Data modyfikacji:

Praktyczne i pomysłowe: kącik do czytania dla dziecka

W czasach, w których poziom czytelnictwa wśród młodych ludzi spada w zastraszającym tempie, poszukiwanie kreatywnych rozwiązań na uskutecznienie lektury w edukacji dziecka jest bardzo ważne. Przedstawiamy kilka praktycznych i pomysłowych aranżacji kąciku do czytania dla dziecka.

Dlaczego warto zadbać o kącik do czytania dla dziecka? Nie każdy, a w szczególności maluch, może skupić się na lekturze w niekorzystnych warunkach. Jeżeli będziemy ciągle się rozpraszać, to bardzo szybko zrezygnujemy z książki na rzecz przystępniejszego i wymagającego mniejszego skupienia medium. Dziecko potrzebuje odpowiedniej zachęty do czytania. Ciekawy kącik, w którym chętnie spędzi czas, będzie motywował je do częstszego sięgania po stojące na regale woluminy.

Przeglądając strony z inspirującymi projektami, znajdziemy wiele intrygujących propozycji i wskazówek, jak urządzić kącik czytelniczy dla dziecka. W tej odsłonie skoncentrowaliśmy się nie tyle na efektownych aranżacjach, co na tych praktycznych z pedagogicznego punktu widzenia. Oto kilka prostych podpowiedzi.

Czytanie jest czynnością, podczas której szukamy ustronnego miejsca. To pozwala nam w pełni oddawać się lekturze. Nietypowe lokalizacje gwarantują spokojne zgłębianie treści książki. W przypadku dziecka będzie to "wabik na mola książkowego". Zaadaptowanie wnęki lub nieużywanej komórki na kącik do czytania dla dziecka na pewno zachęci do lektury nawet najbardziej opornego czytelnika.

Wiele szkrabów najbardziej ceni sobie jednak swobodę, jaką daje siedzenie na podłodze: brak rygoru krzesełka, mogą siedzieć, mogą się położyć. Dodatkowo umieszczenie kącika do czytania dosłownie w kącie rozwiązuje aż dwa problemy: wyznaczamy miejsce do czytania oraz zyskujemy dość wdzięczne zaplecze pod jego wyposażenie (powieszenie półek czy postawienie regału jest po prostu dziecinnie proste!). Innym wariantem, bardzo atrakcyjnym wizualnie i jednocześnie gwarantującym młodemu molowi książkowemu intymną atmosferę, jest zbudowanie namiotu. Prosta konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca; na pewno ściągnie do swego wnętrza ciekawskiego i głodnego przygód malucha.

Praktycznym z poziomu użyteczności rozwiązaniem jest połączenie strefy czytelniczej ze strefą nauki. Organizacja miejsca pracy ucznia jest znacznie łatwiejsza. Wykorzystujemy meble i akcesoria do przechowywania wszystkich książek, podręczników, zeszytów oraz przyrządów plastycznych i kreślarskich. Co więcej, zwiększa to szansę na to, że dziecko w ramach odpoczynku od nauki sięgnie po książkę.

Autor: Cieplik