Data modyfikacji:

Nowe podejście do wnętrz w stylu rustykalnym

Zastanawiacie się, jak niskim kosztem sprawić by wystrój Waszego domu pasował do najnowszych trendów? Postawcie na wnętrza w stylu rustykalnym! Farba odchodząca ze ściany? Pokruszona goła ściana? Łuszcząca się tapeta? To właśnie jest obecnie wnętrzarski krzyk mody.

Tradycyjny styl rustykalny przywodzi na myśl ciepłe, swojskie, przytulne wnętrza, w których bardzo dużą rolę odgrywa drewno – belki stropowe, drewniane podłogi, drewniane meble – które w dodatku powinno wyglądać na stare i niedoskonałe. Teraz miłością cieszą się również cegły. Goła ceglana ściana ukryta pod tynkiem i wymyślnymi kolorami stała się uosobieniem tradycji i historii danego wnętrza. Cegła pozwala również dodać do domowej aranżacji natychmiastowy charakter i naturalną wygląd.

Co się sprawdza w rustykalnym stylu?

Odsłonięte, wyeksponowane ceglane elementy pomagają jedynie zarysować aranżację danego wnętrza. Najnowsza i najbardziej popularna tendencja to wydobycie z tradycyjnych rustykalnych wnętrz w stylu swojskiego gospodarstwa tego surowego, naturalnego wiejskiego charakteru. W dekoracji wnętrz króluje teraz pozostawienie sufitów i ścian w niemal surowym, a na pewno niedokończonym stanie. Wśród zdjęć na Pintereście zobaczycie więc odchodzącą ze ściany farbę, odchodzącą ze ściany tapetę, kruszący się tynk czy tylko częściowo pomalowane ściany. Nie wierzycie? Sprawdźcie koniecznie!

Ucieczka przed codzienną rutyną?

Projektanci wnętrz, architekci i designerzy twierdzą, że przyczyną powrotu do swojskiego i niemal surowego charakteru domowych wnętrz jest intensywna digitalizacja naszego życia, które staje się bardzo zabiegane i pełne stresu. Im więcej tego doświadczamy na co dzień, tym bardziej chcemy otaczać się naturalnymi materiałami. Chcemy czegoś cieplejszego niż zimne ekrany naszych smartfonów i laptopów. Pierwszym i najbardziej oczywistym plusem takiego podejścia do rustykalnego stylu jest oczywiście zmniejszenie kosztów renowacji oraz czasu, który poświęcić musielibyśmy na doskonale wykończoną, dopieszczoną aranżację wnętrz. Ten niedokończony, półsurowy wygląd nie wymaga tak wiele nakładów (czy to finansowych czy czasowych).

Nie do końca surowo

Odsłonięta cegła czy kamień w połączeniu z oryginalnym tynkiem o różnych stopniach rozpadu są dla wnętrzarskich specjalistów uosobieniem autentyczności danego miejsca. Oczywiście tak charakterystyczny i wyrazisty styl potrzebuje czegoś, co pomoże go zbalansować. Do tego celu projektanci wnętrz polecają nowoczesne, wyrafinowane, wypolerowane meble, które uchronią Wasze wnętrza przed poczuciem, że wyglądają niestarannie i bez gustu.

Łatwe/nie łatwe

Choć może wydawać się to banalne, to jednak, by osiągnąć efekt prezentowany na najlepszych zdjęciach rustykalnych wnętrz, które znaleźć możemy w sieci i różnego rodzaju magazynach dotyczących aranżacji wnętrz, trzeba się sporo namęczyć.

Co sądzicie o takim podejściu do wnętrz w stylu rustykalnym?

Autor: Oliwia Górska