Data modyfikacji:

Jak przygotować święta w domu i nie zwariować?

Ten wpis na blogu pomoże ci w przygotowaniach do świąt. Planujesz spędzić święta w domu i zaprosić gości do siebie? Przygotuj wcześniej plan działania. Dobrze skomponowana lista zadań, na której uwzględnisz kolejne etapy sprzątania, gotowania oraz zakupów, zaoszczędzi ci wielu niepotrzebnych nerwów. Przekonaj się zatem jak przygotować się do świąt i nie zwariować.

Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta w roku. Magiczna atmosfera, rodzinne, spotkania, prezenty, wyjątkowe dekoracje świąteczne – na to wszystko czekamy cały rok. Niestety, święta to nie tylko sielanka. Przecież to wszystko trzeba wcześniej przygotować. Zakup prezentów, sprzątanie i dekoracja domu, gotowanie posiłków – każdy kto choć raz wziął na swoje barki przygotowanie świątecznego spotkania doskonale wie, że to wcale nie jest lekka i przyjemna robota. Przygotowania do świąt często przypominają strefę działań wojennych, dlatego aby przetrwać ten czas i cieszyć się magią świąt, musisz przyjąć odpowiednią taktykę.

Przygotuj plan działania na święta

I najlepiej zrób go jak najszybciej. Myślisz, że jeszcze za wcześnie? Początek grudnia to idealny moment, aby zacząć przygotowania do świąt. Naturalnie na początek są to długofalowe działania. Zacznij zatem od planu. Rozpisz wykazy niezbędnych rzeczy do zrobienia. Uwzględnij w nich sprzątanie, zakupy spożywcze, gotowanie, zakup prezentów, dekorowanie domu.

W takim przypadku bardzo pomocne będą ci aplikacje mobilne, pozwalające zarządzać listą zakupów. Dzięki temu każdy z domowników będzie mógł skreślać z listy kolejne zakupione produkty, a zakupy świąteczne będą znacznie łatwiejsze. Pamiętaj tez o delegowaniu zadań. Sprzątanie, gotowanie, zakup prezentów i dekoracji świątecznych to zdecydowanie zbyt wiele zadań dla jednej osoby. Przydziel każdemu z domowników obowiązki. Nawet najmłodsi mogą w nich uczestniczyć – ozdabianie pierniczków lub wykonanie dekoracji świątecznych to idealne zadanie dla dzieci, które tobie urwie kilka minut w przedświątecznej krzątaninie.

Wyścig z czasem, czyli prezenty świąteczne

Przygotuj listy świątecznych prezentów oraz miejsc, gdzie je kupisz. Pamiętaj, że zakupy przez Internet na ostatnią chwilę mogą być ryzykowne i w efekcie po prostu skończysz z pustymi rękami lub w przeddzień Wigilii będziesz nerwowo biegać po sklepach w poszukiwaniu upominków dla najbliższych.

Zamawiając prezenty nie zapomnij też o opakowaniach – u mnie często się zdarza, że zapominam o torebkach i w przeddzień świąt nerwowo szukam dekoracyjnych opakowań na prezenty.

Aby gotowanie było łatwiejsze

Następnym punktem na liście twoich świątecznych zadań jest gotowanie. Sporządź wykaz dań jakie przygotujesz oraz listę produktów ku temu niezbędnych. Pamiętaj, że niektóre artykuły spożywcze możesz kupić z dużym wyprzedzeniem, na długo przed świątecznym gotowaniem. Na ostatnią chwilę zostaw tylko te produkty, które mają krótki termin przydatności do spożycia np. mięso, wędliny, jajka czy nabiał.

Zanim jednak porwiesz się z motyką na słońce i na twojej liście świątecznych dan znajdzie się 12 tradycyjnych świątecznych potraw, a do tego jeszcze jakieś dodatkowe smakołyki, zastanów czy nie warto podzielić się tymi obowiązkami. Jeśli w te święta odwiedzą cię goście, nic nie stoi na przeszkodzie abyście podzielili się gotowaniem. Ty przygotujesz pierogi i uszka, kuzyn ugotuje barszcz, a kuzynka upiecze ciasto.

Świąteczne porządki

To chyba najmniej lubiana część świątecznych przygotowań. Porządki zawsze są czasochłonne, nudne i nieprzyjemne. Znasz kogoś, kto lubi sprzątać? Ja nie. Dlatego staram się jak mogę, aby przedświąteczne porządki były mniej uciążliwe. W tym celu rozbijam je w czasie. Zaczynam od porządkowania wnętrza szafek i szaf. Kolejnym etapem jest mycie okien, a następnie porządkowanie poszczególnych pomieszczeń. Staram się zaprowadzić ogólny porządek, zanim zawieszę dekoracje świąteczne.

Przed świętami warto zastosować kilka sprawdzonych trików, które znacznie ułatwią ci porządki. Oto kilka z nich:

  • Sprzątanie zacznij od góry – najpierw ścieraj kurz z górnych szafek oraz szczytów mebli i kieruj się ku dołowi, dzięki czemu ograniczysz ponowne osiadanie kurzu na posprzątanych już powierzchniach,
  • Do wycierania kurzy używaj zwilżonej ściereczki, a na powierzchniach na których to możliwe, przed sprzątaniem najlepiej jest delikatnie rozpylić wodę spryskiwaczem. Taki zabieg sprawi, że kurz nie będzie unosił się w powietrzu, co znacznie usprawni sprzątanie,
  • Porządki zaczynaj od najbardziej zabrudzonych miejsc, które wymagają poświęcenia im najwięcej czasu.
  • Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, czyli przygotowania podczas samych świąt

    Zapewne wiesz doskonale, że świąteczna krzątanina wcale nie kończy się z chwilą, gdy dekoracje świąteczne zawisną już na choince, a na stole pojawią się świąteczne dania. Jak zatem ogarnąć to całe zamieszanie w trakcie rodzinnego sprzątania przy stole?

    Przede wszystkim nie krępuj się prosić o pomoc i przydzielać zadania. Przecież nie może być tak, że goście siedzą wygodnie przy stole, a ty śmigasz między jadalnią a kuchnią i donosisz kolejne dania. Niech ktoś spośród twoich gości będzie odpowiedzialny za wymianę naczyń, ktoś inny pomoże zmywać, a jeszcze inny niech wyciera talerze. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie liczby potraw na ciepło – najlepiej, aby był to jeden posiłek. Dzięki temu nie będziesz nerwowo kursować z kolejnymi parującymi talerzami i półmiskami, a stół będzie gęsto zastawiony daniami na zimno.

    O czym jeszcze warto pamiętać, aby ułatwić sobie świąteczną zawieruchę? Wyluzuj. Święta to nie sprawdzian czystości twojego domu czy jakości przygotowanych potraw. To wszystko dzieje się po to, aby miło spędzić czas, dlatego niech ten porządek, pyszne jedzenie i dekoracje świąteczne wprawiają cię w pozytywny nastrój.

    Autor: Kamila Zalińska-Woźny