Data modyfikacji:

Zieleń zimą – pielęgnacja roślin domowych w sezonie grzewczym

Zima zbliża się wielkimi krokami, jednak twoje rośliny doniczkowe nie zapadają w zimowy sen.  To właśnie w sezonie grzewczym musisz dołożyć szczególnej staranności do ich pielęgnacji. Jeśli chcesz zatem przełamać zimową monotonię bujną zielenią we własnym domu, zadbaj o rośliny. Oto najważniejsze zasady pielęgnacji kwiatów w sezonie grzewczym, które musi znać każdy domowy ogrodnik.

Wprawdzie na zewnątrz zieleń ustępuje już miejsca kolorom jesieni, jednak jej świeżość możesz łatwo utrzymać w swoich czterech kątach. Wystarczy, że w sezonie grzewczym zadbasz o odpowiednią pielęgnację roślin doniczkowych. Musisz bowiem wiedzieć, że gdy za oknem temperatury spadną, rośliny przechodzą w okres spoczynku. To czas, kiedy ich procesy metaboliczne znacznie zwalniają co sprawia, że ich wzrost jest zahamowany. Nasze domy i mieszkania nie są naturalnym środowiskiem dla roślin i w czasie, kiedy powinny przejść w stan spoczynku, zaczynamy sezon grzewczy. Oznacza to wyższe temperatury i wysuszone powietrze. Jak zatem skutecznie dbać o kwiaty domowe, aby przetrwały jesień i zimę w dobrej kondycji, a na wiosnę znów wyglądały znakomicie?

Pielęgnacja roślin doniczkowych – podlewanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki wykonuje się przy kwiatach domowych jest oczywiście podlewanie. O ile w lecie czynność ta powinna być powtarzana regularnie i często, o tyle w zimie częstotliwość podlewania powinna zmaleć. W tym czasie bowiem zapotrzebowanie roślin doniczkowych na wilgoć gwałtownie maleje, ponieważ ich wzrost jest zahamowany. Z kolei nadmiar wilgoci i ograniczony w zimie dopływ światła to prosta droga do pojawiania się szarej pleśni. Jasnoszary nalot na ziemi w kwiatach domowych nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również może prowadzić do gnicia rośliny.

Dlatego właśnie jesienią i zimą stara zasada dotycząca pielęgnacji roślin doniczkowych zyskuje jeszcze bardziej na aktualności. Otóż mniejsze szkody wyrządzisz, jeśli zapomnisz o zabiegu podlewania, niż gdybyś robił to zbyt często. W myśl tej zasady rośliny ozdobne na twoim parapecie łatwiej przetrwają, jeśli ograniczysz ich podlewanie.

Właściwe oświetlenie

W sezonie jesienno-zimowym dni są znacznie krótsze, przez co do naszych mieszkań dociera znacznie mniej światła dziennego, niż w okresie letnim. Niedobór ten niekorzystnie wpływa na kondycję roślin – pstrokate liście tracą swoje efektowne ubarwienie, a często nawet całe rośliny doniczkowe obumierają.

Aby twoje kwiaty domowe nawet w zimie miały zapewniony odpowiedni dopływ światła dziennego, stawiaj je jak najbliżej okna. Najdłużej nasłoneczniony będzie parapet zorientowany na południe, dlatego jest to miejsce, gdzie twoje rośliny ozdobne powinny spędzić sezon zimowy.

Temperatura powietrza

Na tej płaszczyźnie w sezonie grzewczym dochodzi do prawdziwego konfliktu interesów. Zgodnie z naturalnym cyklem życia roślin ozdobnych, jesień i zima to czas, kiedy temperatura powietrza wokół nich powinna być niższa. Z kolei nawet zatroskani właściciele kwiatów domowych z ogrzewania raczej nie zrezygnują. Jak zatem rozwiązać ten temperaturowy zgrzyt na linii człowiek – rośliny?

Jeśli w twoim domu jest pomieszczenie, z którego nie korzysta się cały czas np. gościnna sypialnia, w której grzejniki są najczęściej zakręcone, warto przenieść tam rośliny. Jednak nie masz możliwości przeprowadzenia takiego manewru, ustaw kwiaty domowe możliwie daleko od grzejników. Może to być np. parapet lub najbliższe otoczenie drzwi tarasowych – w tych miejscach jest zazwyczaj najchłodniej, pod warunkiem oczywiście, że pod parapetem nie znajduje się grzejnik.

Wilgotność powietrza

Z pewnością zauważałeś, że w sezonie grzewczym łatwiej przesusza ci się skóra oraz włosy. Działające ogrzewanie wpływa nie tylko na kondycję twojej cery, ale również na stan w jakim znajdują się twoje kwiaty domowe. Końce liści robią się suche i brązowe, a z czasem opadają – to właśnie wpływ niskiej wilgotności powietrza.

Z tym problemem możesz radzić sobie na kilka sposobów. Przede wszystkim zacznij od spryskiwania liści za pomocą zraszacza. W tym celu najlepiej jest stosować miękką i przegotowaną wodę. Zabieg możesz powtarzać nawet kilka razy w tygodniu. Warto jednak zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w sposób kompleksowy tak, aby była ona korzystna nie tylko dla roślin, ale też dla ciebie. Zastanów się zatem nad zaopatrzeniem się w nawilżacz powietrza.

Zasilanie podłoża

W okresie wegetacji, czyli wzrostu rośliny doniczkowe regularnie zasilamy wieloskładnikowym nawozem. Dzięki temu ich wzrost jest szybszy i bujniejszy. W czasie spoczynku należy zaprzestać nawożenia kwiatów. Wyjątkiem mogą być jednak rośliny ozdobne pochodzenia tropikalnego, których wymagania są nieco inne. Zanim jednak wykonasz taki zabieg w okresie jesienno-zimowym, zorientuj się co do indywidualnych potrzeb danego gatunku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę pielęgnując rośliny ozdobne w sezonie grzewczym? Ogrzewanie centralne, a zwłaszcza ogrzewanie podłogowe wprawia powietrze w pomieszczeniu w ruch. W związku z tym kurz, jaki osiadł na podłodze unosi się do góry i osiada na wszystkich elementach wystroju. Warstwą kurzu obrywają też rośliny doniczkowe. Kożuch ten hamuje proces fotosyntezy. Skutecznymi sposobami mycia roślin ozdobnych jest przecieranie ich liści wilgotną ściereczką lub płukanie ich pod prysznicem.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny