Data modyfikacji:

Jak wychować małego mistrza kuchni? Zaaranżuj kuchnię przyjazną dla dzieci

Gotowanie z dzieckiem może być świetną zabawą zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Zanim jednak wzniesiecie się wspólnie na wyżyny sztuki kulinarnej, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Aranżacja kuchni, w której będziesz gotować razem z dzieckiem powinna być przemyślana. Oto garść wskazówek, dzięki którym zaaranżujesz pomieszczenie przyjazne dziecku.

Łączenie obowiązków domowych z opieką nad dzieckiem to trudna sztuka. Jak bowiem ugotować obiad czy nawet szybki posiłek, gdy pod nogami ciągle plącze się brzdąc chcący skupić twoją uwagę? Zaproś malucha do wspólnego gotowania. Przygotowywanie posiłków razem z dzieckiem ma same plusy – nie tylko spędzicie razem czas i będziecie się dobrze bawić, ale dziecko będzie też rozwijać swoje zdolności manualne, odmierzając składniki zapozna się z podstawami z matematyki, a także zyska bezcenną wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych. No dobra, może są też pewne minusy – przygotowanie dania wespół z maluchem z pewnością będzie trwać dłużej i zapewne będzie oznaczać więcej sprzątania. Ale już odrobina cierpliwości wystarczy, aby wychować małego mistrza kuchni.

Aranżacja kuchni przyjaznej dzieciom – bezpieczeństwo

W kuchni na dzieci czyha wiele zagrożeń. Palniki kuchenki, ostre sztućce, wrzątek, czy środki chemiczne przechowywane w szafkach – to wszystko w rękach małego człowieka może stanowić duże niebezpieczeństwo. Dlatego waszą wspólna kulinarną przygodę zacznij od zminimalizowania ryzyka jakichkolwiek urazów. Po pierwsze, schowaj wszystkie środki chemiczne – przechowywane w kuchni preparaty do czyszczenia powinny znaleźć się poza zasięgiem malucha.

Następnie zajmij się akcesoriami kuchennymi. Wszystkie ostre przybory również nie powinny trafiać w ręce maluchów. Zamiast nich przeznacz dla dziecka plastikowe akcesoria kuchenne, które nie będą stanowić dla niego zagrożenia.

Wyposażenie kuchni, czyli stoliczku nakryj się

Gdy już usuniesz wszelkie niebezpieczeństwa, jakie mogłyby grozić twojemu dziecku w kuchni i przygotujesz dla niego akcesoria kuchenne, pojawia się kolejny problem, a mianowicie wysokość. Dokładniej chodzi tu o położenie blatu roboczego, który standardowo jest lokowany mniej więcej na wysokości 90 cm. Dla ciebie jest to z pewnością wygodna wysokość, jednak dziecku zupełnie uniemożliwia uczestnictwo w przygotowywaniu posiłków.

Jak z tego wybrnąć? Możesz postawić na 2 sprawdzone sposoby. Pierwszym jest uzupełnienie wyposażenia kuchni o specjalny podest dla dziecka. Powinien on składać się ze schodków, podestu oraz barierek, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Taki podest przystawisz do blatu i gotowe – maluch będzie mógł swobodnie kroić, mieszać i przesypywać. Gdy podest nie będzie potrzebny, odstawisz go na bok, ważne jednak aby był to element wyposażenia kuchni, który zawsze będzie pod ręką.

Innym sposobem na obejście tego problemu jest wygospodarowanie dodatkowego małego stoliczka w kuchni, który będzie stanowiskiem roboczym twojego dziecka. Nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie i wydawać by się mogło, że aranżacja kuchni nie pomieści żadnego dodatkowego mebla, stolik dla dziecka może być składany. Złożysz go jedynie na czas wspólnego gotowania i dostawisz do niego krzesełko. Wyposażenie kuchni o taki element nie będzie bardzo kłopotliwe, a zapewni maluchowi wygodę i bezpieczeństwo, a także może być ciekawą ozdobą, która nada aranżacji kuchni optymistyczny charakter.

Akcesoria kuchenne – gotowanie i zabawa

Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci są bardzo wymagające. Potrafią się czymś bardzo zainteresować, by po chwili odrzucić zabawkę w kąt. Dlatego właśnie akcesoria kuchenne, którymi posiłkować się będzie twój maluch powinny być dostosowane do jego wymagań. Wyobraź sobie np. odmierzanie składników posiłku nieporęczną miarką lub mieszanie zbyt dużą łyżką – używanie niewygodnych akcesoriów kuchennych może skutecznie odebrać całą przyjemność gotowania.

W związku z tym wyposażenie kuchni w twoim domu powinno uwzględniać szereg przyborów dla dzieci. Będzie to zgodne z metodą wychowania Marii Montessori, która zakłada m.in., że w otoczeniu dziecka powinno znaleźć się wiele materiałów i akcesoriów przydatnych w pracach manualnych. Powinny być one dostosowane do wieku oraz umiejętności dziecka, aby posługiwanie się nimi było wygodne.

W twojej kuchni nie może zabraknąć zatem kolorowych miseczek, kubeczków i pojemniczków. Najlepiej jest wybierać pojemniki wykonane z plastiku, aby w razie upadku ze stolika nie zniszczyły się – wiesz przecież doskonale, jak wiele płaczu może przysporzyć utrata przedmiotu, z którego maluch akurat korzysta. Do tego dobierz także sztućce i nożyki również wykonane z plastiku. Bardzo przydatna okaże się waga kuchenna oraz różnego rodzaju miarki. Komplet uzupełnij o przybory do mieszania, foremki i wałek do ciasta oraz pędzelek.

Gotuj z pomysłem

Aranżacja kuchni przydatnej dzieciom oraz zgromadzenie odpowiednich akcesoriów kuchennych to dopiero połowa sukcesu. Aby wspólne gotowanie było dobrą zabawą skup się nie tylko na wyposażeniu kuchni przyjaznej dziecku, ale też na przepisach. Maluchy uwielbiają zabawę w piasku, lepienie z plasteliny czy modeliny, dlatego pieczcie razem ciastka, zagniatajcie wspólnie masę czy farsz do pierogów. Nawet przygotowanie zwykłych kanapek może być świetnym przyczynkiem do zabawy – wystarczy, że warzywa i dodatki będziesz układać na pieczywie w ciekawy sposób, aby kanapki przypominały np. myszki.

Gotowanie z dzieckiem to idealny sposób na przełamanie kuchennej rutyny, więc jeśli chcesz, aby gotowanie było jeszcze przyjemniejsze uwzględnij w aranżacji kuchni stanowisko dla małego kucharza. Dodaj do tego odpowiednie wyposażenie kuchni, ciekawy pomysł na posiłek, a przepis na dobrą zabawę masz gotowy.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny