Data modyfikacji:

Perełki polskiej architektury: Manufaktura Łódzka

Manufaktura nazywana jest bijącym sercem Łodzi. Obok ulicy Piotrkowskiej bardzo szybko stała się ona wizytówką miasta. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej czegoś więcej, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Podobno trudno jest dziś wyobrazić sobie Łódź bez manufaktury. Stała się ona niejako symbolem miasta. Odpowiednikiem rynku, którego oficjalnie Łódź nie posiada (dawny rynek Starego Miasta jest miejscem opuszczonym i zapomnianym). Manufaktura stała się jednym z centrów życia społecznego mieszkańców/ Muzea, kina, dyskoteki, do tego ponad 250 butików i sklepów, kilkadziesiąt restauracji. Jednak to właśnie 3 hektarowy rynek, który pełni funkcję otwartej przestrzeni publicznej jest kluczowym punktem tego miejsca, w którym organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe. To właśnie tutaj znajduje się również najdłuższa w Europie fontanna.

Na stronie  Manufaktury możemy przeczytać: „Manufaktura znana jest w kraju i zagranicą także dzięki licznym wyróżnieniom, przyznanym za udany projekt rewitalizacji zabytkowych obiektów pofabrycznych. Przebudowa tak wykonana, aby zachować atmosferę dawnej XIX-wiecznej Łodzi i zakładów Izraela Poznańskiego. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Odrestaurowano w sumie 90 000m² zabytkowych wnętrz. Wybudowano parkingi na 3 500 samochodów, posadzono 600 drzewek. Cała inwestycja pochłonęła ok. 200 mln euro.”

Projekt

Projekt Manufaktury opracowywany był przez 5 lat, kolejne 4 lata trwała renowacja. Cały obiekt został oddany do użytku 17 maja 2006 roku. Manufaktura znajduje się pomiędzy ulicą Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, w miejscu, gdzie kiedyś mieścił się kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego. Za projektem architektonicznym stoi londyńska firma VirgileStone, współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Manufaktura składa się z trzynastu zrewitalizowanych budynków, utrzymanych w postindustrialnym stylu, które wspaniali wpisują się w klimat przemysłowej Łodzi. Projekt ten miał być harmonijnym połączeniem historii i nowoczesności.

„Projekt Manufaktura zakłada unię przeszłości z przyszłością, połączenie historii z nowoczesnością, nową jakością. Obok historycznych, ceglanych elewacji można tu zobaczyć nowoczesną, przeszkloną fasadę wejściową centrum handlowego. Wnętrze galerii oraz architektura rynku również została zaprojektowana tak, by połączyć historię i nowoczesność, a także przypomnieć o dalszej i bliższej historii Łodzi.”

Manufaktura to 90000 metrów zrewitalizowanych obiektów z cegły, ponad 3-hektarowy rynek, parkingi na 3500 samochodów, 600 drzewek a nawet letnie boisko do siatkówki plażowej. Na tą inwestycję wydano aż 200 mln euro.

Historia

Za pomysłem powstania Manufaktury stał Cyprian Kosiński – biznesmen o łódzkim pochodzeniu, mieszkający w Szwajcarii. Dzięki swoim szerokim kontaktom z znajomościom był w stanie sprowadzić do Łodzi kapitał z Grupy Rotschilda w wysokości ok. 270 mln euro, co bezpośrednio przyczyniło się zbudowania Manufaktury. Jak już wcześniej wspomniałam obiekt powstał na terenie kompleksu terenie kompleksu fabrycznego – zakładów rzemieślniczych - tkalni, przędzalni, farbiarni, drukarni tkanin, oddziału naprawy i budowy maszyn oraz ślusarni. Poza budynkami typowo przemysłowymi w skład kompleksu wchodzi również rezydencja rodziny Poznańskich, kantor fabryczny, dom dla robotników, szpital i szkoła. To fabryczne imperium należało do Izraela K. Poznańskiego. Tworzone było ono od 1872 roku a jego początek stanowiła tkalnia. Najbardziej imponujący budynek kompleksu – pięciokondygnacyjna przędzalnia bawełny powstała między 1876 a 1878 roku i po rewitalizacji ponownie wzbudza zachwyt. Natomiast symbolem Manufaktury jest charakterystyczna brama od ulicy Ogrodowej, która prowadzi na teren dawnej fabryki.

Fabryczny klimat był kluczowym elementem już najwcześniejszych faz projektowych, właśnie dlatego w projekcie wykorzystano oryginalne, czerwone, nieotynkowane cegły, tak charakterystyczne dla tego typu budynków. Oczywiście inaczej wygląda wnętrze Manufaktury – nowoczesne i komfortowe:

„Manufaktura posiada nie tylko najnowsze rozwiązania konstrukcyjno – projektowo – architektoniczne, ale również najnowsze technologie związane m. in. z dostawami energii elektrycznej do urządzeń chłodniczych, oświetleniowych i systemów kontroli. Systemy klimatyzacyjne, punkty świetlne oraz systemy kontroli dostępu są monitorowane, a także częściowo sterowane przez specjalny system.”

Jeśli chcielibyście zwiedzić Manufakturę to może ucieszy Was informacja, że n terenie kompleksu funkcjonuje zabytkowy tramwaj, który może obwieść Was po całym obiekcie. ;)

Jak podoba się Wam Manufaktura Łódzka?

Autor: Oliwia Górska