Data modyfikacji:

Polityka: bez hydraulika! Jak dbać o instalację wodną w domu

Czy wiesz, że większość awarii hydraulicznych spowodowana jest przez Twoje zaniedbanie? Wystarczy kilka prostych czynności i wyrobienie dobrych nawyków, żeby uniknąć (kosztownej) interwencji hydraulika. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o instalację wodną w domu. Nie martw się zapchanym syfonem i wybijającą rurą!

Nasze niedbalstwo kosztuje nas czasami bardzo dużo. Jednorazowa interwencja pogotowia hydraulicznego może nas kosztować nawet 250 złotych! A wydawałoby się, że to tylko zatkany syfon. Działaj prewencyjnie, a unikniesz niepotrzebnych wydatków i nieplanowanych remontów. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak dbać o instalację wodną w domu. Kilka prostych czynności i dobre nawyki są kluczem do rozwiązania problemu!

1. Czyść odpływy

Po każdej kąpieli i zmywaniu naczyń dokładnie oczyszczaj odpływ. Resztki jedzenia czy włosy, które trafiają do rur, zalegając, psują się (stąd nieprzyjemny zapach) i stają na drodze odpływającej wodzie. Dobrym rozwiązaniem są sitka wsadzane w miejsce korka.

2. Nie wyrzucaj resztek do zlewu

Przed zmywaniem naczyń wyrzuć resztki jedzenia do kosza.

3. Nie wylewaj fusów do odpływu

Częstą praktyką osób pijących kawę sypaną jest wylewanie fusów podczas zmywania. Ten zatrzymują się w syfonie niczym piasek  - z czasem zaczną oklejać rury, a powstała warstwa zatrzyma dodatkowo inne odpadki.

4. Nie wylewaj oleju do zlewu

Olej również przykleja się do ścianek rur, a ponieważ trudno go rozpuścić, to warstwa staje się z dnia na dzień coraz grubsza. Dolicz do tego fusy z kawy, resztki sałatki i skorupki jajek - interwencja hydraulika gwarantowana.

5. Nie wsypuj "kreta"

Substancja aktywna znajdująca się w granulkach do udrażniania rur działa żrąco, ale! Jeżeli zostanie niedokładnie rozpuszczona, to zastyga jak kamień! Bardzo trudno rozbić taką skorupę, a czasami jest to niemożliwe. Im głębiej osadzi się "korek", tym głębiej trzeba kuć (tak, czasami trzeba skuć ścianę, żeby odblokować odpływ wody). Nie wsypuj granulek bezpośrednio do odpływu! Najpierw rozpuść je w ciepłej wodzie (zachowaj ostrożność, gdyż zajdzie bardzo silna reakcja chemiczna), a następnie wlej je do odpływu.

6. Regularnie czyść syfon

Nie musisz go rozkręcać. Raz w tygodniu zalej zlew gorącym octem lub roztworem z wody i octu. Raz w miesiącu przeczyść rury roztworem z środka do udrażniania.

7. Usuwaj kamień

Nie tylko przytkane odpływy stanowią problem, ale także kondycja naszych kranów i baterii może stać się przyczyną nieplanowanych wydatków. Kamień uszkadza metalowe elementy, dlatego na bieżąco usuwaj go podczas sprzątania kuchni, łazienki i toalety. Jeżeli jesteś posiadaczem metalowej instalacji (odpływ i syfon), to odkamieniaj również te elementy. Dobrze jest też co jakiś czas rozkręcić syfon i upewnić się, czy gwinty i złączki nie zostały nadgryzione przez brud i ząb czasu.

Autor: Cieplik