Data publikacji:

5 rzeczy, jakich koniecznie powinieneś pozbyć się ze swojego salonu

Gościnność ma swoje granice, dlatego niektóre przedmioty nie powinny gościć w twoim salonie. Jeśli pokój dzienny faktycznie ma być miejscem, gdzie wypoczywasz, przekonaj się, co powinieneś usunąć z pomieszczenia. Oto krótka lista nieproszonych gości w pokoju dziennym.

Masz wolne popołudnie lub wieczór i siadasz wygodnie w swoim salonie. Niby wszystko gra, ale jednak coś ci zgrzyta. Może w twoim salonie znajduje się jedna z tych rzeczy, których wcale nie powinno tam być? Często zdarza nam się bowiem zapominać, jaką funkcję pełni salon. W efekcie w pomieszczeniu, które powinno służyć wypoczynkowi, podejmowaniu gości i spędzaniu czasu z rodziną, piętrzą się zupełnie niepotrzebne rzeczy. Nie dość, że zabierają cenne miejsce, to jeszcze niekorzystnie wypływają na aranżację wnętrza.

Przeczytaj też: 7 grzechów głównych w aranżacji salonu

Sprzęt do ćwiczeń

Ćwiczysz w domu? Świetnie! Ale czy twoje hantle, skakanki, step i inne akcesoria sportowe muszą leżeć w salonie? Pół biedy, jeśli to takie drobiazgi. Gorzej, jeśli zaraz obok twojej kanapy stoi rower treningowy czy bieżnia stacjonarna. Nie ma się co dziwić, że w takim przypadku w twoim salonie coś zgrzyta. Nie dość, że sprzęt do ćwiczeń po prostu niekorzystnie wypływa na wygląd pokoju dziennego, to jeszcze na dokładkę nie sprzyja kreowaniu przytulnej i spokojnej atmosfery. Bo wyobraź sobie, że odpuściłeś sobie trening i zamiast pedałować na rowerku wylegujesz się na kanapie zajadając pizzę – wyrzuty sumienia masz jak w banku.

Ale rower stacjonarny i inne sprzęty do ćwiczeń warto usunąć z salonu nie tylko dla zasady, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Jeśli twój pokój dzienny ma wyglądać dobrze, a ty masz się w nim czuć błogo, tego typu sprzęt powinien wylądować w innym pomieszczeniu. A najlepszym rozwiązaniem jest ruch na świeżym powietrzu.

Przeczytaj też: Jak ćwiczyć w małym mieszkaniu?

Suszarka na pranie i deska do prasowania

To trudny temat, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Ale musisz przyznać, że suszarka obwieszona kolorowymi ubraniami nie jest najlepszą ozdobą aranżacji wnętrz. W tym przypadku jest trochę tak, jak z wyżej wspomnianym sprzętem do ćwiczeń – suszarka nijak się ma do pokoju dziennego. Nie odprężysz się, jeśli widok rozwieszonych ubrań będzie ci wciąż przypominać o kolejnych domowych obowiązkach, które na ciebie czekają. Nie wspominając o tym, że pranie na suszarce w salonie może wprawić cię w zakłopotanie np. podczas niespodziewanej wizyty znajomych lub rodziny. Bo przecież chyba nie chcesz, aby goście obok twojej rodzinnej galerii ściennej, czy kolekcji kwiatów domowych podziwiali suszącą się bieliznę?

Podobnie sprawa się ma z deską do pracowania czy żelazkiem – nie są to najlepsze ozdoby pokoju dziennego. Jak jednak rozprawić się z suszarką na pranie? Najlepszym rozwiązaniem jest suszarka automatyczna, która eliminuje konieczność rozwieszania prania. W niewielkich mieszkaniach warto też zastanowić się nad linkami i suszarkami przytwierdzanymi przy suficie w łazience – to pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń.

Stosy dokumentów i służbowych akcesoriów

Znasz taki termin, jak work life balance? Chodzi tu o zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem prywatnym a obowiązkami służbowymi. To może być bardzo trudne do uchwycenia, jeśli w twoim salonie piętrzą się stosy papierów, a do tego dochodzi jeszcze służbowy laptop, który ciągle przypomina o realizowanych projektach, terminach i kolejnych zadaniach do wykonania. Jeśli w twoim mieszkaniu znajduje się domowe biuro, wszystkie tego typu przedmioty powinny trafić właśnie tam. Gorzej, jeśli część obowiązków służbowych, które musisz załatwić w domu, wykonujesz pokoju dziennym. W takim przypadku trzeba bardzo się postarać, aby pogodzić dwie strefy w jednym pomieszczeniu – biurową i wypoczynkową.

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz zdać się na dobą organizację przechowywania tak, aby dla wszystkich szpargałów i akcesoriów biurowych znalazło się miejsce w pudełkach, segregatorach i pojemnikach. Dzięki temu biuro w pokoju dziennym będzie wyglądać schludniej, a papiery nie będą ci przypominać o zadaniach do wykonania.

Przeczytaj też: Zmień zwykłe biurko w designerski home office – 4 koki do aranżacji idealnej

Dziecięce zabawki

Powiedzmy sobie szczerze – sterta pstrokatych pluszaków, klocków, lalek czy samochodzików na pewno nie będzie wyglądać dobrze. Dziecięce zabawki wprowadzą do aranżacji salonu sporo chaosu, a ten jak oczywiście wiesz, daleki jest od spokojnej atmosfery, która powinna panować w pokoju dziennym. Jeśli w twoim salonie znajduje się kilka zabawek dziecięcych, pewnie nie ma większego problemu. Gorzej, jeśli przeistoczył się on w bawialnię dla maluchów i trudno swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, bez ryzyka nadepnięcia na porozrzucane klocki.

Najlepiej, aby zabawki trafiły do pokoju malucha. Zadbaj o miejsce do przechowywania wszystkich dziecięcych akcesoriów – w tym celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kosze i zasobniki, do których maluch będzie mógł odkładać zabawki.

Widoczne przewody zasilające

Tego problemu całkowicie wyeliminować się nie da, ale można sprawić, że zniknie ci z oczu. Bo plątanina przewodów zasilających różne urządzenia w pokoju dziennym wygląda bardzo źle, a do tego zbiera się tam kurz. Salon, w którym widać wiszące przewody na pewno nie będzie przytulnym miejscem. Na szczęście łatwo możesz się z tym uporać – wystarczy, że postawisz na prowadnice i maskownice do przewodów. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście te, które umieszcza się w ścianie, ale to wymaga przygotowania podłoża. Jeśli nie planujesz remontu postaraj się ukryć przewody w prowadnicach, a aranżacja salonu na pewno na tym zyska.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny