Data modyfikacji:

Nie możesz spać? 5 błędów w sypialni, które rujnują twój sen

Problemy ze snem są naprawdę frustrujące. Kładziesz się do łóżka, przewracasz z boku na bok i nie możesz zasnąć. Albo jeszcze gorzej – budzisz się w środku nocy i do rana nie możesz zmrużyć oka. Bezsenność może mieć różne przyczyny i zaliczamy do nich również złą aranżację sypialni oraz niektóre zachowania w łóżku. Tak – twoje wieczorne rytuały też mają wpływ na jakość snu.

Jak podaje portal Poradnik Zdrowie.pl bezsenność może prowadzić do występowania wielu chorób i przypadłości. Na pierwszy ogień wystarczy wymienić chociażby nadwagę – zaburzenia snu mogą w dużej mierze spowalniać proces spalania kalorii, a stąd już prosta droga do dodatkowych kilogramów. Co więcej, nieprzespane noce oznaczają dla nas nie tylko rozdrażnienie czy sińce pod oczami. Bezsenność może przyczyniać się do występowania cukrzycy czy chorób serca. Jak widzisz problemów ze snem nie należy bagatelizować. Sprawdź więc, czy wieczorne rytuały i wystrój sypialni nie pogarszają jakości twojego snu.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze tapety do sypialni – 7 inspirujących pomysłów

W łóżku ze smartfonem lub laptopem

Jak zapewne większość z nas przed snem ostatni raz sprawdzasz Facebooka czy Instagram lub co gorsza przeglądasz pocztę. To niestety jedno z tych zachowań, które może mieć destrukcyjny wpływ na jakość twojego snu. Nie dość, że kontrowersyjny post opublikowany przez znajomych lub ciekawy news może skutecznie odebrać ci ochotę na sen, to jeszcze światło emitowane przez urządzenie może hamować wydzielanie hormonu melatoniny. A musisz wiedzieć, że związek ten jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego zegara biologicznego, a co za tym idzie, za utrzymaniem właściwego cyklu dobowego.

Dlatego w twojej sypialni nie powinno być miejsca dla smartfona, telewizora czy laptopa. Urządzenia te nie sprzyjają aranżacji przytulnego wnętrza i dodatkowo pogarszają jakość twojego snu. Nie szukaj wymówek – zamiast budzika w smartfonie postaw na tradycyjny odpowiednik, a zamiast oglądać wieczorem telewizję, sięgnij po książkę. Dzięki temu łatwiej zaśniesz.

Zbyt intensywne światło

W tym przypadku sprawa ma się podobnie, jak z ekranem laptopa czy smartfona. Intensywne światło w twojej sypialni zamiast sprzyjać wyciszeniu organizmu, zahamuje wydzielanie melatoniny. To z kolei nie sprzyja wyciszaniu organizmu oraz przygotowaniu do snu. W aranżacji sypialni najlepiej jest zatem postawić na kilka źródeł światła. Wieczorem tuż przed snem korzystaj z oświetlenia bocznego o mniejszej intensywności. Najlepiej, aby światło miało ciepłą barwę, a lampa dawała możliwość regulacji jego natężenia.

Jeśli chcesz spać jak suseł, zwróć tezż uwagę na odpowiednie zaciemnienie okien. Światało dochodzące do twojego mieszkania z zewnątrz, np. oświetlenie ulicznych latarni, również może niekorzystnie wpływać na jakość snu. Z kolei jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem i lubisz się długo wylegiwać w łóżku, twoje plany może pokrzyżować światło dzienne. Postaw zatem na zasłony lub rolety zaciemniające. Nie dość, że ograniczą dopływ światła z zewnątrz, to jeszcze zapewnią ci poczucie prywatności.

Przeczytaj też: 5 oświetleniowych trików, dzięki którym twoje mieszkanie będzie przytulniejsze

Za gorąco

Co prawda nie jest to błąd aranżacyjny, jednak jeśli zgotujesz sobie w sypialni prawdziwy ukrop, możesz zapomnieć o błogim śnie. Optymalna temperatura do spania nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Wieczorem, gdy idziemy spać temperatura ludzkiego ciała naturalnie spada, co dzieje się na skutek wydzielania melatoniny, czyli wspomnianego już hormonu snu. Przegrzewanie się zatem podczas snu może zakłócić twój naturalny cykl dobowy oraz prowadzić do problemów ze snem.

Dlatego zanim położysz się spać, dobrze przewietrz sypialnię i nie odkręcaj grzejnika. Pamiętaj też, że zbyt ciepła kołdra również może prowadzić do przegrzewania organizmu.

Poduszki

Ty również zasypałeś swoje łóżko dodatkowymi poduszkami? Musisz jednak pamiętać, że to co służy efektownej aranżacji sypialni, wcale nie musi mieć dobrego wpływu na jakość snu. Otóż spanie na zbyt dużej lub co gorsza na kilku poduszkach może sprawiać, że będzie ci niewygodnie, a w efekcie będziesz się wybudzać.

Warto wiedzieć, że poduszka powinna być dopasowana do pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Te ergonomiczne, dopasowujące się do kształtu ciała najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy śpisz na boku. Natomiast jeśli lubisz wylegiwać się na plecach poduszka powinna być dość twarda. Z kolei wielbiciele spania na brzuchu powinni sięgnąć po maksymalnie płaskie egzemplarze. A wszystkie te dodatkowe poduszki, jakimi obsypujesz łóżko, odłóż na bok. One pełnią jedynie funkcję dekoracyjną.

Przeczytaj też: Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Bałagan

Czy wiesz, że bałagan może prowadzić do problemów z koncentracją, rozdrażnienia a nawet depresji? Nieporządek w sypialni sprawia, że trudniej ci się wyciszyć przed snem i w efekcie nie możesz zasnąć. Zatem, jeśli niespokojnie wiercisz się w łóżku a sen wciąż nie przychodzi, przyczyną tej dolegliwości może być właśnie chaos w twojej sypialni.

Przeczytaj też: 6 ważnych powodów, dla których porządek w domu ci się opłaca

Do zestawienia warto dodać jeszcze nietrafiony wystrój sypialni. Zbyt intensywne kolory i nadmiar dodatków nie sprzyjają kreowaniu spokojnej atmosfery. Jeśli chcesz się lepiej wysypiać, zadbaj zatem, aby aranżacja sypialni pomagała ci się wyciszyć i przygotować do snu. Stawiaj na jasne i neutralne barwy oraz zrezygnuj z nadmiaru dekoracji. Jeśli to możliwe, pozbądź się z pomieszczenia biurka przy którym pracujesz.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny