Data publikacji:

7 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budować dom

Marzysz o własnym domu? Chcesz rozpocząć budowę nowego lokum? Zanim kupisz działkę i wprawisz budowlaną machinę w ruch, daj sobie chwilę. Budowa domu to nie przelewki – oto 7 istotnych faktów, które musisz znać, zanim zaczniesz budować dom.

Własny dom z ogrodem to zapewne marzenie wielu z nas. Zanim jednak te plany zamienią się w rzeczywistość, a na działce stanie wymarzony dom, warto sprawę dokładnie przemyśleć. Musisz bowiem wiedzieć, że budowa domu to wcale nie jest kaszka z mleczkiem, a długotrwałe i trudne przedsięwzięcie, które może zszargać nawet tym najcierpliwszym.

Morze formalności

Myślisz, że do rozpoczęcia prac wystarczy jedynie zakup działki, materiałów, wybór projektu i zatrudnienie odpowiedniej ekipy? Jesteś w błędzie. Zanim prace ruszą na dobre musisz przeprawić się przez naprawdę szerokie morze formalności. Na początek należy zweryfikować nasze marzenia o wielkim domu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa, jaka zabudowa jest dopuszczalna na danym terenie.

Następnie pojawia się kwestia uzbrojenia działki, czyli doprowadzenia mediów do miejsca, w którym stanie budynek. Dalej jeszcze czeka cię urzędowy maraton w celu załatwienia pozwolenia na budowę lub zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego. Na tym nie koniec. Do twojej góry dokumentów dorzucić musisz jeszcze dziennik budowy, który będzie systematycznie uzupełniany w trakcie prac. Same formalności, jakie trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy domu mogą trwać nawet pół roku.

Czas i terminy

Chyba każdy, kto zaczyna budowę domu chce jak najszybciej zakończyć to przedsięwzięcie, aby móc cieszyć się nowym gniazdkiem. Niestety tak długotrwałe przedsięwzięcie, jakim jest stawianie nowego budynku od zera, może się przeciągnąć w czasie. Dlaczego? Składa się na to wiele czynników, jak chociażby dostępność ekip wykończeniowych czy materiałów budowlanych. Ale pogoda również może pokrzyżować twoje plany. Przykładowo jeśli niskie temperatury zaskoczą cię już na początku jesieni, może się okazać, że niektóre prace murarskie czy tynkarskie będzie trzeba odłożyć do wiosny. Poza tym jak to bywa na budowie zawsze pojawiają się jakieś kwiatki, które pokrzyżują twoje ambitne plany i założenia.

Ogród to nie piaskownica

Uwielbiasz kwiaty domowe i na tej podstawie sądzisz, że będziesz świetnym ogrodnikiem? Oby tylko wystarczyło ci zapału. Zakładanie nowego ogrodu jest bowiem ciężką fizyczną pracą. Najpierw trzeba wyrównać i przygotować grunt, co w wielu przypadkach oznacza np. usuwanie kamieni i nawożenie gleby dobrej jakości. Przygotowanie obrzeży, rabatek, nasadzenia roślin ozdobnych czy wreszcie wysianie i pielęgnacja trawnika to znacznie trudniejsze zadanie, niż coroczne przesadzanie kwiatów do większych doniczek. A to nie wszystko – działkę trzeba jeszcze odwodnić, żeby w trakcie ulewy twoja posesja nie zamieniała się w jezioro. W zimie z kolei dochodzi odśnieżanie. Zatem zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie budowy domu, zacznij intensywne treningi na siłowni.

Budowa to drugi etat

Nawet, jeśli nie planujesz samodzielnie przeprowadzać niektórych prac, to musisz wiedzieć, że budowa domu pochłonie ci mnóstwo czasu i energii. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, co ciągłe wizyty na budowie w celu skontrolowania postępu prac. Dowożenie materiałów budowlanych, ustalenia z pracownikami i weryfikowanie tych wytycznych. Innymi słowy budując dom musisz się nie tylko uzbroić w cierpliwość, ale również znaleźć w sobie dodatkowe pokłady energii, aby sprostać wszystkim wzywaniom, jakie niesie z sobą projekt dom.

Plan finansowy włóż między bajki

Ile kosztuje budowa domu? Dużo. W sieci znajdziesz wiele kalkulatorów lub nawet przy zamawianiu projektu domu możesz znaleźć informację o szacunkowym koszcie budowy i wykończenia. I tu właśnie pojawia się słowo klucz – szacunkowym. Bo w trakcie budowy domu zawsze pojawia się jakieś dodatkowe wydatki, których nie uwzględniłeś w planie finansowym. Lub co gorsza okaże się, że coś trzeba poprawić, co wygeneruje dodatkowe koszty. Przyjmuje się, że do zakładanego budżetu należy doliczyć przynajmniej 15% zapasu, co pozwoli pokryć nieprzewidziane wydatki, ale to i tak nie gwarantuje, że dopniesz finanse na ostatni guzik.

Problem sąsiadów nie zniknie

Myślisz, że gdy przeprowadzisz się do własnego domu to problem z sąsiadami zniknie? Może zmieni się dzielący was dystans, ale sąsiedzi z piekła rodem znajdą się wszędzie. Pewnie nie będą to tak dokuczliwe sytuacje, jak palenie papierosów na balkonie czy hałas zza ściany, ale sąsiad mieszkający na działce obok też potrafi dać się we znaki. Kwestie sporne zyskają po prostu zupełnie nowy wymiar, jak chociażby zastawianie wjazdu na posesję, głośne imprezy w ogrodzie, szczekający pies czy odśnieżanie chodnika. Niby dobry sąsiad to prawdziwy skarb, tylko gdzie takiego znaleźć?

Od budowy do wykończenia wnętrz jeszcze daleka droga

Znasz powiedzenie „nie od razu Rzym zbudowano”? No właśnie - budowa to jedno, a wykończenie to drugie. Musisz wiedzieć, że do momentu, w którym bez wyrzutów sumienia będziesz publikować zdjęcia z hasztagami #hygge i #homesweethome, musi upłynąć sporo czasu. I pieniędzy oczywiście. Zanim wygodnie rozsiądziesz się na swojej kanapie w otoczeniu pięknych ozdób, twoje zdjęcia z nowopowstającego domu pewnie częściej będzie opisywać hasztag #niechtosięwreszcieskończy.

To wszystko może nie brzmi zbyt optymistycznie, ale lepiej być przygotowanym na najgorsze. Szacunkowo budowa i wykończenie domu w Polsce przy zastosowaniu tradycyjnej metody budowlanej wynosi rok lub nawet dwa lata. Z jednej strony nie jest to aż tak długi czas, aby odkładać na bok marzenie o własnym domu. Z drugiej warto jednak mieć świadomość, że te dwa lata będą zapewne okupione wieloma wyrzeczeniami finansowymi, jak i sporym nakładem czasu i energii.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny