Data modyfikacji:

Wypiekacz do chleba – jak wybrać najlepszy?

Chrupiące, pachnące pieczywo to klasyczny element wielu polskich śniadań. Niestety coraz częściej chleb, który dostępny jest w sklepach czy marketach przestaje spełniać nasze oczekiwania. Jego smak, struktura, a przede wszystkim skład pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też wiele osób, świadomie podchodzących do tematy zdrowego odżywiania, decyduje się na samodzielne wypiekanie pieczywa. Jeśli Wy również zastanawiacie się nad tą decyzją, poniżej znajdziecie kilka wskazówek, którymi powinniście kierować się wybierając najlepszy wypiekacz do chleba.

Nigdy nie byłam zbyt dużą fanką chleba. To sklepowe, nawet z piekarni często było dla mnie po prostu bez smaku, nadmuchane powietrzem i bezwartościowe. Wszystko zmieniło się, gdy odwiedzając przyjaciółkę poczułam zniewalający zapach, który unosił się z jej kuchni. Okazało się, że mama mojej przyjaciółki od lat sama piecze chleb. I stało się – ja, która chleba zbytnio nie lubiłam, musiałam spróbować. Jak się pewnie domyślacie, smak mnie oczarował. To było całkiem inne doznanie – chrupiąca skórka, konkretny środek i ten zapach! Wtedy wiedziałam, że jeśli chleb, to tylko ten domowy.

Nadeszła pora na wybór wypiekacza do chleba. W trakcie moich poszukiwań pojawiło się kilka aspektów, które koniecznie trzeba wziąć po uwagę wybierając odpowiedni model, który posłuży nam na lata. By Wam ułatwić ten wybór ich opis znajdziecie poniżej.

Wybierając wypiekacz do chleba poza jej marką i ceną powinniście zwrócić uwagę jeszcze na 4 dodatkowe elementy:

- pojemnik do pieczenia

- mieszadła

- moc maszyny

- programy

Pojemnik do pieczenia:

Koniecznie zwróćcie uwagę na rozmiar i wysokość pojemnika. Od jego wielkości zależeć będzie waga gotowego chleba. Jeśli pieczecie pieczywo tylko dla siebie niepotrzebny będzie Wam ogromna maszyna, która zajmie pół blatu. Niektóre wypiekacze posiadają kilka wymiennych pojemników, inne mają możliwość ustawienia wagi wypiekanego chlebka. Pamiętajcie, by dobrze określić Wasze potrzeby i dopiero na tej podstawie podejmować ostateczną decyzję.

Mieszadła:

Na rynku dostępne mamy wypiekacze do chleba wyposażone w jedno lub dwa mieszadła. Ilość mieszadeł wpływa na maksymalną wagę chleba. Z jednym mieszadłem chleb może ważyć 800 g, z dwoma nawet 1600 g. Ponadto oczywiście im więcej mieszadeł, tym lepiej wyrobione ciasto. Z drugiej jednak strony, jeśli przyjrzycie się opiniom pisanym przez użytkowników różnego rodzaju maszyn do pieczenia chleba, zauważycie, że bardzo często deklarują oni, że wypiekacz do chleba z jednym mieszadłem radzi sobie z ciastem świetnie. Jeśli więc ilość mieszadeł miałby drastycznie wpłynąć na rozmiar urządzenia, a Wy nie potrzebujecie wcale piec ogromnych bochenków chleba dla całej rodziny – rozejrzyjcie się wśród wypiekaczy z jednym mieszadłem. Zwłąszcza, że ich ilość często wpływa również na cenę.

Moc maszyny:

Jest bardzo ważny aspekt wyboru idealnego wypiekacza do chleba. Powinien stanowić podstawę Waszego wyboru. Oczywiście, im wyższa moc, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ im jest ona wyższa, tym dłużej dane urządzenie pracować może bez wyłączenia, tym szybciej i sprawnie radzi sobie ono z wyrobieniem ciasta i z samym pieczeniem. Maszyny o mocy 250 W mogą nie poradzić sobie z wyrobieniem ciasta na przykład na chleb pełnoziarnisty, jak i z jego wypieczeniem. Najsłabsze modele wyposażone są w tylko jedną grzałkę (to od ilości grzałek zależy moc urządzenia). Jeśli planujecie więc piec pieczywo inne niż pszenne, konieczny będzie wybór mocniejszego wypiekacza.

Programy:

Tutaj niekoniecznie więcej znaczy lepiej. Nie dajcie się zwieść niesamowitej ilości dostępnych programów do pieczenia. Dlaczego? Ponieważ najczęściej wykorzystujemy 2-3 podstawowe programy, które po prostu dają nam najwięcej możliwości. Dlatego ponownie rozważcie, co jest dla Was kluczowe (dla mnie jest to możliwość pieczenia chlebów żytnich i razowych oraz wyrabianie ciasta francuskiego i drożdżowego) i na tej podstawie ograniczcie swój wybór. Nie ma sensu przepłacać ;)

Macie wypiekacz do chleba? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami i wskazówkami!

Autor: Oliwia Górska