Data modyfikacji:

Kuchenne dodatki do przygotowywania przetworów

Smażone, kiszone, słodzone i marynowane – przetwory z sezonowych warzyw i owoców pozwolą zachować smaki lata na wiele miesięcy. Podpowiadamy, jakie akcesoria kuchenne pomogą przygotować je bez trudu.

Dzięki wyjątkowo słonecznej jesieni na wielu straganach wciąż spotkać można polskie maliny, borówki czy porzeczki, pyszniące się obok grzybów, dorodnych śliwek i słodkich pomidorów idealnych na zupy, sosy i przeciery.

Przetwory najpierw musimy przygotować, a później przechować, a na każdym z tym etapów potrzebne są inne akcesoria. Konfitury ze śliwek można smażyć w specjalistycznym garnku ze stali nierdzewnej o kształcie misy wyraźnie rozszerzającej się ku górze. Smak owoców kondensuje się przy dnie, a woda odparowuje górą, dzięki czemu przetwory powstają szybko i sprawnie.

Tworzenie powideł i dżemów ułatwi termometr, który mierzy temperaturę ich tężenia, dzięki czemu nie trzeba oceniać etapu przygotowania na przysłowiowe oko. To właśnie temperatura, a nie wygląd lub konsystencja decyduje o tym, czy przetwory z patelni są gotowe.

Do robienia sosów pomidorowych lub bazujących na innych warzywach przydadzą się akcesoria do rozdrabniania. Do wyboru mamy tradycyjne przecieraki z wkładami o różnych oczkach, które pomogą uzyskać bardzo gładką lub ziarnistą konsystencję sosu. Gadżet działa ręcznie, więc można go używać w każdych warunkach. Jeśli zależy nam, żeby w przecierze nie znalazły się nawet najmniejsze nasiona, warto sięgnąć po woreczek do przecierania na metalowym stelażu, który przyda się również do robienia dziecięcych posiłków na własną rękę.

Przetwory przygotujemy znacznie łatwiej również dzięki rozmaitym obierakom, drylownicom i urządzeniom do wycinania, które wprawdzie nie są niezbędne, ale w wielu sytuacjach znacznie przyspieszą naszą pracę.

Gotowe przetwory trzeba przełożyć do słoików. Jeśli mają płynną lub półpłynną formę, warto zaopatrzyć się w lejek z szerokim otworem, który przyspieszy i ułatwi napełnianie naczyń. Słoiki na własny użytek mogą mieć klasyczne pokrywki, ale jeśli mamy zamiar wręczyć przetwory w prezencie, warto kupić tzw. wecki, czyli słoje z uszczelką, które prezentują się bardzo efektownie. Trzeba również pamiętać o oznaczeniu naczyń, do czego przydadzą się naklejki i etykiety z miejscem na nazwę i datę przygotowania przetworów.

Żeby uniknąć problemów z otwarciem słoików przygotowanych przed paroma miesiącami, można zawczasu kupić proste w użytku otwieracze.

Autor: Kasia Szulik