Data modyfikacji:

Ogród jesienią, czyli jak przygotować działkę do zimy?

Jesień to koniec sezonu ogrodniczego. Nie oznacza to wcale, że wraz ze zmianą pory roku nastał czas ogrodniczej bezczynności. Wręcz przeciwnie! Jesień to czas wzmożonej pracy. Musisz bowiem przygotować swoje rośliny ogrodowe, trawnik, drzewa i krzewy do nieuchronnie zbliżającej się zimy. Dzięki temu ogród jesienią będzie wyglądał dobrze, a na wiosnę aranżacja ogrodu odrodzi się w znacznie lepszej kondycji.

Wokół trawnika

Trawniki zajmują zazwyczaj największą część aranżacji ogrodu, dlatego ich pielęgnacji należy poświęcić więcej uwagi. W październiku przeprowadź ostatni zabieg nawożenia i w tym celu najlepiej zastosować preparaty o największej zawartości potasu. Dzięki temu darń będzie bardziej odporna na działanie niskich temperatur. Zdecydowanie unikaj stosowania preparatów, które zawierają azot, ponieważ pobudza on rośliny do wzrostu. Warto skorzystać ze specjalnych mieszanek nawozów przeznaczonych do stosowania właśnie jesienią.

Dbając o ogród jesienią należy także pamiętać o regularnym oczyszczaniu trawnika. Systematycznie usuwając z murawy opadłe liście sprawisz, że nie będą one gnić, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia trawy. Ostatnie koszenie trawy powinno przypaść mniej więcej na listopad. Z pewnością zabieg ten należy wykonać jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Pamiętaj jednak, aby nie kosić trawy zbyt nisko, ponieważ będzie wtedy bardziej podatna na niekorzystne działanie niskich temperatur.

Ogród jesienią, czyli wielkie sprzątanie

Jeśli aranżacja twojego ogrodu uwzględnia również rośliny jednoroczne, na jesień należy oczyścić rabatki. Na początek trzeba dokładnie usunąć wszystkie zeschłe i obumarłe części roślin oraz chwastów. Następnie rabaty należy dokładnie przekopać, wzbogacając podłoże o naturalne nawozy. W tym celu najlepiej zastosować obornik lub kompost. Dzięki temu idealnie przygotujesz rabaty do posadzenia nowych roślin jednorocznych wczesną wiosną i efektownie odnowisz aranżację ogrodu.

Praca w ogrodzie jesienią to też idealny moment na założenie kompostownika. To właśnie do niego trafią wszystkie usunięte i zebrane przez ciebie części roślin ogrodowych oraz skoszona trawa. Odpadki te umieszczone w odpowiednim pojemniku będą powoli gnić, aż powstanie z nich znakomity naturalny nawóz, którym zasilisz rośliny ogrodowe. Kompostownik warto umieścić w części gospodarczej ogrodu, która jest oddalona od miejsca gdzie wypoczywasz na swojej działce. Powinien być on osłonięty przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby zgromadzone w nim odpady nie wysychały.

Sprzęt ogrodniczy

Efektowna aranżacja ogrodu oraz utrzymanie pięknie wypielęgnowanych roślin ogrodowych nie byłyby możliwe bez narzędzi ogrodowych. Zanim jednak zamkniesz je w domku lub pomieszczeniu gospodarczym na czas zimy, wszystkie sprzęty ogrodnicze należy przede wszystkim dokładnie oczyścić. Ze szpadli, łopat, czy grabi należy usunąć resztki ziemi oraz roślin. Wato także je naoliwić. Podobnie należy postąpić w przypadku elektronarzędzi ogrodniczych. Kosiarkę i podkaszarkę dokładnie oczyść z trawy. Jeśli posiadasz kosiarkę spalinową spuść z niej paliwo, odłącz świecę zapłonową, wymień olej i oczyść filtr powietrza. Elektronarzędzia ogrodnicze w trakcie zimy należy przechowywać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Warto przykryć je pokrowcami lub fabrycznymi opakowaniami, co ograniczy osiadanie kurzu i zabrudzeń na ich powierzchni.

Zanim sezon ogrodniczy zakończy się na twojej działce na dobre, pamiętaj także o zakręceniu wszystkich miejsc poboru wody. Niezakręcone zawory sprawią, że woda wciąż znajdować się będzie w rurach, co może doprowadzić do ich rozsadzenia, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Rośliny ogrodowe – zabezpieczenie przed zimnem

Kolejnym etapem prac w ogrodzie jesienią, jest otulanie roślin wieloletnich. Chodzi przede wszystkim o iglaki, krzewy i byliny. Korzenie roślin warto obsypać dodatkową warstwą ziemi, aby i one były chronione przed działaniem niskich temperatur. Rośliny ogrodowe okrywa się zazwyczaj agrowłókniną, którą obwiązuje się sznurkiem. Pozwala to nie tylko na zminimalizowanie szkodliwego działania niskich temperatur, ale też dodatkowo zabezpieczy przed łamaniem gałęzi i pędów pod naporem śniegu. Zamiast agrowłókniny do okrywania roślin możesz zastosować też słomę lub tekturę, ale w takim przypadku aranżacja ogrodu nie prezentuje się najlepiej.

Oczko wodne

Kolejnym etapem pielęgnacji ogrodu jesienią jest oczyszczenie oczka wodnego. W wodzie pływają nie tylko obumarłe części roślin wodnych, ale również zeschłe liście oraz pędy kwiatów porastających pobliże oczka. Wszystkie te części należy usunąć, aby uniknąć ryzyka ich gnicia w wodzie. Warto jednak uprzedzić naturę i rozciągnąć nad oczkiem wodnym siatkę. Dzięki temu mniej liści dostanie się do wody, a oczyszczenie oczka będzie mniej kłopotliwe.

Jakie prace warto jeszcze wykonać? W pielęgnacji ogrodu jesienią uwzględnij też przycinanie drzewek i krzewów. Nadasz im wtedy kształt oraz usuniesz obumarłe części. Pamiętaj jednak, że musisz to zrobić zanim temperatura znacząco spadnie, aby gałęzie nie przemarzły w miejscach cięć. Wykonanie wszystkich tych czynności to żmudna praca, jednak dzięki nim aranżacja ogrodu na wiosnę będzie prezentować się znacznie lepiej.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Patrycja Kielin