jest to niewątpliwie sensowne rozwiązanie, ale z dekoracyjnego punktu widzenia to trochę nuda, nie sądzisz?

Jeśli jesteś zwolennikiem idealnego porządku na półkach, układaj książki kolorystycznie. Twoja kolekcja książek posegregowana wedle kolorów okładek będzie prezentować się świetnie w takim wydaniu. Możesz też iść o krok dalej i ustawić woluminy w taki sposób, aby ich grzbiety były skierowane w kierunku ściany. W takim wydaniu widoczne będą białe bloki książek i częściowo okładki. To rozwiązanie dla tych, których cenią sobie dekoracyjny minimalizm.

Przeczytaj też: Wnętrzarskie hygge, czyli jak zaaranżować przyjazne mieszkanie?

Nie tylko na półkach na książki

Pewnie nie zaskoczę cię stwierdzeniem, że swój księgozbiór możesz przechowywać praktycznie wszędzie, nie tylko na regałach na książki. Grupuj książki w mniejsze stosy i ustawiaj je na półkach z dekoracjami do domu, na biurku czy stoliku nocnym. Na kilku książkach możesz postawić inne ozdoby, doniczki z kwiatkami (tylko zadbaj o to, aby były szczelne!). W ten sposób zróżnicujesz poziom wyeksponowanych dekoracji, a twoja półka czy biurko będą prezentować się jeszcze ciekawiej.

Książki i magazyny jak meble

A co powiedziałbyś na to, aby twoją kolekcję wykorzystać w roli mebli? Może meble to za dużo powiedziane, ale musisz przyznać, że ta lampka ustawiona na stosie książek wygląda świetnie, prawda? Książki i magazyny możesz wykorzystać w taki sposób do tymczasowej dekoracji do domu – gdy zmieniasz układ elementów wystroju w salonie np.  pod rozgrywkę w planszówki i potrzebujesz dodatkowego oświetlenia – układasz stos magazynów, na nim lampkę i gotowe – dodatkowe źródło światła jest, a przy okazji zyskujesz kolejną niebanalną dekorację wnętrza.

Przeczytaj też: 6 nietypowych pomysłów na przechowywanie książek

Pokaż okładki

Widzisz te magazyny zawieszone na drabinie? Wyglądają obłędnie, prawda? Taki sposób ekspozycji świetnie sprawdzi się właśnie w przypadku czasopism zwłaszcza, jeśli stawiasz na ambitne tytuły, na których okładkach często pojawiają się fotografie najlepszych fotografów na świecie. W rezultacie dołożysz do stylizacji pomieszczenia odrobinę nowoczesnej sztuki w bardzo ciekawym wydaniu.

Taki krok aranżacyjny ma jeszcze jeden plus – wraz z zakupem kolejnym numerów ulubionych czasopism, możesz zmieniać ekspozycję – łatwa i tania metamorfoza wnętrza gotowa. Jeśli z kolei chcesz wyeksponować okładki książek lub ciekawych albumów, poukładaj je na półkach tak, jakby to były obrazki. Oprzyj je o ścianę, zestawiaj ze sobą kilka tytułów. W ten sposób uzyskasz efektowny i bardzo inspirujący kolarz, który będzie idealnym dodatkiem do stylizacji domowego biura.

Przeczytaj też: 10 dekoracji, dzięki którym nadasz nowy styl półkom na książki

Kosze i zasobniki na czasopisma

Z eksponowaniem czasopism jest trochę łatwiej, niż w przypadku książek – jeśli jesteś wierny jednemu tytułowi, twoja kolekcja składa się z magazynów o takim samym formacie i o podobnej stylistyce. Dzięki temu możesz je łatwo kompletować w stosy i dekorować za ich pomocą wnętrze. Jeśli twoja kolekcja jest naprawdę pokaźna i nie chcesz jej umieszczać na zwykłym regale na książki, może ławka lub krzesło będzie lepszym zamiennikiem? A kto powiedział, że stosów czasopism nie możesz trzymać na podłodze. Spójrz tylko na te zdjęcia – to co może brzmi odrobinę niedorzecznie, w praktyce wygląda świetnie.

Mam jednak też coś dla tradycjonalistów, którzy przechowywanie czasopism na podłodze skwitują jedynie prychnięciem. Jeśli chcesz, żeby twoje archiwalne numery czasopism wyglądały świetnie i jednocześnie nie stwarzały wrażenia nieporządku w pomieszczeniu, zaopatrz się w kosze i zasobniki. W tego typu pojemnikach z łatwością zmieścisz ostatni rocznik ulubionego tytułu.

Kosz może stać na podłodze przy sofie lub fotelu przy biurku w gabinecie czy łóżku – wszędzie tam, gdzie lubisz czytać i gdzie najdzie cię ochota, aby wrócić do ciekawego artykuły, który czytałeś dawno temu. Bardzo modne są druciane kosze – przez ich ażurową konstrukcję czasopisma będą dobrze widoczne.

Jak widzisz magazyny i książki mogą być naprawdę inspirującymi dekoracjami. I co więcej, dają duże pole do popisu i wnętrzarskiej zabawy, bo jeśli lubisz przemeblowania, możesz ciągle eksperymentować z układem swojej kolekcji.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny