Data modyfikacji:

Szklane klosze i ekspozytory – prosty sposób na ciekawą dekorację wnętrz

Szkło jest na topie. Mini szklarnie, szklane pudełka i szkatułki to szalenie modne dodatki do wystroju wnętrz. Dekoracje tego typu dają duże pole do popisu, jeśli chodzi o komponowanie ciekawej stylizacji. Jeśli ty również chcesz urozmaicić wystrój swojego mieszkania o taką efektowną ozdobę, przekonaj się jak wykorzystać szklane ekspozytory w aranżacji wnętrz?

Na wstępie musimy coś ustalić. Jeśli chodzi o szklane ekspozytory nie ma tu żadnych sztywnych reguł. Dekoracje tego typu mogą mieć formę wspomnianej już mini szklarni czy pudełka, czy szklanego klosza, ale równie dobrym rozwiązaniem są sezonowe ekspozytory w kształcie choinek czy wielkanocnych zajączków. W tym wszystkim chodzi po prostu o to, aby pod szklanym kloszem lub w szklanym pojemniku umieścić dekoracje i ciekawie je ze sobą zestawić. Tak na dobrą sprawę swoje pierwsze eksperymenty z ozdobami tego typu możesz wykonać po prostu w dużym słoiku. Ale ostrzegam – na tym na pewno się nie skończy. Bo szklane ekspozytory wyglądają tak dobrze, że na pewno będziesz chcieć jeszcze więcej.

Dekoracje pod szklanym kloszem

Szklany klosz z podstawką to idealna opcja na dekorację stołu czy komody. Pod szkłem możesz umieścić najróżniejsze dekoracje – ciekawą ceramikę, drewniane ozdoby, suszone rośliny czy wreszcie doniczkę z niewielkim kwiatkiem, a kompozycja będzie wyglądać świetnie. Szklany klosz tego typu pozwoli wyeksponować wybraną przez ciebie dekorację. Dodatkowo, jeśli postawisz np. na delikatną ceramikę, która ma dla ciebie znaczenie sentymentalne, szklany klosz ochroni ją przed osiadaniem kurzu. W rezultacie odpadnie konieczność żmudnego i delikatnego odkurzania kruchego przedmiotu, co mogłyby skończyć się różnie.

Mini szklarnia – domowa uprawa roślin

Szklarnia w domu? Dlaczego nie? Pod warunkiem oczywiście, że będzie to szklarnia w wydaniu mini. Do środka wystarczy wstawić kilka doniczek z kwiatami, a szklany ekspozytor świetnie podkreśli zieleń roślin. Będzie dla nich stanowić tez ochronę przed kurzem, a ten dla roślin jest szczególnie dokuczliwy – gruby kożuch zabrudzeń może blokować proces fotosyntezy.

W mini szklarniach panują świetne warunki do prawy roślin. Pod szklanym kloszem tworzy się bowiem sprzyjający mikroklimat – jest tam nieco cieplej i panuje podwyższony poziom wilgotności, ponieważ woda paruje z samych roślin. Oznacza to, że podlewanie kwiatów uprawianych w mini szklarni nie będzie konieczne tak często.

Jakie rośliny doniczkowe można uprawiać w mini szklarniach? Opcje są dwie. Jeśli postawisz na szklarnię z  otworem wentylacyjnym, który pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, masz większe pole do manewru. W takich warunkach świetnie sprawdzą się lubiące suche środowisko sukulenty i kaktusy. Jeśli jednak postawisz na szklany klosz czy mini szklarnię bez otworów, postaw na gatunki, które wymagają dużej wilgotności powietrza. Dobrą opcją będą różne odmiany paprotki, storczyki, fikusy i bluszcze.

Mini szklarnia to też dobra opcja na uprawę zielnika. Możesz ustawić ją na półce w kuchni, a w środku umieść sadzonki z ziołami. W efekcie nie dość, że rośliny będą się efektownie prezentować, to jeszcze ich wzrost będzie znacznie bujniejszy.

Pozostając jeszcze na moment w temacie roślin i szklanych ekspozytorów. Kolejna ciekawa opcja, którą możesz wykorzystać w stylizacji mieszkania, to szklane bańki, w których uprawia się minibiosfery. To kompozycje roślin ozdobnych, mchu oraz kamyków. Wyglądają szczególnie dobrze, ponieważ można je podwieszać, więc dodatkowo w ten sposób podkreślisz walory dekoracyjne całej kompozycji.

Szklana szkatułka na biżuterię

Szklane pudełka i ekspozytory mogą też posłużyć ci do przechowywania biżuterii. Jeśli szukasz niebanalnej dekoracji do sypialni, w szklanej szkatułce możesz wyeksponować swoją kolekcję biżuterii, zegarków czy innych akcesoriów tego typu. Szczególnie dobrze w takim wydaniu będą wyglądać świecidełka – transparentne szkło nie przyćmi ich blasku. Taka dekoracja będzie dobrym uzupełnieniem stylizacji stolika nocnego lub toaletki, ale równie efektownie prezentować się będzie na komodzie czy jakimkolwiek innym miejscu w pomieszczeniu. W takim wydaniu najlepiej sprawdzą się szklane pudełka, których spodnia część jest wykończona lustrzaną taflą – to dodatkowo podkreśli piękno twojej kolekcji błyskotek.

Szklane pudełka i ekspozytory jako lampiony

Nie chodzi tu wcale o to, aby do szklanych pudełek wkładać świeczki. Wystarczy przecież kilka kropel rozlanego wosku, aby zapewnić sobie kłopotliwe szorowanie delikatnego szklanego pudełka. Nikt z nas chyba nie chce zapewniać sobie wątpliwej rozrywki tego typu. Lepszym rozwiązaniem są lampki led na elastycznym druciku zasilane na baterie. Wystarczy, że włożysz je do środka szklanego pudełka, a zasilacz zasłonisz innymi dekoracjami – efektowny lampion gotowy. Szczególnie ciekawy efekt w dekoracjach tego typu można uzyskać, jeśli do lampek dodasz sezonowe ozdoby – jesienią mogą to być niewielkie liście i dekoracyjne dynie, zimą gałązki iglaste oraz szyszki, a wiosną i latem suszone kwiaty.

Jak ci się podobają szklane szkatułki, pudełka i ekspozytory? Musisz przyznać, że dają naprawdę ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o dekorację mieszkania. Na ich korzyść przemawia też to, że świetnie sprawdzają się w sezonowej dekoracji domu – wystarczy, że zmienisz ekspozycję ukrytą pod szklanym kloszem czy w szklanej szkatułce, a przedmiot nabierze zupełnie innego charakteru niż dotychczas. Będzie to zatem świetna sposobność do eksperymentowania z dekoracjami do domu oraz możliwość wykonania różnych projektów typu DIY.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny