Data modyfikacji:

Sposoby na grzyba i pleśń w łazience

Grzyb i pleśń na ścianie są wstydliwym problemem. Twoja piękna łazienka może paść ofiarą mikroorganizmów. Szpecąca narośl pod sufitem czy na fugach to nie tylko mankament estetyczny. Pleśń jest niebezpieczna dla dzieci, osób starszych i alergików. Podpowiadamy, jak zapobiegać pojawieniu się grzyba i pleśni w łazience i co robić, gdy się pojawią.

Walka z grzybem nie należy do najprzyjemniejszych. Najlepiej działać zanim się pojawi.

1. Używaj materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów

Podczas wykańczania czy remontowania łazienki zadbaj o to, aby użyte materiały były odporne na działanie mikroorganizmów. Stosuj farby łazienkowe, kafelki fuguj preparatami, które nie są podatne na zabrudzenia i wnikanie wody itp.

2. Zadbaj o wentylację

Dobrze wentylowana łazienka pozwoli uniknąć zawilgotnieniu pomieszczenia. Para będzie odprowadzana do komina. Regularnie czyść kratki i nie ignoruj kontroli kominiarza.

Elektryczny osuszacz powietrza

3. Regularnie wietrz łazienkę.

Wietrzenie pomoże wyprowadzić nadmiar pary z pomieszczenia. Możesz zastosować także pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza.

4. Zadbaj o dobre docieplenie budynku i odpowiednią temperaturę

Zła izolacja elewacji powoduje powstawanie tzw. mostków termicznych. "Zimne ściany" sprzyjają odkładaniu się wilgoci. Utrzymuj temperaturę co najmniej 20 st.

Pochłaniacz wilgoci z wymiennym wkładem

Co zrobić, gdy pojawia się pleśń i/lub grzyb?

1. Zlokalizuj źródło i oceń stopień uszkodzenia powierzchni

Pojawienie się pleśni lub grzyba może być jednoznaczne z koniecznością wykonania remontu. A ten może być kosztowny. Jeśli grzyb nie uszkodził tynku, to nie trzeba go skuwać. Wystarczy dokładnie oczyścić ścianę preparatem grzybobójczym. W przypadku pleśni musimy przyjąć, że jej źródło tkwi głęboko. Będzie to oznaczać konieczność wymiany całych fug czy silikonowego uszczelnienia.

Środek grzybobójczy i pleśniobójczy do drewna, fug i tynków

2. Oczyść powierzchnię

Zainfekowaną ścianę należy osuszyć, a następnie przetrzeć roztworem wody z Domestosem - usuniemy zarodniki grzyba. Po wyschnięciu czyszczonej powierzchni należy zaaplikować w środek grzybobójczy. Dobierz odpowiedni preparat do rodzaju wnętrza i pokrycia ściany. Na koniec możesz przemalować miejsce specjalną farbą na plamy i zacieki oraz farbą łazienkową.

Środek do zwalczania pleśni, porostów, glonów i mchów (użytek wewnętrzny i zewnętrzny)

Pleśń wymaga bardziej radykalnych działań: należy usunąć warstwę pokrytą naroślą, np. wydłubać całą fugę. Miejsce następnie należy oczyścić środkiem grzybo- i pleśniobójczym. Po wyschnięciu, powstałą lukę należy uzupełnić materiałami bioodpornymi.

3. Prewencja

Kontroluj sytuację. Stosuj środki zapobiegawcze i ciesz się piękną, czystą łazienką, na którą zasługujesz.

Autor: Cieplik