Data modyfikacji:

W cieple kominka...

Marzenie o relaksujących wieczorach przy ciepłym kominku z ulubioną książką i muzyką w tle, powraca wraz z nadchodzącymi chłodami jesieni. Kominki w domu mogą być źródłem ciepła lub elementem dekoracyjnym. Ale dodatkowo tworzą niezwykłą atmosferę, i chyba nie ma wśród nas osoby, która nie lubi choć przez chwilę posiedzieć przy kominku, porozmyślać czy zwyczajnie poleniuchować.

Jeszcze kilka lat temu kominki były dość niedostępnym luksusem, dziś są coraz popularniejsze i możemy je spotkać w wielu domach.

Zanim jednak wybierzemy konkretny model, warto zadecydować jaką rolę ma on spełnić w naszych wnętrzach.  Do wyboru mamy dziś nie tylko tradycyjne kominki, ale tez biokominki i ich elektryczne odpowiedniki. Możemy zdecydować się na piece na palety, które są bardzo ekonomiczne. Natomiast jeśli chcemy ogrzać wiele pomieszczeń, warto zainwestować w piec z płaszczem wodnym, który możemy podłączyć bezpośrednio do centralnego ogrzewania.

Rewolucja  wśród kominków

Biokominki - dekoracyjne oprawy wnętrza wykonane z materiałów naturalnych, szkła, ceramiki czy metalu, z niewielkim płomieniem zasilanym sztucznym paliwem. Ich największą zaletą jest możliwość ich instalacji w pomieszczeniach nie nadających się do instalacji tradycyjnych kominków. Nie straszny im brak odpowiednich przewodów kominowych czy mały metraż pomieszczenia. Mogą być wręcz potraktowane jako ozdoba w pokoju. Ich dekoracyjny charakter docenią zwłaszcza Ci, którzy lubią niekonwencjonalne metody aranżacji wnętrz. Niewątpliwie dodatkową  zaletą biokominków jest przyjazny i bezpieczny dla domowników proces spalania. To wszystko dlatego, że jest w nich spalane specjalne biopaliwo w formie płynnej.

Tradycja  w domu

Posiadanie kominka w domu to marzenie wielu z nas. W przeciwieństwie do wygodnych, dekoracyjnych biokominków, instalacja typowego kominka jest procesem dość złożonym. Kiedy jednak uda nam się już go prawidłowo zainstalować, przyniesie nam wiele wymiernych korzyści, chociażby w postaci dodatkowego źródła ogrzewania, ale także nieocenione walory estetyczne. Tradycyjne kominki dzielimy na: otwarte oraz zamknięte z wkładem kominowym. Te pierwsze są przeważnie  murowane, zlokalizowane blisko przewodu kominowego, z otwartym paleniskiem. W kominkach otwartych najważniejszym elementem jest właśnie wymurowane palenisko. Jego budowa, to dopiero nie lada sztuka!

Zanim wybierzemy konkretny produkt - kominek otwarty, wkład kominkowy lub piec kominkowy - zdecydujmy, jaką rolę ma on pełnić w naszym wnętrzu. Już na etapie projektowania domu musimy wybrać miejsce, w którym ma stanąć kominek. Powinno sprawiać ono pozytywne wrażenie ciepła i przytulności. Jeśli decydujemy się na wymurowanie kominka w domu dobrze zastanówmy się nad jego aranżacją, aby wszystko współgrało w wystroju danego pomieszczenia. Styl kominka bardzo często odgrywa najważniejszą rolę w określaniu charakteru całego wnętrza.

Autor: Agnieszka Pajak