Data modyfikacji:

Wybieramy tynk wewnętrzny

Tradycyjny czy gipsowy, a może dekoracyjny?  Doradzamy, jaki tynk wewnętrzny należy wybrać. Ściany w mieszkaniu to jedna z najistotniejszych kwestii, decydujących o klimacie wnętrza.

Tynk ma przede wszystkim sprawić, że ściany będą prezentować się dobrze. To jednak nie wszystko, pełni jeszcze inne, istotne funkcje: przyjmuje wilgoć i sprawia, że izolacja domu lub mieszkania jest lepsza - zarówno termiczna, jak i przeciwpożarowa oraz dźwiękochłonna. Osoby remontujące lub wykańczające wnętrza, mogą zdecydować się na tynki tradycyjne lub gipsowe. Warto też pomyśleć o efektownych tynkach dekoracyjnych.

Tynki tradycyjne

Do zastosowania wewnętrznego nadają się dwa rodzaje tynków tradycyjnych: cementowe oraz cementowo-wapienne. Pierwsze z nich składają się z mieszaniny, którą tworzą: cement, piasek oraz woda. Ich największą zaletą jest odporność na uszkodzenia, dlatego sprawdzą się we wnętrzach, takich jak garaż lub piwnica. Nadają się także do pomieszczeń narażonych na wilgoć. Tynki tego typu wyrabia się bardzo trudno, często potrzebny jest specjalny sprzęt lub pomoc fachowca. Istnieją dwa rodzaje mieszanek przeznaczone do ręcznego lub maszynowego nakładania, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Kolejny rodzaj to tynki cementowo-wapienne, które tworzą cement, piasek, wapno i woda. Są mniej wytrzymałe na uderzenia mechaniczne, ale dobrze akumulują ciepło i "wyciszają" ściany. Proporcje do stworzenia odpowiedniej mieszanki należy dobrać z odpowiednią precyzją. Z pomocą przychodzą producenci, którzy oferują gotowe mieszanki z wypełniaczami kwarcowymi, co znacznie ułatwia pracę.  Tynk cementowo-wapienny pozostaje szorstki, może być końcową warstwą, ale najczęściej kładzie się na nim gładzie gipsowe.

Tynki gipsowe

Mają wiele zalet, jedną z największych jest niski współczynnik przewodzenia ciepła (do 0,35 W/mK, podczas gdy dla tynków cementowo-wapiennych ten sam współczynnik kształtuje się w granicy do 0,45 W/mK). Po energooszczędności, kolejnym plusem jest wygląd - powierzchnie są bardzo gładkie i równe. Tynki gipsowe z powodzeniem sprawdzą się jako warstwa do nakładania farb lub tapet, a nawet płytek.  Tynki tego typu są także "proste w obsłudze", nakłada się je dosyć szybko, wystarczy jedna warstwa. Szybko schną, całkowite wyschnięcie następuje już po około dwóch tygodniach. Jak sama nazwa wskazuje wykonane są z gipsu, który jest przyjazny dla domowników i nie wpływa źle na ich zdrowie.

Tynki dekoracyjne

Kolejnym rozwiązaniem są tynki dekoracyjne. Do popularnych należą tynki na bazie wapna lub wapna gaszonego. Po ich zastosowaniu efektem końcowym jest chropowata, nieregularna i matowa powierzchnia. Na rynku dostępne są również tynki zupełnie inne tynki, które dają efekt naturalnego marmuru. Rozwiązań jest naprawdę dużo.

Autor: Ola Sztobryn