Data modyfikacji:

Pora na filc: ciekawe dodatki do domu

Przez lata był tkaniną raczej ukrywaną niż eksponowaną, kojarzoną głównie z pracami budowlanymi. Dziś filc przeżywa designerski renesans, a jego właściwości doceniają zarówno designerzy, jak i wielbiciele domowego rękodzieła, ponieważ bardzo łatwo wyczarować z niego prawdziwe cuda.

Popularny, szary filc zwykle kojarzy się z jego odmianą techniczną – zbite włókna wełny często są wykorzystywane do ocieplania, izolacji i polerowania stali. Domowe ozdoby i biżuteria zwykle powstają jednak z dekoracyjnej odmiany filcu, która przybiera wszystkie kolory tęczy i jest cieńsza, dzięki czemu łatwej nadać jej wybrany kształt. Dodatki w takim wydaniu nadają się w zasadzie do każdego wnętrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych utrzymanych w bardziej współczesnej stylistyce.

Ogromną popularnością cieszy się prasowany filc w formie bieżników i podkładek pod talerze czy kubki, przypominający wycinanki robione techniką laserową. Możliwości kształtowania materiału są praktycznie nieograniczone, co skrzętnie wykorzystują designerzy, proponujący coraz to nowe wzory i pomysły. Kolorowy, filcowy bieżnik sprawi, że kuchnia stanie się bardziej przytulna, a czarny lub szary sprawdzi się np. jako dekoracja minimalistycznego salonu.

Filcowe bieżniki

Ponieważ płaty filcu łatwo ukształtować, na jego bazie powstają również rozmaite pojemniki i torby do przechowywania. Są elastyczne, więc mogą zmieścić sporo drobiazgów, a do tego niewiele ważą, dzięki czemu łatwo je przenosić i transportować, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku większych koszy i pojemników. Ponieważ są miękkie i elastyczne, sprawdzą się świetnie np. do przechowywania zabawek w dziecięcym pokoju. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie filcu do stworzenia pojemnika lub torby na gazety.

Coraz częstszym zabiegiem jest używanie filcu do tworzenia poduszek dekoracyjnych. Łączenie go z tkaniną o zupełnie innym charakterze, na przykład gładką, błyszczącą satyną daje oryginalny efekt. Filcowe poduszki często ozdabiają również dekoracje przestrzenne, np. płatki, harmonijki czy formy składane. Filc inspiruje również twórców mebli. Pozwijane płachty filcu technicznego o sporej twardości z powodzeniem sprawdzają się jako siedziska, a delikatniejsza i miękka wersja może posłużyć jako tapicerka.

Filcowa torba-gazetownik

Mimo wszystkich zalet filcu, jego podstawową wadą jest czyszczenie. Mocne szorowanie nie wchodzi w grę, ponieważ łatwo jest zniszczyć jego delikatną strukturę. Poza tym, wraz z upływem czasu nawet dobrze zabezpieczony filc może się rolować i mechacić. Przed zakupem filcowego cuda warto wziąć od uwagę również te argumenty.

Autor: Kasia Szulik