Data modyfikacji:

Jak wybrać dzbanek filtrujący wodę?

Choć woda z kranu w teorii nadaje się do spożycia, osady pozostające w naszych czajnikach skutecznie zniechęcają do picia jej „na surowo”. Jeśli nie chcesz zapełniać domu butelkami kupnej wody, zainwestuj w dzbanek filtrujący.

Specjalistyczny czajnik oczyści wodę z metali ciężkich, rdzy, chromu oraz związków nieorganicznych, które mogły się do niej przedostać. W sklepach znajdziemy modele w cenie od 30 do ponad 100 zł, przy czym w tym wypadku jakość oczyszczania niekoniecznie idzie w parze z ceną. Użytkownicy przekonują, że decydując się na dzbanek filtrujący z niższej półki, efekt będzie podobny do tego, który uzyskamy w droższym naczyniu.

Ważną kwestią jest pojemność, którą trzeba dostosować do potrzeb domowników. Duża rodzina powinna wybrać większy dzbanek filtrujący o pojemności nawet 4 litrów, natomiast mniejszej lub parze wystarczą 2 lub 1,4 litra. Warto pamiętać, że objętość całkowita czajnika różni się od ilości wody oczyszczanej jednorazowo, która zazwyczaj jest o około połowę mniejsza. Przykładowo, jeśli dzbanek filtrujący ma 3,7 l ogólnej pojemności, jednorazowo oczyści 1,8 l.

Kolejnym zagadnieniem są filtry, które trzeba wymieniać średnio co 2-4 tygodnie. Częstotliwość zależy m.in. od poziomu zanieczyszczenia naszej wody, a także intensywności jej filtrowania. Niektóre modele mają specjalne wskaźniki zużycia filtra, które podpowiadają, ile czasu pozostało do kolejnej wymiany. Warto szukać modeli umożliwiających kontrolę oczyszczania wody. Ponieważ we wkłady trzeba zaopatrywać się często, ważna jest ich dostępność, która, zwłaszcza w przypadku modeli mniej znanych marek, może być ograniczona. W grę wchodzi również cena filtra sięgająca często połowy kosztów zakupu czajnika.

Dzbanek filtrujący zazwyczaj jest wykonany z plastiku. Modele szklane są bardzo rzadko spotykane, a przy okazji również mniej praktyczne, ponieważ wypełnione wodą stają się bardzo ciężkie.

Autor: Kasia Szulik