Data modyfikacji:

6 nietypowych pomysłów na przechowywanie książek

Kochasz czytać i szukasz sposobu na efektowne wyeksponowanie swojego księgozbioru? Poznaj 6 nietypowych sposobów na przechowywanie książek oraz czasopism, dzięki którym nie tylko uporządkujesz swoje zbiory, ale dodatkowo zyskasz piękną ozdobę mieszkania.

Książki zapewniają nam nie tylko świetną rozrywkę, rozwój intelektualny czy przeżycia duchowe. Książki to też piękne przedmioty, które odpowiednio wyeksponowane, mogą ozdobić twoje mieszkanie. Chyba na większości z nas ogromne wrażenie robią równo poukładane rzędy książek, pod którymi wprost uginają się półki. A gdyby tak pójść o krok dalej i uczynić zarówno z książek, jak i z regałów, ozdobę mieszkania? Oto 6 nietypowych sposobów na przechowywanie książek.

Przeczytaj też: Jak zachęcić dziecko do czytania? Zaaranżuj piękny kącik czytelniczy

Półka na książki lub półka z książek

Ciekawą alternatywą dla klasycznych półek na książki, jest wykorzystanie księgozbioru do zbudowania mini regału. Jeśli marszczysz już czoło z niedowierzania, śpieszę z wyjaśnieniami. Wystarczy, że na podłodze lub szafce ustawisz dwa równe stosy książek lub czasopism. Na nich  umieścić zwykłą półkę i gotowe.

Na takiej półce możesz nie tylko wyeksponować książki, ale też różnego rodzaju ozdoby. Półka na książki tego typu będzie też świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią ciągłe zmiany w aranżacji wnętrz. Nie jest ona przytwierdzona na stałe, dlatego możesz łatwo ją przenieść w inne miejsce, gdy zapragniesz kolejnych wnętrzarskich eksperymentów.

Przeczytaj też: Shelfie, czyli półki ścienne w roli głównej

Książki na stos

Spokojnie, nie zamierzam namawiać cię do spalenia swoich książek. Innym szalenie ciekawym sposobem na przechowywanie książek jest bowiem ułożenie ich w równe stosy. Mogą one stać na podłodze, biurku, stoliku nocnym czy parapecie. Wprawdzie jest to dobry sposób do przechowywania raczej symbolicznej ilości książek, a zbyt duża liczba woluminów ułożonych w stosy mogłaby przytłoczyć twoje mieszkanie, ale rozwiązanie to jest warte uwagi. Układaj w ten sposób książki o podobnej kolorystyce, dzięki czemu stosiki będą sprawiać wrażenie uporządkowanych. Pamiętaj też, aby dobierać zbliżone formaty książek.

Mała zmiana – duży efekt, czyli nietypowe regały na książki

Klasyczne regały na książki to sprawdzony sposób na przechowywanie i wyeksponowanie domowej biblioteki. Jeśli jednak szukasz niesztampowych rozwiązań, dobrą alternatywą dla zwykłych regałów będą te o niecodziennej formie. Możesz postawić na zupełnie niekonwencjonalne rozwiązania, gdzie półki na książki mają kształt rombów lub elementy konstrukcji stykają się pod najróżniejszymi kątami.

Łatwą i efektowna metamorfozę możesz przeprowadzić nawet, jeśli w twoim domu stoi tradycyjny regał na książki. Wystarczy zmienić rozkład półek – postaw na ich nieregularne rozmieszczenie, dzięki czemu regał zyska znacznie ciekawszy charakter. W ten sposób zwykły mebel stanie się odrobinę bardziej wyjątkowy.

To idealne miejsce do wyeksponowania książek. Wymaga co prawda wykonania specjalnej zabudowy, jednak uzyskany efekt z pewnością będzie wspaniały. Regał na książki wkomponowany w klatkę schodową sprawi, że twoje książkowe zbiory będą widoczne z daleka. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe niewielkie schodki lub małą drabinkę, aby móc łatwo sięgnąć na najwyższą półkę.

Fot. Buzzfeed.com

Układ kolorystyczny

Układ książek na półkach zazwyczaj nie jest przypadkowy. Woluminy można segregować zgodnie z kolejnością alfabetyczną tytułów lub nazwisk autorów. Można też przyjąć podział księgozbioru zgodny z różnymi klasyfikacjami. Jednak znacznie ciekawszym, a już z pewnością znacznie efektowniejszym sposobem układu księgozbioru na półkach, jest selekcja kolorystyczna. Dobieraj książki wedle kolorów okładek. Zestaw razem wszystkie pomarańczowe, zielone czy niebieskie woluminy itd., a w rezultacie uzyskasz barwną kompozycję. Taki układ co prawda może utrudnić ci poszukiwania ulubionych książek na regale, jednak tak wyeksponowana biblioteczka z pewnością stanie się wyjątkową dekoracją domu.

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem bardziej minimalistycznych rozwiązań, a kolorowy zawrót głowy nie leży w twojej naturze, możesz postawić na bardziej jednolity układ. Wystarczy, że książki ułożysz tak, aby ich grzbiety pozostały niewidoczne, czyli skieruj je w stronę ściany. Układając książki tak, aby widoczny był blok kartek sprawisz, że kompozycja książek na regale będzie utrzymana w jednorodnej kolorystyce. Takie rozwiązaniem może wyglądać ciekawie, jednak poszukiwania ulubionych książek z pewnością staną się trudne.

Zrób to sam, czyli regał na książki inny niż wszystkie

Przygotowanie półek na książki z drewnianych skrzynek czy palet to rozwiązanie, które już nikogo nie zaskakuje. Wprawdzie te drewniane elementy świetnie sprawdzają się w roli regału na książki, jeśli jednak szukasz naprawdę niesztampowych rozwiązań, idź o krok dalej. Szalenie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli książki np. podwiesisz przy ścianie. Będzie to raczej sposób na udekorowanie wnętrza, niż na przechowywanie pokaźnej liczby woluminów, jednak klimat, jaki w ten sposób stworzysz będzie dodatkową inspiracja do kolejnych czytelniczych przygód.

Aby twoja domowa biblioteka prezentowała się naprawdę dobrze, pamiętaj, że co za dużo to nie zdrowo. Półki wypchane po brzegi książkami nie będą prezentować się tak dobrze, jak regały częściowo wypełnione woluminami. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, książki przeplataj różnymi dekoracjami i roślinami. Księgozbiór wyeksponowany w ten sposób na pewno będzie prezentował się świetnie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny