Data modyfikacji:

Przytulny salon. Jak urządzić? Pomysły i porady

Wszyscy marzymy o azylu. Większość próbuje go sobie stworzyć. Media dostarczają nam wizji budzących zachwyt, a czasem nawet zazdrość. Warto jednak zadać sobie pytanie, dlaczego nie mielibyśmy potraktować marzeń i obrazów jako inspiracji? Czy rzeczywiście przytulny salon jest poza naszym zasięgiem? Czego potrzeba, by poczuć się komfortowo i bezpiecznie, podczas gdy za oknem szaleje wichura? Tak jest! Pomysłu! Wystarczy kilka kliknięć, byśmy mieli ogólną wizję, a za kilkanaście zdobędziemy pewność, jak powinien wyglądać nasz raj na ziemi. Proste, prawda? No, to zaczynamy.
przytulny salon

Przytulny salon, czyli azyl dla całej rodziny

Do czego służy przytulny salon? Pytanie wydaje się wręcz trywialne, jednak po chwili zastanowienia, każdy z nas przypomni sobie miejsca, które chociaż piękne, a nawet wyszukane w swej formie, wyraźnie powodowały dyskomfort. Dlaczego? Ponieważ nie były nasze, nie były dostosowane do naszych potrzeb.

Ewidentnie nie czujemy się dobrze w zamkniętych przestrzeniach, ograniczonych nadmiarem sprzętów. Potrzebujmy swobody połączonej z funkcjonalnością. Innymi słowy, każdy domownik powinien mieć kącik z wyraźnie zaznaczonymi granicami, a jednocześnie miejsce, z którego w każdej chwili można bez przeszkód przemieszczać się do innych pomieszczeń.

Aby to lepiej zrozumieć, posłużmy się wyobraźnią. Super wygodny fotel umieszczamy bezpośrednio za cudowną ławą. Po jednej stronie mamy głośniki najlepszego sprzętu muzycznego na świecie, po drugiej ekran telewizora. Teoretycznie mamy pod ręką wszystko, czego nam potrzeba, jednak w praktyce będziemy omijać tę ostoję luksusu szerokim łukiem.

A co się stanie, kiedy ławę przesuniemy nieco na bok, sprzęt audiowizualny umieścimy przy przeciwnej ścianie, a całość zostanie spięta okręgiem światła wydobywającego się z gustownej lampy umieszczonej nieco nad głową? Nagle może się okazać, że do naszego miejsca ustawia się kolejka. Skoro w przybliżeniu wiemy już, jak to działa, czas rozejrzeć się dookoła i zastanowić, jak urządzić przytulny salon?

Przytulny salon - inspiracje

Od tysięcy lat elementem sprzyjającym integracji był ogień. Chociaż dzisiaj w większości przypadków nie ma potrzeby ogrzewania pomieszczeń tą metodą, przytulny salon z kominkiem jest spełnieniem marzeń wielu osób. Dźwięk trzaskających w płomieniach polan drewna jest w stanie przebić nawet najpiękniejszą muzykę, a nic tak nie buduje napięcia, jak delikatne refleksy ognia w półmroku pomieszczenia.

Oczywiście z powodzeniem można do tego celu wykorzystać wkłady gazowe, unikniemy w ten sposób nieco bałaganu, nie tracąc nic na specyficznym klimacie. Przy odpowiednim doborze wykończenia ścian w postaci surowych cegieł lub drewna, możemy poczuć klimat domku myśliwskiego, a nawet górskiej pustelni.
Dla kontrastu spójrzmy na salon nowoczesny i przytulny, gdzie główne akcenty położone będą na niklu i szkle. Sprzęt wizualny można z powodzeniem umieścić na głównej ścianie salonu w otoczeniu meblościanek wyposażonych w delikatne elementy oświetlenia LED. W tym wypadku wolną przestrzeń należy potraktować jako element wystroju. Otwory okienne wypełniamy roletami, utrzymując tonację reszty pomieszczenia, podczas gdy na podłogę kładziemy lekką tkaninę dywanową. Można w tym miejscu pokusić się o geometryczne wzornictwo, niekoniecznie z zachowaniem symetrii.

Jasny i przytulny salon, bazujący na bieli lub nienachalnym beżu, będzie idealnym miejscem dla osób emanujących energią. Warto przy tym pamiętać, że jasne przestrzenie wizualnie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie, zatem powinny być brane pod uwagę w przypadku, kiedy nie dysponujemy nadmiarem miejsca.

W oknach zawieszamy delikatne, półprzezroczyste tkaniny, najlepiej tworzące delikatne wzory na bazie bieli i szarości. Wyposażenie ścienne można zbudować na podstawie inspiracji zaczerpniętej z serwisu Ceneo.pl, pamiętając, że jasne otoczenie nie przepada za żółtym światłem. Punktowe diody o białej, neutralnej barwie oświetlenia będą doskonałym podkreśleniem nowoczesnego designu.

Przytulny salon w bloku

Własna strefa komfortu nie jest jedynie domeną wielkich posiadłości. Przy odrobinie inwencji, mogą się o nią pokusić także lokatorzy budynków wielorodzinnych. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem przy niewielkich gabarytach lokalu może okazać się połączenie strefy kuchennej z innym pomieszczeniem, choćby poprzez eliminację ścianki działowej.

Uzyskujemy dzięki temu nie tylko ciekawy efekt konstrukcyjny, lecz tworzymy również przestrzeń wspólną dla całej rodziny, co może korzystnie wpłynąć na relacje domowników. Poza tym zyskujemy praktyczne miejsce na spotkania z przyjaciółmi. Przytulny salon z aneksem kuchennym pozwoli zabłysnąć osobom obdarzonym wybitnymi zdolnościami kulinarnymi.

Szeroka lada rozgraniczająca przestrzeń gastronomiczną od biesiadnej z powodzeniem może stanowić obszar roboczy do przygotowywania potraw, jak i blat stołu, przy którym świetnie spędzają czas nasi goście. Całość dopełniamy oświetleniem LED do aneksów kuchennych, podkreślającym kolorystykę potraw i spinającym wszystko pod jednym wspólnym świetlnym dachem.

W ten sposób niewielkim sumptem uzyskamy przytulny salon z kuchnią, w którym codzienne obowiązki nie muszą powodować utraty kontaktu z najbliższymi.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ciężki w swojej formie salon rodem z XIX-wiecznej Brytanii, czy funkcjonalny przytulny salon z jadalnią, należy pamiętać o zachowaniu wolnych arterii komunikacyjnych. Miejsca intymne powinny znajdować się w rogach pomieszczenia.

Moda polegająca na lokowaniu sof i kanap pośrodku, przyniesiona ze Stanów Zjednoczonych, w naszej kulturze społecznej nie zdaje niestety egzaminu. Powoduje dyskomfort braku koncentracji i poczucia bezpieczeństwa.

Teraz, kiedy już jesteśmy ekspertami od aranżacji wnętrz, nie pozostaje nam nic innego, jak znaleźć właściwy styl, dostosowany do naszych wymagań. To także świetna okazja, by usiąść z najbliższymi przed ekranem komputera. Bo to, co powstaje razem, ma największą wartość. Zawsze.
Autor: Maciej Mrozowski