Data publikacji:

7 ponadczasowych wnętrzarskich zasad, które sprawdzą się w aranżacji każdego mieszkania

Mówi się, że zasady są po to, żeby je łamać. W tym przewrotnym stwierdzeniu jest wiele prawdy, bo przełamywanie schematów może wyjść nam na dobre, zwłaszcza w aranżacji wnętrz. Zanim zaczniesz łamać ustalone porządki w wystroju wnętrz, poznaj kilka ponadczasowych wnętrzarskich zasad, które mogą być świetną inspiracją do aranżacji twojego mieszkania.

Neutralna baza kolorystyczna – to zawsze się uda

Czy wiesz, dlatego styl skandynawski okazał się takim wnętrzarskim hitem i od kilku dobrych lat niepodzielnie rządzi w aranżacji wnętrz? Wszystko to za sprawą neutralnej bazy kolorystycznej, czyli bieli, szarości i beżu. Oczywiście poza tym scandi ma jeszcze kilka dekoracyjnych asów w rękawie, ale w tym miejscu skupmy się właśnie na kolorach. Bo neutralne odcienie zarezerwowane dla bazy aranżacji są niemal gwarantem dekoracyjnego sukcesu. Po pierwsze na ich tle wszystkie inne barwy wyglądają dobrze, więc możesz łatwo eksperymentować z doborem dodatków. Po drugie jak sama nazwa wskazuje, są neutralne, czyli pomagają stworzyć wystój mieszkania, w którym zapanuje spokojna atmosfera, sprzyjająca odpoczynkowi.

Nie obawiaj się jednak wnętrzarskiej nudy. Neutralna baza kolorystyczna da ci duże pole do popisu z doborem dodatków oraz możliwość ich wymieniania np. wraz ze zmieniającym się sezonem. Na dokładkę powiem jeszcze, że neutralne jasne barwy mogą optycznie powiększyć twoje mieszkanie. Same plusy, prawda?

Balans kolorystyczny, czyli zasada 10-30-60

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy kolorach, bo przecież ich umiejętny dobór to połowa sukcesu w aranżacji wnętrz. W tym przypadku bardzo pomocna jest zasada 10-30-60. Chodzi tu o proporcje, jakie należy zachować między kolorem bazowym, dopełniającym oraz akcentami kolorystycznymi. Mniej więcej 60 procent w tej kolorystycznej układance powinien stanowić kolor bazowy, który znajdzie się np. na ścianach i na podłodze. 30 to barwa dopełniająca, którą można zarezerwować np. tylko dla jednej ściany w pomieszczeniu oraz mebli. Ostatnia część tej układanki to detale – są one najbardziej intensywne kolorystycznie, dlatego powinno być ich najmniej.

Mniej znaczy więcej

W wystroju wnętrz zasada ta sprawdza się jak nigdzie indziej. Zwłaszcza, jeśli nie masz wyraźnie sprecyzowanej wizji wystroju mieszkania – mniej dodatków i dekoracji może dać znacznie lepszy efekt, niż ich nadmiar. Wnętrzarski minimalizm popłaca nie tylko wtedy, gdy nie wiesz do końca, jak poruszać się w gąszczu trendów. To też dobra recepta na zaaranżowanie wnętrza, w którym będziesz czuć się świetnie – nadmiar dodatków może powodować wrażenie chaosu i nieporządku.

Tekstylia robią robotę w wystroju wnętrz

Nie ma chyba innych dodatków do wystroju wnętrz, które dawałyby taki efekt, jak tekstylia. Poduszki dekoracyjne, pledy, koce, narzuty, zasłony obrusy i cała reszta tekstylnego towarzystwa to świetna recepta na wprowadzenie do aranżacji wnętrza akcentów kolorystycznych czy dodatkowych tekstur. A co więcej, poszewki na poduszki czy zasłony możesz wymienić stosunkowo niskim kosztem, więc dzięki nim możesz łatwo przeprowadzić wnętrzarską metamorfozę wystroju mieszkania. Kolejną zaletą tekstyliów jest to, że pomagają kreować w domu przytulną atmosferę. Dlatego, jeśli marzy ci się wystrój wnętrz zgodny z ideą hygge, lagom czy slow life, czyli miejsce stworzone do wypoczynku, w ciemno postaw na tekstylia.

Jeszcze więcej światła

Znasz powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? W wystroju wnętrz świetnie można odnieść te słowa to głównego punktu oświetleniowego w pomieszczeniu. Źródło światła zlokalizowane przy suficie może i zapewni ogólne oświetlenie wnętrza, ale nie będzie to ani komfortowe światło do czytania, ani nastrojowe oświetlenie wnętrza, ani nawet światło, które mogłoby podkreślić walory dekoracyjne stylizacji.

W aranżacji wnętrz bardzo ważne jest dobre oświetlenie wnętrza. Po pierwsze chodzi tu o maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, ponieważ ono sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej optymistyczne i przestronne. Dobrym trikiem na zwiększenie efektu naturalnego oświetlenia wnętrza są lustra czy jasna podłoga oraz ściany, które odbijają światło. Po drugie do głosu dochodzi też oświetlenie sztuczne, czyli obok głównego punktu świetlnego w pomieszczeniach nie może zabraknąć światła bocznego i dekoracyjnego.

„Moda przemija styl pozostaje”

Co prawda słynne słowa Coco Chanel odnosiły się do świata mody damskiej, jednak w aranżacji wnętrz również znajdują zastosowanie. Bo moda zmienia się bardzo szybko i niektóre trendy znikają równie szybko, jak się pojawiają. Sezonowe tendencje warto traktować jako inspirację do wystroju mieszkania, z których można czerpać pomysły. Ślepe podążanie za modą może nas bowiem zwieść na stylizacyjne manowce. Lepiej jest znaleźć swój własny styl, a dla trendów zarezerwować trochę miejsca wśród dodatków – je wszak można łatwo i bez sentymentu wymienić.

Zrób sobie dżunglę

Czy wiesz, że rośliny w wystroju wnętrz pojawiły się wraz z rozwojem technologii i solidnym ociepleniem domów i mieszkań? Dopiero w takich warunkach egzotyczne gatunki mogły rozgościć się na salonach. I wszystko wskazuje na to, że zostaną z nami na dobre. Bo rośliny nie tylko świetnie wyglądają czy dobrze wpływają na nasze samopoczucie. One mogą mieć również zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ są zielonymi filtrami, które oczyszczają powietrze z takich szkodliwych związków, jak formaldehyd czy benzen. Dlatego jedna z najważniejszych zasad w stylizacji wnętrz brzmi – w twoim domu nie może zabraknąć roślin!

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny