Data publikacji:

Dekorowanie ścian farbą: garść wskazówek

Od kilku sezonów do ozdabiania wnętrz używamy przede wszystkim efektownych tapet, jednak farba również pozwala osiągnąć spektakularne rezultaty. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać dekorowanie ścian farbą.

Zacznij od umiejętnego doboru kolorów, które powinny korespondować z wyposażeniem pokoju. Przykładowo, jeśli we wnętrzu dominują ciemne meble, użycie farby w kolorze kobaltu, królewskiego błękitu lub purpury doda mu orientalnego charakteru. Jeśli wolisz, by w pokoju dominowały barwy stonowane, pomaluj jedną ze ścian farbą w intensywnym lub neonowym kolorze, na przykład żółtym lub pomarańczowym, by stworzyć kontrapunkt dla dominującej stylistyki. Dekorowanie ścian farbą w neutralnej barwie warto urozmaicić wprowadzeniem kontrastowej faktury, która sama w sobie będzie oryginalną ozdobą pokoju.

www.lushome.com

Umiejętny dobór barw pozwala również na zmianę postrzegania wielkości i przestronności wnętrza. Dekorowanie ścian farbą w jasnym odcieniu i pomalowanie sufitu ciemnym kolorem sprawi, że duży pokój nabierze bardziej przytulnego charakteru. Podobny efekt da zastosowanie w tym miejscu farby w jaśniejszym odcieniu od tego, znajdującego się na ścianach. Stylistyka „ton w ton”, czyli aplikacja różnych odmian danej barwy na ścianach w jednym pokoju jest bardzo modna i również warto ją rozważyć. W uzyskaniu odmiennych wersji tego samego koloru pomoże mieszanie z białą farbą w różnych proporcjach.

www.birchandbird.com

Dekorowanie ścian farbą można podporządkować estetyce color-blocking, czyli dzieląc ścianę na sekcje wyróżniające konkretne części pokoju, na przykład łóżko, strefę wypoczynkową czy jadalnianą. Kolory mogą być odcieniami barwy bazowej lub całkowicie ze sobą kontrastować.

www.modhomeec.com

Ciekawym pomysłem jest dekorowanie ścian farbą, tworząc wzory, co nie wymaga zaawansowanych zdolności plastycznych. Do stworzenia kółek wystarczą okrągłe foremki do ciastek, a pasy można wyznaczyć przy użyciu taśmy papierowej.

http://articulo.mercadolibre.com.ve

W sklepach wnętrzarskich znajdziesz również rozmaite szablony malarskie oraz dekoracyjne wałki, które pomogą upiększyć ściany w prosty i efektowny sposób.

Autor: Kasia Szulik