Data modyfikacji:

Okapy blatowe - nie uwierzysz, że okap może być tak dobrze ukryty

Okapy blatowe to stosunkowo nowe rozwiązanie na polskim rynku. Od kilku lat szturmem zdobywają entuzjastów na całym świecie. Dlaczego tak się dzieje?

Powodów jest kilka. Po pierwsze nie zajmują zbyt wiele przestrzeni, a do tego wbudowane są w taki sposób, że przechodząc obok możemy ich nawet nie zauważyć. Pomimo niewielkich rozmiarów mają bardzo dużą moc, która pozwala pochłaniać wszystkie zapachy i opary podczas gotowania. Po trzecie dzięki nowoczesnemu designowi świetnie komponują się z nowoczesnymi kuchniach.

Jak wygląda okap blatowy?

Okapy blatowe możemy podzielić na 2 główne rodzaje:

  • okapy montowane na blacie (wystają nieco ponad kuchenkę)
  • okapy zintegrowane z płytą (są wbudowane w płytę i prawie zupełnie ich nie widać)
  • Okapy montowane na blacie

    Okap blatowy ELICA SEE YOU zamontowany na stałe (z lewej) i wysuwany FALMEC Down Draft (z prawej)

    Okap blatowy jest ukryty w blacie kuchennym lub w płycie grzewczej, dzięki czemu nie rzuca się w ogóle w oczy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pragnących zatrzeć granicę pomiędzy kuchnią otwartą a salonem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasi goście nawet nie zauważą, że podczas ich wizyty mamy włączony okap, który oczyszcza nam powietrze w kuchni. Na zewnątrz zostaje jedynie szklany panel.

    Okapy zintegrowane z płytą

    Nieco innym rodzajem są okapy blatowe zintegrowane z płytą. Są one zamontowane wraz z płytą w blacie i na czas gotowania pozostają na swoim miejscu. Ich konstrukcja pozwala na zasysanie oparów z niezwykle dużą prędkością.

    Okap blatowy BORA Basic zintegrowany z płytą - dyskretny i wydajny

    Ten nowoczesny model wykonany jest ze stali nierdzewnej oraz wysokiej jakości ceramiki szklanej typu SCHOTT (odpornej na wysokie temperatury, odkształcanie i pękanie).

    Okap w formie szczeliny

    W tym modelu okap wbudowany jest na środku płyty grzewczej w formie prostokątnego otwóru, który usuwa wilgoć i nieprzyjemne zapachy powstałe podczas gotowania. Dla postronnego obserwatora będzie on wyglądał jak integralna część naszej kuchenki.

    Okap blatowy zintegrowany z płytą BORA CLASSIC w formie szczeliny w płycie grzewczej

    Okap blatowy - mocny i wydajny silnik

    Jak widać powstała para wodna jest całkowicie zasysana przez ten niewielki okap.

    Jeśli mamy taką możliwość, w tych modelach możemy również zamontować silnik zewnętrzny, który sprawi, że użytkowanie okapu blatowego będzie niemalże bezszelestne. Do naszych uszu będzie dochodził wyłącznie dźwięk zasysanego powietrza, który w żaden sposób nie przeszkodzi nam w rozmowie. Tymczasem silnik zamontowany poza kuchnią będzie spokojnie pracował niezauważony.

    Okap blatowy jako pochłaniacz

    Wszystkim użytkownikom, niezależnie od modelu okapu, jaki wybierają, polecamy podłączenie okapu do wentylacji. Spowoduje to wzrost jego skuteczności o 80% i zapewni nam długie i efektywne działanie urządzenia.

    Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto pomyśleć o zamontowaniu w urządzeniu filtrów węglowych i używanie go jako pochłaniacza. Okap usuwa wtedy nieprzyjemne zapachy, ale nie wyciąga nieczystości rurą poza kuchnię.

    Okapy blatowe można bez problemu zamontować w płycie grzewczej na wyspie kuchennej bądź w ciągu meblowym. Dzięki świetnemu designowi, mocy oraz cichej pracy sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych klientów.

    Autor: Dawid Brandebura