Data modyfikacji:

Mycie okien octem: jak myć okna octem?

Masz dość wszędobylskiej chemii i chcesz postawić na ekologiczne i tanie sprzątanie? Zastosuj ocet do mycia okien i innych domowych powierzchni. Okazuje się, że dzięki niemu nie tylko skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń, ale też wyeliminujesz szkodliwe mikroorganizmy.
mycie okien octem
Gdyby stworzyć ranking najbardziej nielubianych domowych obowiązków, mycie okien z pewnością znalazłoby się na jego szczycie. Nic dziwnego – mycie ram i szyb okiennych to czasochłonne zajęcie, które pochłania sporo energii. Jeśli chcesz nieco ułatwić sobie to zadanie, zobacz, jak myć okna octem.

Mycie okien octem – czy warto?

Coraz częściej sięgamy po ekologiczne środki czyszczące. To pozwala nie tylko ograniczyć ilość zużywanej chemii, ale także zmniejsza domowe wydatki i ułatwia organizację przechowywania środków czyszczących, ponieważ preparat na bazie octu ma uniwersalne zastosowanie. Do przygotowania domowych mikstur do czyszczenia okien, podłóg czy łazienki z reguły stosuje się ocet jabłkowy lub spirytusowy.


Przeczytaj także: Jak skutecznie i ekologiczne spotkać w domu?


Ocet zawiera spore stężenie kwasu, dzięki czemu nie tylko skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy czy plamy lub nalot z kamienia. Co szczególnie ważne, za jego sprawą możemy pozbyć się także bakterii oraz grzybów. W efekcie zastosowania octu do mycia okien i innych domowych powierzchni skutecznie rozprawisz się ze szkodliwymi mikroorganizmami, ograniczysz zużycie chemii i zaoszczędzisz pieniądze.

Jak myć okna octem: plan działania

Mycie okien wodą i octem to proste zadanie, ale trzeba się do niego przygotować. 

  • Przygotowanie mieszanki: zanim przystąpisz do mycia okien octem, skupmy się na proporcjach. Zmieszaj ze sobą ocet i ciepłą wodę w proporcji 1 do 1. Ważne, aby woda była dość ciepła w trakcie mycia okien, ponieważ wyższa temperatura wzmaga działanie octu, dzięki czemu sprzątanie jest efektywniejsze. Do mieszanki można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, ale nie jest to konieczne.
Jeśli zapach octu jest dla ciebie wyjątkowo nieprzyjemny i drażniący, do uzyskanego płynu możesz dodać odrobinę soku z cytryny lub ulubionego olejku eterycznego. Warto jednak wiedzieć, że zapach octu szybko wietrzeje, więc już po kilku godzinach po sprzątaniu powinien być niewyczuwalny.

  • Niezbędne akcesoria do mycia okien: przede wszystkim zaopatrz się w butelkę ze spryskiwaczem, za pomocą której rozprowadzisz wodę z octem na szybach. Dzięki spryskiwaczowi równomiernie naniesiesz środek czyszczący na okna i unikniesz niepotrzebnego marnotrawstwa. Do kompletu dodaj ściereczkę z mikrofibry. To bardzo pomocne akcesoria do mycia okien, ponieważ świetnie sprawdzają się podczas polerowania szyb, nie pozostawiając smug oraz drobinek kurzu.
  • Czyszczenie: mycie okien wodą z octem przebiega tak samo, jak w przypadku zastosowania tradycyjnych środków. Najlepiej wybrać pochmurny dzień, kiedy temperatura będzie umiarkowana – słupek rtęci powinien wskazywać około 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach środek czyszczący nie będzie szybko zasychał na szybach, co mogłoby prowadzić do pojawiania się smug.
Warto wiedzieć, że mycie okien wodą z octem to nie jedyne zastosowanie tej domowej mikstury. Jeśli chcesz się pozbyć kamienia czy nalotu z mydła w łazience, środek na bazie octu poradzi sobie z tym problemem. Podobnie dobrym rozwiązaniem jest stosowanie octu do mycia podłóg.

Nie tylko woda z octem – domowe sposoby na czyste okna

Jeśli akurat w twoich domowych zasobach brakuje octu, do dyspozycji masz też kilka innych sposobów na czyste okna. Przede wszystkim wystarczy sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Tak naprawdę to uniwersalny środek, który można stosować na wielu różnych powierzchniach. W czyszczeniu okien bez pozostawiania smug przydatne mogą być także stare gazety, które świetnie sprawdzają się przy polerowaniu.