Data publikacji:

Łóżko na antresoli. Wady i zalety rozwiązania

Wykonanie antresoli to dobry sposób na zagospodarowanie poddasza czy wysokiego pomieszczenia. Półpiętro tego typu stworzy dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu, którą można zaaranżować właśnie na część sypialnianą. Niestety, łóżko na antresoli nie jest rozwiązaniem idealnym. Chociaż ma wiele plusów, nie jest wolne od wad. Zobacz, jakie mocne i słabsze strony ma antresola z łóżkiem.

łóżko na antresoli

Łóżko na antresoli – zalety

Możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni – półpiętro pozwala wygospodarować dodatkowe miejsce. Poniżej antresoli z łóżkiem można zaaranżować kącik czytelniczy czy wypoczynkowy, co w rezultacie sprawi, że w niewielkim, ale wysokim pomieszczeniu znajdzie się miejsce na wszystkie niezbędne sprzęty.

Ciekawy efekt aranżacyjny – łóżko na antresoli prezentuje się nietypowo i daje duże możliwości do stylizacyjnego popisu. Możesz ciekawie urozmaicić wnętrze, dobierając do antresoli dekoracyjną barierkę oraz schody czy drabinę.

Antresola może być konstrukcją wykonaną ze stalowych profili, co wprowadzi co aranżacji nieco industrialny klimat, lub z drewnianych belek. To ostatnie rozwiązanie świetnie wpisze się w estetykę stylu skandynawskiego czy rustykalnego. 

Sprawdź również, jak urządzić wnętrze z antresolą.

Wady łóżka na antresoli

Niestety, łóżko na antresoli, chociaż świetnie wygląda i pozwala ciekawie zaaranżować przestrzeń, ma swoje wady.

Cyrkulacja powietrza – nagrzane powietrze unosi się ku górze, co sprawia, że w sypialni na antresoli może być duszno i gorąco. To z kolei może niekorzystnie wpływać na jakość snu.

Jednocześnie, aby utrzymać optymalną temperaturę w niżej położonej części pomieszczenia, trzeba odkręcić mocnej grzejniki. To swego rodzaju błędne koło, ponieważ im urządzenia grzewcze będą bardziej grzały, tym na antresoli będzie cieplej.

Izolacja dachu – jeśli chcesz zagospodarować wysokie poddasze i urządzić sypialnię z łóżkiem na antresoli, bardzo ważna jest solidna izolacja dachu. W przeciwnym razie przestrzeń bezpośrednio pod połaciami będzie się bardzo nagrzewać w trakcie upałów, co może być kolejną bolączką utrudniającą komfortowy sen. 

Oświetlenie – w wysokich pomieszczeniach trzeba dobrze przemyśleć rozwieszenie punktów świetlnych wnętrza. Główne źródło światła zlokalizowane pod sufitem nie zapewni dobrego oświetlenia dolnej części, a z kolei na antresoli może być zbyt intensywne.

Dlatego należy zaplanować dodatkowe punkty. W przypadku łóżka na antresoli dobrym rozwiązaniem będzie światło boczne np. w formie lampek ściennych. Padające z nich światło jest przyjemniejsze w odbiorze, co jest szczególnie ważne, jeśli antresola jest nisko sklepiona.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli chcesz zaaranżować antresolę z prawdziwego zdarzenia, która będzie komfortowa w codziennym użytkowaniu, trzeba pamiętać, że wysokość antresoli powinna mieć około 2 metry.

Jeżeli półpiętro będzie pełniło jedynie sypialnianą funkcję, wystarczy wysokość około 1,2 metra. Szacuje się, że aby wykonać komfortową antresolę, wyjściowa wysokość pomieszczenia powinna wynosić około 5 metrów.

Łóżko piętrowe antresola

To ciekawe rozwiązanie, jeśli urządzasz pokój dziecięcy lub młodzieżowy w wysoko sklepionym wnętrzu. W takim przypadku świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe z antresolą.

To rodzaj podwyższonego mebla, gdzie łóżko jest położone wyżej na specjalnie wykonanej ramie. W dolnej części może być zabudowane np. biurko czy siedzisko, ale w sprzedaży znajdziesz też modele, które zapewniają poniżej wolną przestrzeń.

Poniżej łóżka z antresolą można zaaranżować miejsce do przechowywania czy kącik zabaw. Co ważne, rozwiązanie tego typu dobrze sprawdzi się nawet w pomieszczeniach o standardowej wysokości.