Data modyfikacji:

Tradycyjne ozdoby wielkanocne

Wielkanoc to najradośniejsze święta w tradycji chrześcijańskiej. Na świątecznych stołach dominują żywe kolory: soczysta zieleń, żółte i różowe odcienie, a także pastele. Stroiki wielkanocne najczęściej zrobione są wydmuszek, bukszpanu lub gałązek wierzby. Co musi znaleźć się na świątecznym stole? Jakie są tradycyjne symbole i ozdoby wielkanocne?

Pierwszym skojarzeniem z Wielkanocą są pisanki. Jajko jest symbolem życia i odrodzenia, stąd jego obecność na świątecznym stole. Najstarsze pisanki miały kolor czerwony, co oznaczać miało miłość i szczęście.  Zwyczaj malowania jajek znali już starożytni Rzymianie, z czasem został włączony do tradycji chrześcijańskiej. Dzisiaj znane są różne sposoby przystrajania jajek. Począwszy od kraszanek, poprzez drapanki, obklejanki, aż w końcu pisanki. Pierwsze z nich to inaczej jajka, które barwi się na jednolity kolor. Kiedyś stosowano wyłącznie naturalne barwniki, takie jak: sok z buraka, kwiat ciemnej malwy lub łupiny orzecha włoskiego. Dzisiaj niestety odchodzi się od tych tradycji - jajka barwione są sztucznie. W przypadku drapanek, jak sama nazwa wskazuje, zdobienia powstają poprzez wydrapywanie (skrobanie) elementów dekoracyjnych. Obklejanki powstają poprzez nalepianie skrawków papieru, tkanin, płatków kwiatów. Natomiast prawdziwe pisanki są przystrajane gorącym woskiem. Na skorupce maluje się wzory, po czym pisankę moczy się w barwniku.

Zgodnie z tradycją na wielkanocnym stole nie może zabraknąć palmy wielkanocnej, którą święci się w Niedzielę Palmową. Kiedyś palmy robiono głównie z bukszpanu lub gałęzi wierzby. Taką wiązankę przystrajano na różne sposoby, dekoracje stanowiły kwiaty, kolorowe pióra, zioła. Poświęcone palmy miały chronić domostwo przed wszelkim nieszczęściem. Dzisiaj palmy wyglądają nieco inaczej. Kupowane w sklepach lub u lokalnych sprzedawców, są zrobione z ususzonych traw i kwiatów.

Na Wielkanocnych stołach pojawiają się postacie zwierząt, w szczególności małych kurczaczków, kojarzonych z nowym życiem. Często pojawiają się również zajączki, które  mają  przynosić drobne prezenty, najczęściej w postaci słodkości. Nie można zapomnieć również o baranku, czyli  liturgicznym symbolu Wielkanocy. Zrobiony z cukru baranek, często pojawia się koszyczkach wielkanocnych.

Oprócz pysznych wypieków i tradycyjnych ozdób, nie może zabraknąć rodzinnej, ciepłej atmosfery.

Autor: Ola Sztobryn