Data modyfikacji:

Jak wybrać meble ogrodowe?

Podobnie jak w przypadku mebli do domu, te przeznaczone do ogrodu muszą trafiać w nasz gust, zapewniać wygodę i pasować do otoczenia. Materiał, wielkość oraz możliwości konserwacji powinny mieć kluczowe znaczenie przy zakupie.

Meble ogrodowe będą narażone na działanie czynników atmosferycznych, więc powinny być odporne na wilgoć i mocne słońce. Modele wykonane z metalu muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem, a te wykonane z drewna konserwowane środkami przeznaczonymi do tego celu.

Plastik może blaknąć pod wpływem słońca, więc jeśli decydujemy się na takie meble, lepiej zainwestować w modele lepszej jakości, które przy okazji zachowają kształt na dłużej.Tani plastik jest miękki i elastyczny, więc może się odkształcać. Meble ogrodowe z rattanu źle znoszą wodę, więc powinny być ustawiane pod zadaszeniem lub w pobliżu miejsca, gdzie można ukryć je przed deszczem.

Liczbę i wielkość mebli trzeba dopasować do rozmiarów ogrodu - jego ozdobą powinny być rośliny, więc nie ma sensu zastawiać trawnika żeliwną ławą czy rattanową kanapą. Z tego względu trzeba też uważać, żeby meble nie były za duże lub zbyt masywne, ponieważ mogą przytłoczyć niewielki ogródek.

Przy wyborze trzeba uwzględnić styl, w jakim jest utrzymana nasza oaza zieleni. Do ogrodu minimalistycznego, z niewielką ilością trawy i dróżkami wysypanymi kamieniami pasują delikatne meble z metalu, a do sielskiego ogródka w stylu angielskim rustykalne wyposażenie z drewna lub żeliwa. O wyborze powinno decydować także podłoże - ciężkie, masywne meble ogrodowe zapadną się na grząskim gruncie, więc w takim wypadku wybierajmy raczej lżejsze modele.

Meble ogrodowe, które znajdziemy w sklepach często inspirowane są tymi normalnie widywanymi w salonie. Rattanowe kanapy czy fotele są wyposażone w wygodne siedziska i poduszki, które wyglądają świetnie i z pewnością są wygodne, ale mogą sprawiać problemy podczas czyszczenia. Trzeba również pamiętać, że meble ogrodowe nie powinny pozostawać na zewnątrz przez cały rok i trzeba znaleźć miejsce, w którym przechowamy je na okres jesieni i zimy.

Autor: Kasia Szulik