Data modyfikacji:

Jak ocet winny może ci się przydać podczas porządków w domu?

Masz dość nadmiaru środków chemicznych potrzebnych do porządków w domu? Możesz je zastąpić naturalnymi środkami. Wystarczy, że postawisz na ocet winny. Jego właściwości, pomogą ci w walce z zabrudzeniami i nieprzyjemnymi zapachami i w rezultacie odpuścisz sobie konieczność zakupu kolejnych butelek ze środkami czyszczącymi.

Czy wiesz, że stosowanie środków chemicznych podczas sprzątania domu może mieć zły wpływ na twoje zdrowie? Według raportu naukowców z norweskiego uniwersytetu w Bergen, kontakt ze środkami chemicznymi stosowanymi w trakcie porządków w domu jest równie szkodliwy, jak palenie papierosów. Jakby tego było mało, środki czyszczące są zazwyczaj drogie i najczęściej są dedykowane do różnych powierzchni. W efekcie musisz wydać sporo pieniędzy na preparaty do porządków w domu i wygospodarować miejsce do przechowywania tych wszystkich butelek. Jeśli jednak szukasz lepszego rozwiązania, postaw na naturalny i uniwersalny środek.

Ocet winny - właściwości

Ocet winny to produkt spożywczy, który powstaje w procesie fermentacji. Przede wszystkim jest stosowany jako przyprawa, która nadaje potrawom kwaśny smak. To wszystko za sprawą kwasu octowego. Dzięki temu ocet można z powodzeniem stosować podczas sprzątania domu jako środek usuwający nieprzyjemne zapachy i bakterie. Ocet winny ma zdecydowanie delikatniejsze działanie, niż ocet spirytusowy i to właśnie ten drugi, będzie najlepszy rozwiązaniem, jeśli szukasz domowego i skutecznego środka do dezynfekcji.

Ocet winny do usuwania nieprzyjemnych zapachów

To może początkowo budzić twój sprzeciw – jak ocet usunie nieprzyjemny zapach, skoro sam w sobie pachnie bardzo intensywnie i drażniąco? Otóż zapach octu szybko wietrzeje i jednocześnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Świetnie sprawdzi się np. podczas czyszczenia lodówki, w której jak wiadomo, nieprzyjemne zapachy potrafią unosić się bardzo długo. Wystarczy, że podczas czyszczenia lodówki użyjesz papki z sody oraz octu. Ocet można również dodać do środka do mycia podłóg.

Ocet winny w pralce i zmywarce do naczyń

Musisz wiedzieć, że ocet świetnie sprawdzi się podczas czyszczenia pralki i zmywarki. Wystarczy, ze raz na pół roku wlejesz szklankę octu do urządzenia i je uruchomisz. W rezultacie wnętrze pralki czy zmywarki będzie lśnić czystością i dodatkowo pozbędziesz się przykrych zapachów. W ten sposób odpadnie ci kolejny wydatek, jaki trzeba byłoby ponieść w związku z porządkami w domu – zakup środków do czyszczenia zmywarki i pralki. Co ciekawe, ocet można też stosować na etapie płukania naczyń w zmywarce, ponieważ pomaga usuwać zacieki. Co więcej, ocet możesz też dodać do prania – pomoże nie tylko usunąć plamy, ale też sprawi, że proszek będzie się lepiej rozpuszczać i w efekcie na ubraniach nie będzie pozostawał osad.

Porządki w domu – ocet i sprzątanie łazienki

Płytki łazienkowe, zwłaszcza te umieszczone pod prysznicem i w sąsiedztwie umywalki, mogą przysporzyć sporo problemów podczas sprzątania domu. Osad z kamienia czy mydła najczęściej wymaga długotrwałego szorowania lub zastosowania silnego środka czyszczącego na bazie octu oraz płynu do mycia naczyń. Domowy środek czyszczący wlej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl pianę na powierzchni płytek. W podobny sposób możesz wyczyścić wannę czy umywalkę.

Ponadto podczas porządków w domu i sprzątania łazienki ocet będzie bardzo pomocny przy udrożnianiu odpływu. Wystarczy, że do zatkanej rury nalejesz szklankę octu i do tego dodasz nieco sody oczyszczonej.

Porządki w domu – ocet w kuchni

Jak wykorzystać ocet podczas porządków w kuchni? Możesz go zastosować do mycia ekspresu do kawy, ale przed ponownym przygotowywaniem napoju pamiętaj o solidnym płukaniu. Ocet w parze z solą świetnie sprawdza się przy czyszczeniu powierzchni ze stali nierdzewnej czy myciu desek do krojenia. Z kolei jeśli chcesz pozbyć się zacieków i resztek jedzenia z wnętrza mikrofalówki, wstaw do jej wnętrza miskę z wodą i octem i włącz urządzenie. Dzięki oparom wody i octu łatwo usuniesz zabrudzenia i unikniesz konieczności szorowania.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny