Data modyfikacji:

Odnawianie starych mebli - o czym warto wiedzieć?

Chcesz przywrócić świetność znaleziskom z babcinego strychu, a może dać nowe życie wysłużonemu stołowi lub fotelowi? Przedstawiamy sposoby na odnawianie starych mebli, które można zrealizować na własną rękę.

Meble z drewna

Odnawianie starych mebli z drewna rozpocznij od przywrócenia im blasku. Można to zrobić za pomocą mikstury złożonej z dwóch części oliwy z oliwek połączonych z jedną częścią soku z cytryny. Z zarysowaniami i pęknięciami poradzi sobie również orzech włoski. Gdy potrzesz nim o rysę, powinna być znacznie mniej widoczna. W podobny sposób na nieco ciemniejsze meble wpłyną fusy z kawy, które można wetrzeć w pęknięcia za pomocą patyczków kosmetycznych. Jeśli zabiegi powierzchniowe nie zdadzą egzaminu, możesz pomalować meble, używając bejcy lub farby olejnej, przy czym w każdym wypadku przed malowaniem trzeba zmatowić i oczyścić powierzchnię drewna.

Meble z płyty MDF

Wbrew pozorom, meble z płyty również można malować, jednak do tego celu używa się farby akrylowej lub lakieru przemysłowego. Podobnie jak w przypadku mebli drewnianych, najpierw trzeba zmatowić powierzchnię płyty i ją oczyścić, a dopiero potem kłaść farbę, najlepiej używając specjalnych wałeczków. By zakryć pierwotny kolor, potrzeba co najmniej kilku warstw, przy czym przed nałożeniem kolejnej należy odczekać, aż poprzednia wyschnie (ta sama zasada dotyczy mebli drewnianych). Mniej praco- i czasochłonną alternatywą jest pokrycie mebla okleiną, która może imitować drewno, mieć wyrazisty kolor lub ciekawy wzór. Jeśli odnawianie starych mebli z płyty ma dotyczyć tylko ich fragmentów, można je zamaskować np. taśmą washi.

Meble z metalu

Metalowe nogi krzeseł lub stolików również można zrewitalizować. Odnawianie starych mebli zacznij od oczyszczenia ich wełną metalową, która wygładzi powierzchnię oraz usunie zanieczyszczenia i rdzę. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możesz położyć farbę do metalu. W przypadku mebli chromowanych w pozbyciu się niewielkich skaz może pomóc wypolerowanie ich folią aluminiową.

Meble z tworzywa

Odnawianie starych mebli z plastiku lub włókna szklanego najlepiej przeprowadzić za pomocą farby w sprayu, przy czym przed jej aplikacją konieczne jest nałożenie właściwego podkładu. W ten sposób można również łatwo udekorować meble z tworzywa, tworząc na ich powierzchni wzory za pomocą taśmy papierowej, która po zdjęciu odsłoni ciekawy deseń.

Dowolne meble

Drobna zmiana może przynieść duży efekt, dlatego przy odnawianiu drzwiczek i drzwi szaf bądź półek warto pomyśleć również o wymianie gałek oraz uchwytów. Może się okazać, że po takiej modyfikacji mebel będzie wyglądał znacznie lepiej bez dalszych poprawek. W przypadku kanap czy foteli tapicerowanych z pomocą przyjdzie pokrowiec lub nowe obicie. Jeśli zmiany wymaga wyłącznie siedzisko lub oparcie, można spróbować dokonać jej samodzielnie, ale gdy w grę wchodzi sofa lub łóżko, trzeba zlecić to zadanie fachowcom.

Autor: Kasia Szulik