Data modyfikacji:

Wybór podłogi: drewniana czy laminowana

Podłoga to niezwykle ważna część naszego domu. Z uwagi na wysoki stopień eksploatowania powinniśmy przed jej wyborem dobrze przyjrzeć się dostępnym na rynku wariantom. Aby to Wam ułatwić, przygotowaliśmy porównanie podłóg drewnianych i laminowanych. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne z nich.

Dostępny obecnie wybór materiałów stosowanych do podłóg z pewnością ułatwia znalezienie tej jedynej. Pod uwagę powinniśmy brać jednak nie tylko wygląd, ale przede wszystkim właściwości użytkowe poszczególnych rozwiązań. Zobaczmy zatem, jakimi cechami charakteryzują się podłogi laminowane i drewniane.

Podłogi laminowane

Podłogi laminowane to nic innego, jak panele wykonane z płyty HDF, MDF lub płyty wiórowej pokrytej laminowanym papierem. Obecna technologia pozwala na odwzorowanie na nich w zasadzie każdego materiału, do złudzenia mogą przypominać różnego gatunku drewno, kamień czy terakotę. Ich nawierzchnia jest najczęściej fakturowana, a warstwa dekoracyjna (zewnętrzna) jest zabezpieczona powłoką ze specjalnej żywicy, która podkreśla kolor i nadaje połysk. Niektóre laminaty mogą być dodatkowo powleczone środkiem zabezpieczającym przed rozwojem mikroorganizmów. Jeśli chodzi o warstwę spodnią takiego panelu, to jest ona zazwyczaj wykonana z melaniny, która chroni podłogę przed wilgocią i odkształcaniem.

Na grafice: 1. Panele laminowane Quick-Step, 99,95 zł/mkw; 2. Panele laminowane Krono, 22,50 zł/mkw; 3. Panele laminowane Krono, 23,50 zł/mkw 

Zaletą podłóg laminowanych jest m. in. to, że posiadają one ochronną warstwę UV, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Są także wysoko odporne na zarysowania i wgniecenia, przez co bez obaw mogą być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Niebywałym plusem jest koszt o wiele niższy od podłóg drewnianych. Ponadto są one łatwe w montażu i wygodne w utrzymaniu czystości.

Podłogi drewniane

Drewniane podłogi wprowadzają do pomieszczeń naturalne piękno i charakter. Niestety drewno to jedno z najbardziej kosztownych materiałów. Możemy jednak myśleć o tym wydatku jako o inwestycji – drewniana podłoga zwiększa wartość nieruchomości.

Na grafice: 1. 1. Parkiet Jawor, 150,06 zł/1,37 mkw; 2. Parkiet DLH, 345 zł/mkw; 3. Parkiet Wicanders, 283 zł/mkw 

Więcej ofert parkietów znajdziesz TUTAJ

Popularnym rozwiązaniem są obecnie całkowicie drewniane panele. Zbudowane są one z kilku warstw różnego rodzaju drewna, przy czym nawierzchnię stanowi to wysokogatunkowe (grubość tej warstwy waha się między 2 a 4 mm). Są one fabrycznie oszlifowane i pokryte kilkoma warstwami lakieru.

Niekwestionowanym plusem podłóg drewnianych jest to, że jak za użyciem czarodziejskiej różdżki, podnoszą prestiż naszych wnętrz. Większość z nich, przy odpowiedniej pielęgnacji, towarzyszyć nam będzie przez dziesiątki lat. Zarówno plusem, jak i minusem może być zmiana ich wyglądu wraz z upływem czasu – drewniane podłogi mają m. in. tendencję do ciemnienia. W odróżnieniu od laminatu, reagują one na działanie promieni UV. Drewno jest też niestety wrażliwe na brud, zarysowania i wgniecenia. Raczej odradzane jest w takich pomieszczeniach, jak korytarz czy mocno eksploatowana kuchnia.

Autor: Natalia Malko