Data modyfikacji:

Jak zmniejszyć koszty prania w twoim domu? 4 sposoby

Szukasz oszczędności w domowym budżecie? Spróbuj zaoszczędzić na praniu. Okazuje się, że wystarczy wprowadzić w życie kilka sprytnych rozwiązań, dzięki którym pieniądze nie będą przeciekać ci przez palce. Przekonaj się zatem, jakie zalety ma pranie z octem oraz na co zwrócić uwagę, zanim uruchomisz swoją pralkę automatyczną.

Czy wiesz, czym jest czynnik latte? W dużym skrócie to małe i często powtarzane wydatki, które w skali miesiąca czy roku dają pokaźną sumę. Każdy z nas pewnie może wskazać u siebie przynajmniej kilka czynników latte – gazety, których nie czytasz, kawa w drodze do pracy czy chociażby nieekonomiczne pranie. Kilka tego typu grzechów na sumieniu wystarczy, aby twój domowy budżet solidnie ucierpiał. Jeśli zatem szukasz sposobu na podreperowanie jego stanu, szukaj oszczędności nawet w takich pozornie błahych sprawach, jak pranie ubrań. Jak zatem oszczędzać na praniu?

Piorąc używaj mniej detergentów

Tobie też zdarza się dodać więcej proszku czy płynu do prania z myślą, że ubrania będą lepiej wyczyszczone? To błąd. Po pierwsze marnujesz w ten sposób niepotrzebnie kosztowne środki czyszczące. Po drugie może się okazać, że czekać cię będzie ponowne pranie. Zbyt duża ilość środków czyszczących sprawia, że w efekcie prania w pralce automatycznej powstaje więcej piany, którą trudniej wpłukać. W rezultacie na ubraniach może pozostawać nieestetyczny nalot i mogą być nieprzyjemne w dotyku. W najlepszym razie skazujesz się na dyskomfort przy noszeniu źle wypłukanej odzieży. W najgorszym czeka cię kolejne pranie.

Pranie z octem

Ocet jest twoim wielkim sprzymierzeńcem w porządkach w domu. Nie dość, że możesz wykorzystać go jako naturalny sodek czyszczący, który wykorzystasz podczas sprzątania łazienki czy kuchni, to dodatkowo jeszcze przyda się w praniu. Otóż pranie z octem pozwala na lepsze wypłukanie tkanin z detergentów czyszczących, co dodatkowo umożliwi wyeliminowanie problemu opisanego powyżej. Ponadto ocet zadziała jak naturalny wybielacz, więc zakup kolejnego środka do prania będzie niepotrzebny. Dodatkowo ocet świetnie sprawdzi się w samym czyszczeniu pralki – użyjesz go zamiast środka czyszczącego i w efekcie pozbędziesz się osadów z proszku oraz nieprzyjemnego zapachu.

Nastaw niższą temperaturę prania

Czy wiesz, że aby zachować swoje ubrania w dobrej kondycji, powinniśmy prać je w możliwie najniższej temperaturze? Wysoka temperatura prania szkodzi tkaninom i może powodować ich szybsze niszczenie. Nijak się to ma do oszczędnego prania, prawda? Dodatkowo, aby podgrzać wodę do temperatury 60 stopni niezbędny jest pobór większych ilości energii elektrycznej, czyli kolejny wydatek. Staraj się zatem nastawiać niższa temperaturę, ale pamiętaj, że w takim wypadku należy stawiać na płynne środki piorące – zwykły proszek mógłby się dobrze nie rozpuścić w niskiej temperaturze.

Uważaj na przeładowanie bębna pralki

Wydawać by się mogło, że wypełnianie bębna pralki po brzegi to sposób na oszczędność – więcej prania wypierzesz za jednym zamachem, co zaoszczędzi ci nastawiania kolejnego. To niestety tylko pozory. Musisz wiedzieć, że jeśli bęben pralki automatycznej jest maksymalnie załadowany, pranie będzie gorzej wyprane. W takim wypadku spieniona woda wraz ze środkiem czyszczącym nie może swobodnie przepływać, a co za tym idzie, usuwać zabrudzeń z ubrań. Lepiej zatem w mniejszym stopniu wypełnić bęben pralki, niż ryzykować, że konieczne będzie dodatkowe pranie czy płukanie odzieży.

Jak widzisz, oszczędne pranie nie jest trudnym zadaniem. Pranie z octem, niewypełnianie bębna pralki automatycznej po brzegi czy obniżenie temperatury to łatwe sposoby na ograniczenie wydatków związanych z praniem. Jak dodasz do tego jeszcze domowej roboty środek piorący, w skali rocznej możesz podreperować swój domowy budżet.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny