Data modyfikacji:

Balkon dla kota. Jak zabezpieczyć siatką?

Chcesz przebywać na balkonie z kotem, ale nie wiesz, jak zorganizować bezpieczną przestrzeń? Bez obaw, nie jest to bardzo trudne ani kosztowne. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, jakie rzeczy kupić i jak zamontować. Wykorzystując nasze porady,  sprawisz, że balkon będzie dla twojego pupila w pełni bezpieczny.

kot a balkon

Kot w domu. O czym pamiętać?

Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych przez właścicieli kotów jest przekonanie, że zwierzęta zawsze zachowują się tak samo. Choć koty rzadko wyskakują z balkonów i nie mają ciągot do nadmiernego ryzyka, warto brać od uwagę każdą sytuację. O ile skok w wysokiego balkonu nie leży w ich naturze, to gonitwa za drobną zwierzyną – jak najbardziej.

Innymi słowy,  nawet ten kot, który na co dzień uwielbia wylegiwać się na słońcu, może instynktownie rzucić się w pogoń za siedzącym na poręczy ptakiem.

W takim przypadku o wypadnięcie z balkonu nie trudno, a warto wiedzieć, że koty nie zawsze spadają na cztery łapy. Upadek nawet z niewielkiej wysokości może być dla nich bardzo groźny. Inna sprawa, że przestraszony kot może po takim wyskoku spanikować i uciec.

Jak zabezpieczyć balkon dla kota?


Najpopularniejszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed ucieczką jest siatka zabezpieczająca dla kota. Wykonana jest z odpornego na działanie wody i słońca polietylenu, a szerokość oczek 3x3 sprosta zakusom nawet najmniejszych kociaków. Co ważne, siatka ochronna dla kotów wzmocniona jest drutem, dzięki czemu jest odporna na przegryzienie. Inne siatki o podobnym wyglądzie mogą być łatwe do sforsowania.

Dobrej jakości siatki ochronne znajdziesz w różnych rozmiarach, więc dostosowanie ich do twojego balkonu nie będzie trudne. W zestawie znajdziesz także pozostałe elementy mocujące, czyli linki, oczka  oraz haczyki.


Montaż siatki zabezpieczającej dla kota na balkonie


Niezwykle ważne w montażu siatki jest to, by zabezpieczyć każdą możliwą szczelinę. Siatka musi być poprowadzone od samej podłogi do sufitu. Jeżeli balkon nie jest zadaszony, konieczne będzie wykonanie również zadaszenia ze wzmocnionej siatki. Koty doskonale wspinają się po siatce ochronnej, dlatego nie można pozostawić odsłoniętej góry. Ważne jest również to, by siatka nie była zbyt mocno napięta. Luźna siatka jest znacznie większą przeszkodą we wspinaczce.

Czy siatka zabezpieczająca popsuje widok z okna?

Wiele osób obawia się, że siatka dla kota popsuje widok z okna i zmniejszy ilość światła dostającego się do wnętrza mieszkania. Tymczasem dobrej jakości siatki dla kotów wykonane są z bardzo cienkich, niemal niewidocznych żyłek. Najpopularniejsze zabezpieczenia wykonane są z oliwkowego lub przezroczystego polietylenu, więc zupełnie nie wpływają negatywnie na wygląd balkonu.

Wzmocniona siatka dla kota ma ok. 1,2 mm grubości oraz nieprzezroczysty rdzeń, co jest kompromisem pomiędzy wytrzymałością, a względami estetycznymi. Jeżeli jednak zależy ci w głównej mierze na niewidoczności, wybierz siatkę bez rdzenia wzmacniającego. Ma zaledwie 0,5 mm grubości i z odległości kilku metrów trudno ją dostrzec.

Mimo to przed założeniem siatki upewnij się, jakie są przepisy w twojej spółdzielni mieszkaniowej. W niektórych wspólnotach jakiekolwiek dekoracje balkonów są zabronione.

Uchylone okna a sprawa kota

Nie tylko balkon stanowi dla kotów duże niebezpieczeństwo. Częstą przyczyną zgonów i kalectwa jest zakleszczenie w uchylonym oknie. Grozi to uduszeniem lub przerwaniem rdzenia kręgowego. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj uchylonych okien ani drzwi balkonowych. Jeśli chcesz korzystać z tej funkcji, skorzystaj z kratek ochronnych na okno, montowanych z boku i na górze okna. 

Autor: Szymon Sonik