Data modyfikacji:

Soda oczyszczona w domu – gdzie jej użyć i do czego ci się przyda?

Czy wiesz, że soda oczyszczona jest pomocna nie tylko przy pieczeniu ciast, ale może też się przydać w trakcie porządków w domu? Ten związek chemiczny znajdzie wiele praktycznych zastosowań w każdym mieszkaniu, przekonaj się zatem, dlaczego w twoim domowym zasobniku nie może zabraknąć sody oczyszczonej.

Jak podaje Poradnik Zdrowie, soda oczyszczona, a dokładniej, wodorowęglan sodu, to związek chemiczny, który posiada delikatne właściwości żrące, dlatego pozwala na dokładne czyszczenie powierzchni oraz usuwanie przykrych zapachów. Co ciekawe, niektórzy zwykli stosować sodę również jako domową metodę wybielania zębów, co może być jednak nieco ryzykownym posunięciem. Ale jeśli ty chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości sody oczyszczonej, poniżej znajdziesz jej domowe zastosowania.

Soda oczyszczona – idealny sposób na czyszczenie dywanu

A dokładniej na usunięcie z niego przykrego zapachu. To naturalne, że z czasem dywan chłonie domowe zapachy. Może być to szczególnie kłopotliwe, jeśli w twoim mieszkaniu kuchnia, jadalnia i salon tworzą jedną strefę dzienną – w takim przypadku przykre zapachy powstałe podczas gotowania przedostają się do wszystkich zakamarków wnętrza, a tekstylia chłoną je szczególnie mocno.

Na szczęście z tym problemem możesz poradzić sobie właśnie za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy rozsypać proszek na dywanie a następnie całość delikatnie spryskać wodą. Po wyschnięciu dywan należy odkurzyć, a po nieprzyjemnym zapachu nie pozostanie śladu.

Odkażanie deski do krojenia

Czy wiesz, że deska do krojenia jest jednym z największych siedlisk bakterii w twojej kuchni? Nic dziwnego – wszak podczas krojenia drobinki produktów spożywczych dostają się w najmniejsze szczeliny i w rezultacie stają się idealną pożywką dla rozwoju mikroorganizmów. Jeśli zatem chcesz zachować higieniczną czystości w swojej kuchni, warto sięgnąć właśnie po sodę. Tak naprawdę na wilgotną powierzchnię deski wystarczy rozsypać sodę oczyszczoną i dokładnie rozprowadzić. Proszek zmyj po upływie kilku minut. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie preparatu do czyszczenia na bazie sody, soli oraz wody wymieszanych w proporcjach 1 do 1.

Soda oczyszczona do prania

Tobie też zdarza się wyciągnąć z pralki ubrania, na których pozostały ślady zabrudzeń i które co więcej nieprzyjemnie pachną? Niestety w tym przypadku dodanie większej ilości detergentu może mijać się z celem – jeśli dodasz zbyt dużo środków czyszczących, najpewniej zostaną one źle wypłukane z tkanin, przez co ubrania będą nieprzyjemne w dotyku. Zamiast tego, lepiej jest podziała soda oczyszczona do prania dodana wraz ze środkami czyszczącymi. Pół filiżanki sody sprawi, że detergenty zadziałają znacznie wydajniej.

Soda na pozbycie się zapachu z lodówki

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z lodówki może skutecznie odebrać apetyt nawet największym łasuchom. Przyczyny tego stanu rzeczy są bardzo prozaiczne – wystarczy, że w zakamarku lodówki utkną resztki jedzenia, a po pewnym czasie nieprzyjemny zapach na pewno się pojawi. Jeśli chcesz się pozbyć tego problemu, dokładnie umyj lodówkę, pamiętając o uszczelkach i otworze odpływowym, w którym często gromadzą się zanieczyszczenia. Następnie do opróżnionej i wyczyszczonej lodówki włóż słoik wypełniony sodą oczyszczoną. Możesz dodatkowo dodać do niej np. sok z cytryny, dzięki czemu proszek nie tylko pochłonie nieprzyjemne aromaty, ale też dodatkowo odświeży powietrze w lodówce.

Soda oczyszczona do prania materaca

Materac twojego łóżka co pewien czas również wymaga solidnego czyszczenia. Dobrym sposobem jest wykorzystanie sody oczyszczonej do prania materaca. Wystarczy, że filiżankę sody zmieszasz z kilkoma kroplami naturalnego olejku np. lawendowego czy miętowego, a następnie rozsypiesz na materacu. Po delikatnym wtarciu proszku w jego powierzchnię np. za pomocą ściereczki, zostaw to na kilka godzin, a potem dokładnie odkurz. W efekcie materac będzie przyjemnie pachniał i zostanie odkażony.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny