Data modyfikacji:

Jak zorganizować artystyczną twórczość Waszego dziecka

Wasze dziecko uwielbia tworzyć? Maluje, rysuje, wycina, lepi i składa? Jeśli tak, Wasz dom tonie prawdopodobnie w dziełach Waszej pociechy. Jeśli nie wiecie już, jak w efektywny sposób całą tą twórczość zorganizować, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł, w którym znajdziecie 4 skutecznych sposobów na ogarnięcie tego artystycznego chaosu.

Moje malunki, rysunki i wyklejanki wypełniały nasz dom, odkąd nauczyłam się trzymać kredkę w ręce i choć teraz potrafię poradzić sobie z nadmiarem mojej twórczości, muszę szczerze przyznać, iż moja mama miała ze mną wiele trudnych batalii. Nic nie wolno było wyrzucać, wszystko było częścią projektu, który był w trakcie powstawania lub tymczasowo został zawieszony. Gotowe dzieła nie mieściły się już w szafkach, szufladach i komodach, więc mama po kryjomu wyrzucała partiami te starsze. Jeśli i Wasze dziecko ma podobne artystyczne zapędy, niezbędne będzie dla Was znalezienie odpowiedniego sytemu na organizację tej całej twórczości.

Poniżej znajdziecie 4 przykładowe systemy, które pomogą Wam skutecznie zorganizować artystyczną twórczość Waszego dziecka:

Archiwizujemy

Bardzo prosty i klarowny sposób, który pomoże Wam utrzymać porządek wśród artystycznej twórczości Waszego dziecka i nie wymaga wcale tak wiele czasu i pracy. Ważne byście wyrobili sobie pewną regularność. Na czym polega ten system? To proste! Skanujecie twórczość Waszego malucha używając telefonu czy tablet (możecie wyszukać w tym celu jakąś aplikację). Co dalej? Tu opcje są różne. Możecie na przykład stworzyć na swoim komputerze folder (lub na dysku gogle) i podpisujecie każde zdjęcie datą jego powstania. Inny pomysłem będzie stworzenie osobnego adresu mailowego dla Waszego dziecka a następnie, gdy tylko zeskanujecie dany obrazek – wysyłacie go na maila Waszego malucha, tworząc wirtualne archiwum i galerię, która dokumentować będzie artystyczną ewolucję Waszej pociechy. I teraz najważniejszy krok: po zeskanowaniu, oryginalne prace wrzucamy do kosza.

Zachowujemy

Dużo bardziej wyszukaną opcją będzie stworzenie fizycznego archiwum, które dokumentować będzie całą twórczość w jej fizycznej, oryginalnej formie. W tym celu wykorzystać możecie duże segregatory, które wypełnicie pracami Waszego dziecka (najlepiej z datami), przydadzą się również pudełka na dzieła w innej formie, niż rysunki i malunki na kartkach. Jedyny problem z tym systemem jest potrzeba fizycznego miejsca, w którym możecie  przechowywać całą ta twórczość. W tym celu świetnie sprawdzi się strych, schowek pod schodami czy duża skrzynia lub wiklinowy koszyk, ustawiony w pokoju dziecka.

Tworzymy tapetę

Ten system polega na wybraniu Waszych ulubionych pracy i stworzenie z nich tapety w pokoju Waszego dziecka. Nie zaklejajcie od razu całej ściany, pozostawcie miejsce na nową, piękną twórczość. Co zrobić, gdy skończy się miejsce? Po prostu naklejcie nowe rysunki i obrazki a poprzednie, tworząc drugą warstwę tapety. By zachować pewną estetykę, możecie wieszać na ścianie tylko te prace, które powstały na tym samym papierze etc.

Dajemy w prezencie

Artystyczna twórczość Waszego dziecka to świetny sposób, by nauczyć je wartości dawania prostych prezentów, podyktowanych miłością i troską. W tym systemie tworzycie listę przyjaciół, sąsiadów, członków rodziny, którzy na pewno docenią taki podarunek. Następnie wysyłacie każdą z pięknych kreacji prosto do domu wybranej osoby, najlepiej z miłą, podnoszącą na duchu wiadomością, która sprawi, że dzień obdarowanej osoby będzie wyjątkowy.

Natomiast jeśli szukacie innych pomysłów na kreatywną aranżację ściany w pokoju Waszego dziecka, zajrzyjcie TUTAJ.

Znacie jeszcze jakieś inne skuteczne sposoby na organizację artystycznej twórczości Waszego dziecka?

Autor: Oliwia Górska