Data modyfikacji:

Warzywnik na balkonie. Czego potrzebujesz, żeby założyć domowy ogródek?

Nie masz ogrodu ani działki, ale chciałbyś cieszyć się smakiem i aromatem samodzielnie uprawianych warzyw? Nic straconego, załóż warzywnik na balkonie. Uprawa warzyw w donicach nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga dobrze ułożonego planu działania. Poznaj zatem najważniejsze zasady uprawy warzyw na balkonie i stań się ogrodnikiem z prawdziwego zdarzenia.

Jeśli aranżacja balkonu ograniczająca się do roślin ozdobnych już ci się znudziła, czas wspiąć się o szczebel wyżej w balkonowym ogrodnictwie. Założenie warzywnika to świetny sposób na zagospodarowanie balkonu lub tarasu w efektywny sposób. Bo nie dość, że będziesz mieć nie lada frajdę z powodu samodzielnie uprawianych warzyw, to jeszcze na twój talerz trafią naprawdę smakowite kąski. Zatem do dzieła – sprawdź, jak założyć warzywnik na balkonie.

Przeczytaj też: Niech twój balkon rozkwitnie, czyli 8 najpiękniejszych kwiatów na balkon

Jakie warzywa uprawiać na balkonie?

To tak naprawdę połowa sukcesu. Odpowiedni dobór warzyw, jakie będziesz uprawiać w swoim balkonowym warzywniku sprawi, że twoja przygoda z ogrodnictwem będzie udana. Nie wszystkie warzywa dobrze sprawdzają się w takich warunkach, inne z kolei mają zbyt duże wymagania, co mogłoby cię szybko zniechęcić do balkonowego warzywnika.

Na jakie warzywa w takim razie postawić? Z pewnością na pomidory koktajlowe, ponieważ ich uprawa nie jest skomplikowana i zaoszczędzisz wiele ogrodniczej gimnastyki, jaką muszą wykonywać uprawiający tradycyjne odmiany tych warzyw. Do tego balkonowego zestawu dodaj jeszcze rzodkiewkę i sałatę – ich uprawa jest łatwa i efektywna, więc szybko będziesz mógł zebrać plony na swoim własnym balkonie. Możesz tez postawić na paprykę, ponieważ jest rośliną ciepłolubną, a ziemia w donicach balkonowych szybko się nagrzewa. Ponadto w uprawie tego typu świetnie sprawdzi się rukola, fasola pnąca, seler naciowy czy pietruszka oraz szczypiorek.

W warzywniku na balkonie z powodzeniem możesz uprawiać też truskawki czy poziomki – na pewno będą świetnym dodatkiem do wiosennych deserów i koktajli. Na koniec nie zapominaj o ziołach – nie dość, że mięta i bazylia sprawdzą się świetnie w kuchni, to jeszcze mają dobroczynny wpływ na balkonową uprawę – ich zapach jest bowiem drażniący dla owadów, więc odstraszy on szkodniki od sadzonek.

Przeczytaj też: Balkonowy savoir vivre, czyli czego nie można robić na balkonie?

Skąd wziąć sadzonki?

Masz na to dwa sposoby – możesz kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym, na targu lub w markecie albo przygotować je samodzielnie. Pierwszy sposób jest znacznie prostszy i jeśli to dopiero twój pierwszy sezon w roli balkonowego ogrodnika, lepiej zdać się na tę metodę. Natomiast jeśli lubisz wyzwania i chcesz cieszyć się uprawą warzyw od A do Z rozsadę, czyli sadzonki właśnie, możesz przygotować samodzielnie.

Aby to zrobić wystarczy w niewielkich pojemnikach wysiać nasiona warzyw. W tym przypadku twoja balkonowa uprawa zacznie się jeszcze w domu, ponieważ aby nasiona wykiełkowały i wyrosły sadzonki warzyw, konieczne jest zapewnienie odpowiednio wysokiej temperatury. Sadzonki umieść w dobrze nasłonecznionym miejscu, najlepiej w pobliżu okna i regularnie podlewaj. Do większych pojemników trafią dopiero wtedy, gdy pędy roślin są już ukształtowane, a temperatury na zewnątrz utrzymują się na wysokim poziomie.

Podłoże do uprawy

Kolejny krok do balkonowej uprawy warzyw to wybór odpowiedniego podłoża dla sadzonek. Najlepiej jest wybrać kompozycję specjalnie przeznaczoną w tym celu. Dzięki temu zyskasz pewność, że podłoże jest bogate w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Dodatkowo aby rozluźnić nieco podłoże, dzięki czemu będzie mniej zbite a do korzeni roślin dotrze więcej powietrza, możesz wzbogacić ziemię o piasek lub kulki keramzytu. Podczas sadzenia warto wzbogacić podłoże nawozem do warzyw i owoców, co dodatkowo przyspieszy wzrost twojej balkonowej plantacji.

Kulki keramzytowe będą dodatkowo potrzebne jako warstwa drenażowa. Układa się je na dnie donicy i dopiero na tak powstały drenaż wysypuje się ziemię. Ten zabieg sprawi, że nawet jeśli przesadzisz z podlewaniem, roślina nie będzie narażona na gnicie korzeni.

Przeczytaj też: Stolik na mały balkon: przegląd najciekawszych modeli

Jakie donice wybrać?

Na koniec został nam wybór donic. Przede wszystkim powinny być one dość głębokie, ponieważ niektóre warzywa mają silnie rozbudowany system korzeniowy, który w głębokiej donicy będzie mógł się swobodnie rozwijać. Ponadto poszukując idealnych donic, zwróć nie tylko uwagę na to, czy będą pasować do aranżacji balkonu, ale też na możliwość odprowadzania nadmiaru wody. Donice w dolnej części powinny mieć otwory odprowadzające wodę, więc do zestawu dobierz jeszcze podstawkę.

Uprawa domowego warzywnika

Teraz czas przejść do najprzyjemniejszej części całego tego zamieszania z warzywnikiem na balkonie, czyli pielęgnacji sadzonek. Warzywnik należy podlewać praktycznie codziennie i najlepiej jest to robić w godzinach porannych, ponieważ jeśli podlejesz rośliny zbyt obficie, podłoże przeschnie pod wpływem wyższej temperatury. Kolejnym zabiegiem, o którym nie możesz zapominać jest regularne wyrywanie chwastów, które szybko się rozprzestrzeniają i mogą hamować rozwój twojej plantacji. Warto też regularnie podlewać podłoże płynnym nawozem organicznym. Co poza tym? Teraz zostało ci już tylko czekać na pierwsze plony.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny