Data modyfikacji:

Jesień w ogrodzie – prace ogrodowe, dzięki którym twoja działka przetrwa zimę

Jesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. Koniec sezonu oznacza bowiem, że musisz przygotować swoją działkę na trudny czas zimy. Dlatego zanim twoje narzędzia i akcesoria ogrodnicze trafią do pomieszczenia gospodarczego, musisz zakasać rękawy i ostro zabrać się do pracy. Plony swoich działań zbierzesz już na wiosnę, kiedy to twój ogród bujnie rozkwitnie.

Jesień w ogrodzie: porządki na zielonym dywanie

Jeśli chcesz, aby wiosna w twoim ogrodzie przywitała cię głęboką zielenią trawnika, o jego kondycję musisz zadbać już jesienią. Zacznijmy od usuwania opadłych liści oraz resztek obumarłych roślin. Aby ułatwić sobie prace ogrodowe, najlepiej jest grabić lub sprzątać liście systematycznie. Pamiętaj jednak, aby pozbyć się ich z trawnika zanim spadnie pierwszy śnieg. Obumarłe części roślin będą bowiem gnić pod warstwą puchu, co przyczyni się do powstawania nieestetycznych plam na zielonym dywanie wokół twojego domu.

Kolejnym etapem jesiennych prac ogrodowych przy trawniku jest koszenie. Ostatni raz powinieneś odpalić kosiarkę mniej więcej pod koniec października – wtedy to rośliny przechodzą już w stan spoczynku, więc trawnik nie odrośnie. Pamiętaj, aby nie kosić murawy zbyt krótko, ponieważ w takim przypadku jest ona bardziej narażona na niekorzystne działanie niskich temperatur.

Ostatnim etapem działań pod hasłem „jesień w ogrodzie” w przypadku trawnika będzie nawożenie. Zwróć uwagę, aby wybrać jesienną mieszankę preparatu – powinna zawierać przede wszystkim potas i fosfor, które zwiększą odporność trawnika na choroby oraz mróz.

Obowiązkowe prace ogrodowe: rabatki

Jesień w ogrodzie to też czas, aby bliżej przyjrzeć się rabatkom kwiatowym. Stamtąd również należy usunąć wszystkie obumarłe części roślin oraz liście. Jeśli na twoich rabatkach znajdowały się same rośliny jednoroczne, usuń ich resztki i solidnie przekop ziemię. Dobrym pomysłem będzie zasilenie jej kompostem lub nawozem, dzięki czemu na wiosnę nowo posadzone rośliny będą bujniej rosły. Z kolei w przypadku roślin wieloletnich przytnij zeschnięte części oraz uporządkuj rabaty.

Ogród jesienią wymaga również zastosowania pewnych zabezpieczeń. Chodzi oczywiście o zabezpieczenie roślin przed działaniem niskich temperatur. Na rabatach bylinowych warto usypać wokół roślin niewielkie kopczyki z kory lub trocin, co zabezpieczy korzenie przed mrozem oraz pozwoli zachować wilgotność podłoża. Kolejny krok to osłanianie naziemnych części roślin. W tym celu możesz użyć włókniny, słomianych mat czy siatki cieniującej. To uchroni rośliny przed niekorzystnym wpływem wiatru, mrozu oraz sprawi, że osuwający się np. z dachu śnieg, nie połamie delikatnych pędów.

Pamiętaj, że zanim osłonisz krzewy, kwiaty i drzewka oraz zanim temperatury znacznie spadną, należy solidnie podlać wszystkie rośliny w ogrodzie. Dzięki temu będą one mogły zmagazynować wilgoć i przetrwać czas, gdy korzenie nie będą w stanie jej pobierać z zamarzniętej gleby. Z kolei z otulaniem roślin nie śpiesz się za bardzo – pierwsze przymrozki pozwolą im się zahartować i przystosować do nowych warunków.

Ogród jesienią: przycinanie drzewek i krzewów

To etap prac ogrodowych, który warto wykonać wczesną jesienią. Gdy drzewka ozdobne będą jeszcze pokrywały liście, będziesz mógł ukształtować koronę drzewa i nadać jej regularny kształt. Dodatkowo łatwo zorientujesz się, które gałęzie i pędy obumarły i wymagaj wycięcia. To pozwoli ci zminimalizować ryzyko zbyt intensywnego cięcia. W przypadku mniejszych drzewek i krzewów warto również podwiązać niektóre pędy, dzięki czemu nie połamią się pod naporem warstw śniegu.

Prace ogrodowe wokół tarasu

Nie zapominaj też o roślinach uprawianych w pojemnikach. Nawet jeśli są to okazy wieloletnie, które w glebie spokojnie przetrwają zimę, te w pojemnikach nie będą tak wytrzymałe. Najlepiej jest przenieść pojemniki z roślinami do pomieszczenia gospodarczego czy piwnicy, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się dodatkowo ocieplić donice. Możesz w tym celu zastosować styropian i folię bąbelkową czy słomę i włókninę. Ważne jest też, aby donice nie stały bezpośrednio na gruncie.

Po zakończeniu prac ogrodowych i porządków na działce czeka cię jeszcze jedna rzecz do załatwienia. Zanim pożegnasz się ze swoim ogrodem, wyczyść i zakonserwuj narzędzia oraz akcesoria ogrodnicze. Wszystkie narzędzia ręczne powinny być oczyszczone z resztek ziemi oraz trawy. Urządzenia takie jak kosiarka, podkaszarka czy dmuchawa do liści powinny być przykryte pokrowcami lub plandekami i przechowywane w suchym pomieszczeniu. Jeśli posiadasz sprzęt spalinowy, pamiętaj, aby opróżnić zbiorniki z paliwem i olejem oraz wyjąć świece zapłonowe. Dzięki tym wszystkim zabiegom już na wiosnę ruszysz pełna parą z pielęgnacją działki.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny